Р
РАДІАЛЬНИЙ [лат.] — розташований по радіусу, променевий, променеподібний.
РАДІАЦІЯ [лат.] — випромінювання.
РАДИКАЛ1 [лат.] — прихильник крайніх, рішучих дій, поглядів.
РАДИКАЛ2 [лат.] — 1) хім. група атомів, що при хімічних реакціях без зміни переходять з однієї сполуки в іншу;
2) мат. знак, яким позначається добування кореня.
РАНГ [фр.] — звання, чин; розряд, категорія.
РАНДЕВУ [фр.] — обумовлена зустріч, побачення.
РАНТЬЄ [фр.] — особа, що живе на відсотки від відданого в позику капіталу, на доходи від цінних паперів (акцій, облігацій).
РАПОРТ [фр.] — усне чи письмове повідомлення; донесення, звіт начальству; доповідь, повідомлення про виконання взятих зобов'язань.
РАРИТЕТ [фр.] — рідкісна річ, цінний примірник.
РАСИЗМ [фр.] — людиноненависницька теорія й реакційна політика, в основі яких лежить хибне твердження про розподіл людства на «вищі» й «нижчі», «повноцінні» й «неповноцінні» раси.
РАУТ [англ.] — урочистий вечір, прийом.
РАФІНОВАНИЙ [фр.] — 1) очищений від домішок;
2) перен. витончений, вишуканий.
РАЦІОНАЛІЗАЦІЯ [лат.] — вдосконалення методів якої-небудь роботи, діяльності; поліпшення організації чого-небудь.
РАЦІОНАЛЬНИЙ [лат.] — розумний, доцільний, обґрунтований.
РЕ... [лат.] — префікс, що означає: 1) поновлення чи повторність дії, явища, напр., ревакцинація — повторне щеплення; 2) протилежну, зворотну дію, напр., реевакуація — повернення населення, підприємств, установ у місця, звідки їх евакуювали.
РЕАБІЛІТАЦІЯ [лат.] — відновлення честі, репутації хибно звинуваченої чи заплямованої особи; поновлення (згідно з судовим рішенням чи у адміністративному порядку) в колишніх (втрачених) правах.
РЕВАНШ [фр.] — відплата за поразку, програш; боротьба, що має за мету взяти гору над колишнім переможцем.
РЕВІЗІЯ [лат.] — 1) обстеження діяльності якої-небудь установи, організації чи посадової особи з метою перевірки правильності й законності їхніх дій; 2) перегляд положень якого-небудь вчення чи теорії з метою внесення змін, що порушують чи спотворюють підвалини цієї теорії чи вчення.
РЕВОКАЦІЯ [лат.] — 1) відміна попереднього розпорядження, доручення; 2) відкликання посла чи уповноваженої особи; 3) фін. пропозиція чекодавця відмінити виданий чек.
РЕГІОНАЛЬНИЙ [лат.] — такий, що стосується певного району (регіону), окремої області, країни чи кількох сусідніх країн; місцевий, територіально обмежений; збудований за територіальними ознаками.
РЕГЛАМЕНТ [фр.] — 1) розпорядок, правила, статут;
2) порядок ведення зборів, засідання, з'їзду тощо.
РЕГРЕС [лат.] — перехід від вищих форм поступу до нижчих, рух назад, зміни на гірше (протилежне — прогрес).
РЕДАГУВАТИ [лат.] — 1) перевіряти, виправляти та доповнювати який-небудь текст, здійснювати його кінцеву обробку; 2) керувати виданням газети, часопису, книг тощо.
РЕЄСТР [польськ.] — список, опис, перелік, а також книга для запису справ, майна, земельних володінь.
РЕЗИДЕНЦІЯ [лат.] — місце постійного перебування глави держави, уряду чи високопоставлених осіб.
РЕЗОЛЮЦІЯ [лат.] — 1) колективне рішення, ухвалене в результаті вирішення якого-небудь питання; 2) письмові висновки, розпорядження посадової особи на діловому папері.
РЕЗОН [фр.] — доказ, розумне обґрунтування, сенс.
РЕЗОНЕР [фр.] — 1) людина, схильна до велемовних суджень повчального характеру; 2) персонаж у сценічних чи літературних творах, чиїми устами автор висловлює свої думки з приводу зображуваних подій і дає моральні оцінки вчинкам інших дійових осіб твору; амплуа актора, який грає ролі таких персонажів.
РЕЗЮМЕ [фр.] — короткий виклад суті промови, статті тощо; підсумки промови, доповіді тощо; короткий висновок з проголошеного, написаного чи прочитаного.
РЕКВІЗИТ [лат.] — 1) предмети побуту, речі, що використовуються у театральних виставах чи в кінозйомках;
2) реквізити — обов'язкові дані, які згідно зі встановленими вимогами повинні міститися у правильно складеному та оформленому документі.
РЕКВІЗИЦІЯ [лат.] — примусове відчуження за плату чи тимчасове вилучення органами державної влади майна, що належить окремим громадянам або громадським організаціям.
РЕКЕТИР [англ.] — гангстер (у США) — людина, що займається рекетом — вимаганням у значних масштабах шляхом погроз, залякування, насильства.
РЕКЛАМАЦІЯ [лат.] — скарга, протест, заперечення; у цивільному праві — вимога відшкодування збитків внаслідок недостачі у вазі, поганої якості надісланого товару тощо.
РЕКОНСТРУКЦІЯ [лат.] — 1) докорінна перебудова чого-небудь з метою поліпшення, вдосконалення чи впорядкування; 2) відновлення первісного вигляду чого-небудь за залишками чи описами.
РЕКТОР [лат.] — особа, що очолює вищий навчальний заклад.
РЕЛІКВІЇ (одн. реліквія) [лат.] — 1) предмети релігійного поклоніння, що мають, згідно з уявленнями віруючих, чудодійну силу; 2) предмети, які особливо шанують і зберігають як пам'ять про минуле (історичні Р., родинні Р.)
РЕЛЯТИВНИЙ [лат.] — відносний.
РЕМІНІСЦЕНЦІЯ [лат.] — 1) стертий спомин; явище, що спонукає до спогадів, до порівняння з чим-небудь; 2) у художньому творі — риси, образи, навіяні спогадами про який-небудь чужий твір, чию-небудь творчість.
РЕМІСІЯ [лат.] — 1) тимчасове послаблення виявів хвороби; 2) зниження для вирівнювання суми платежу за рахунком.
РЕНТА [фр.] — різновид доходу, що не потребує від своїх одержувачів підприємницької діяльності (напр., доходи рантьє).
РЕНТАБЕЛЬНИЙ [нім.] — який виправдовує видатки, доцільний з економічної точки зору, прибутковий.
РЕОРГАНІЗАЦІЯ [лат.] — перебудова, перетворення.
РЕПАТРІАЦІЯ [лат.] — повернення емігрантів на батьківщину з відновленням у громадянських правах; повернення на батьківщину військовополонених і цивільних осіб, що опинилися за межами своєї країни внаслідок війни.
РЕПЕТИЦІЯ [лат.] — підготовка, попереднє, пробне виконання вистави, концерту, сцени для кінозйомки тощо; перен. попередня робота, підготовка чого-небудь.
РЕПОРТАЖ [фр.] — повідомлення про події дня, опубліковане у періодиці, передане по радіо, телебаченню.
РЕПРЕСІЯ — захід державного примусу, покарання.
РЕСПЕКТАБЕЛЬНИЙ [фр.] — шанований, солідний, благопристойний.
РЕСУРСИ (одн. ресурс) [фр.] — засоби, запаси; джерела засобів, доходів.
РЕТИРУВАТИСЯ [фр.] — відступити, сховатися; відійти.
РЕТРОГРАД [лат.] — противник прогресу, людина з відсталими поглядами; реакціонер.
РЕТРОСПЕКТИВНИЙ [лат.] — присвячений розглядові минулого, звернений назад, до минулого.
РЕФЕРЕНДУМ [лат.] — всенародне опитування, голосування для розв'язання особливо важливого державного питання.
РЕФЕРЕНТ [лат.] — 1) особа, що читає реферат;
2) посадова особа, що виступає доповідачем, консультантом з певних питань.
РЕФОРМА [лат.] — перетворення, зміна чого-небудь;
Р. може бути докорінна чи часткова, порушувати чи не порушувати підвалини суспільного ладу, мати прогресивний чи реакційний характер.
РЕЦЕНЗІЯ [лат.] — критична оцінка наукового, художнього тощо твору, вистави, концерту, кінострічки; стаття у газеті, журналі, яка містить таку оцінку.
РЕЦИДИВ [лат.] — 1) повторний прояв чого-небудь;
2) мед. повернення хвороби після нібито цілковитого одужання; 3) юр. повторне скоєння злочину особою, що була засуджена.
РОМАНТИЗМ [фр.] — 1) напрям у літературі та мистецтві, що виник у Європі на початку XIX ст., який боровся з канонами класицизму, висуваючи на перший план особистість і почуття; романтики у своїй творчості широко використовували історичні та народнопоетичні теми; 2) художній метод, що прагне втілити сюжети й образи, створені мрією письменника чи художника;
3) настрій, який характеризується ідеалізацією дійсності, мрійливим спогляданням.
РУБРИКА [лат.] — розділ, підрозділ чого-небудь, графа.
РУТИНА [фр.] — побоювання змін, відсутність почуття нового, слідування віджилим правилам і звичкам.