Суха обробка поверхні зерна
Зерно після пропуску через сепараторів, трієри і каміннявідділительні машини вимагає додаткової обробки, оскільки на його поверхні, головним чином в борозенці і у волосках борідки, залишається велика кількість пилу і мікроорганізмів, які неможливо повністю видалити на вказаних машинах.
Щоб не допустити попадання пилу в борошно в процесі переробки зерна, його спрямовують на обоєчні і щіткові машини. На цих машинах зерно піддається інтенсивній дії робочих органів, внаслідок чого разом з відділенням пилу відбувається також часткове зняття (лущення) верхніх плодових оболонок, борідки і відділення зародка.
Необхідність зняття плодових оболонок і борідки обумовлена тим, що вони не представляють живильної цінності для людини і, потрапляючи при помелі зерна в борошно, погіршують її колір і знижують якість.
На обоєчну машину зерно спрямовують після очищення його на першому сепараторі і на трієрах. Після кожного пропуску через обоєчні машини зерно обов’язково очищають на подальших сепараторах.
На борошномельних заводах застосовують обоєчні машини двох видів - з жорсткою абразивною поверхнею і подовжнім розташуванням плоских бичів і м’які обоєчні машини з гладкою металевою поверхнею і радіальним розташуванням бичів пропеллерообразної форми.
На малюнку показаний пристрій обоєчної машини типа ЗНМ з абразивною поверхнею, яка призначається для роботи на підприємствах з механічним транспортом.
Технологічний процес роботи машини полягає в наступному. Зерно через приймальний патрубок 1 поступає всередину робочого циліндра, підхоплюється бичами 5 і відкидається до поверхні циліндра 2.
Бичі по відношенню до осі валу закріплюють на розетках похило, щоб при роботі машини вони перемішували і просували зерно уздовж машини від прийому до виходу. Кут нахилу бичів впливає на тривалість перебування зерна в машині. Чим менше кут нахилу, тим довше зерно знаходитиметься в машині, і тим сильніше впливатимуть на нього робочі органи.
Зерно, обертаючись усередині машини разом з бичами, по гвинтовій траєкторії переміщається до виходу 8. В результаті багатократних ударів і інтенсивного тертя зерна об бичі і робочу поверхню циліндра поверхня зерна очищається від пилу, віддаляється борідка і частково відбивається зародок.
Рис - Обоєчна машина ЗНМ:
1 - приймальний патрубок з гратами; 2 - роз’ємний абразивний циліндр; 3 - бічовий барабан; 4- аспіраційна камера; 5 - сталеві бічі; 6 - розетка; 7 - грати для проходу повітря в циліндр; 8 - випускний патрубок для зерна; 9 вантажний клапан; 10 - випускний патрубок для відносів; 11 - аспіраційна камера; 12 - клапан регулювання повітря; 13 - аспіраційний канал; 14 - верхня половина абразивного циліндра; 15 - жалюзі; 16 - нижня половина абразивного циліндра.
Пил, що виділяється в процесі обробки зерна, відсмоктується через жалюзі 15 і поступає в аспіраціну камеру 4, в якій важчі относи осідають в осадковому конусі і у міру накопичення своєю масою відкривають клапан і віддаляються з машини. Повітряний потік відносить легкі относи в центральну аспіраціну мережу.