Технологія і обладнання переробки та зберігання сільськогосподарської продукції

ОБЛАДНАННЯ ДЛЯ СУШКИ ПЛОДООВОЧЕВОЇ ПРОДУКЦІЇ.


Тунельна сушарка для плодоовочевої продукці

Сушильний агрегат АВМ-0.4

 

Вакуум-сушарки установки

Для висушування вологих матеріалів на багатьох харчових підприємствах застосовуються вакуум-сушарки камерні установки. На рис. 3.26 показана вакуум-сушарка, в якій між стінками і жалюзійними перегородками встановлена основна поверхня нагрівання. Додаткові поверхні нагрівання служать для запобігання конденсації пари в сушарці. Для циркуляції теплоносія в корпусі встановлені вентилятори, а глибше розрідження створюється пароструйним ежектором. Вологий матеріал укладається на полиці вагончиків і прямує в сушарку. Після заповнення камери вагончиками, вона герметично закривається, включаються вентилятори і проходить процес сушки матеріалу.

Вакуум-сушильна установка

Рис. 3.26 Вакуум-сушильна установка:

1-корпус; 2-люк; 3,5,6-нагрівальні елементи; 4-стінка; 7-вентилятор; 8-ежектор; 9-вагонетка.

Сушка інфрачервоним промінням

Теплота для випаровування вологи в цих сушарках підводиться термовипромінюванням. Генератором, що випромінює теплоту, служать спеціальні лампи або ж нагріті керамічні або металеві поверхні. Лампи інфрачервоного випромінювання відрізняються від звичних освітлювальних ламп тим, що температура напруження в них досягає 2500 °К замість 2920 °К для звичних ламп. Біля 80% електроенергії, яка підводиться до цих ламп, перетворюється на енергію інфрачервоного випромінювання.

Перевагою сушки продуктів інфрачервоним промінням є швидке видалення вологи. Потрапляючи в капіляри матеріалу, проміння майже повністю поглинається в результаті віддзеркалення їх від стінок. Сушарки цього типу використовуються для сушки овочів і фруктів.

Лампові випромінювачі споживають велику кількість електроенергії, це є основною причиною їх обмеженого вживання.

У промисловості застосовуються також газові радіаційні сушарки, які простіші по конструкції і споживають менше енергії. Випромінювачі нагріваються газом, який спалюється безпосередньо під ними, або ж газами топок, які поступають всередину випромінювачів.

Сушильна установка Сублімації

Рис. Сушильна установка Сублімації:

1-субліматор; 2-конденсатор-віморожувач; 3-вакуум-насос; 4-шкребки для видалення льоду; 5-збірка для льоду; 6-шнек

Геліосушарки

У геліоустановках поєднуються переваги повітряно-сонячного способу - малі капітальні витрати, відсутність традиційних джерел енергії і сушки в установках з штучними джерелами теплоти – чистота продукції, велика швидкість процесу. Для сушки плодоовочевих культур застосовують геліосушильні установки різних конструкцій.

Одноярусні геліоконвектівні сушильні установки (ГКСУ). Ташкентським НДІ овочівництва, картоплевництва і баштанних культур запропонована для дослідження одноярусна ГКСУ, яка працює з природною циркуляцією повітря. Її конструкція є дерев’яною рамою розміром 1,8 х 1,2 м з днищем з двох шарів фанери; зазор між ними (4 см) заповнений дерев’яною тирсою. Зверху сушарка закривається поліетиленовою плівкою або шибкою. В нижній і верхній частинах сушарки зроблені отвори входу і виходу повітря розміром 30 х 1200 мм і двері для завантаження і вивантаження підносів. Підноси з висушуваною сировиною укладають на одному ярусі. Відстань між дном і ярусом, ярусом і лучевоспрінімаючою поверхнею відповідно 7 і 9 см.

Двоярусна ГКСУ. В процесі сушки плодів і винограду об’єм їх істотно зменшується - зменшення об’єму носить експоненціальний характер. У міру зменшення об’єму висушуваного продукту кількість прохідної сонячної радіації через прошарки збільшується і змінюється також по експонентах. Тому для повнішого уловлювання сонячної радіації геліосушарки запропоновано виконувати двох’ярусними.

ГКСУ камерного типу. Як ГКСУ камерний тип З. Таировым запропонована геліосушильна установка, що складається з повітронагрівача, відцентрового вентилятора і сушильної камери.

Як повітронагрівач використаний «гарячий ящик», що складається з дерев’яної рами розміром 1900 х 100 х 300 мм. Днище зроблено з дерев’яних дощок завтовшки 20 мм і обшитих всередині металевим листом завтовшки 0,3 мм. Для зменшення тепло втрат через дно, простір між металевим листом і днищем заповнюється дерев’яною тирсою шаром завтовшки 20 мм. Всередині «гарячий ящик» пофарбований чорним лаком. Рамка зверху покривається шибкою. Сушильна камера є теплоізоляційним контейнером розміром 1,8 х 3 х 1,Зм. Усередині камери поміщається 20 сітчастих дек, розташованих один від одного на відстані 10 см на 10 ярусах. Розмір сітчастих дек 870 х 600 х 50 мм.

Комбінована ГКСУ. Для збільшення КПД установки і її продуктивності, враховуючи достоїнства ГКСУ камерного і радіаційного типів, а також можливість вторинного використовування відпрацьованого повітря при сушці плодів і винограду в НВО ним. Гредера запропонована для досліджень експериментальна ГКСУ комбінованого типу.

Схема комбінованої геліосушарки

Рис - Схема комбінованої геліосушарки: 1 - радіаційна геліосушарка; 2 - вентилятор; 3 - сушильна камера.

Установка складається з ГКСУ 1, відцентрового вентилятора 2 і сушильної камери 3. Лучевоспрінімаюча поверхня ГКСУ площею 12 кв. м. є металевим каркасом збірно-розбірного типу. Зверху установка засклена, бічні сторони закриті поліетиленовою плівкою.

Сушильна камера виготовлена так, щоб кількість підносів, що укладаються в камері і НКСУ, була однакова. Витрата повітря в системі - 1400 кг/ч. Швидкість в перетині ГКСУ і сушильної камери відповідно 0,4 і 0,35 м/с. Відстань між ярусами складає 10 см.

Сушильна установка, що використовує тепло теплиць. Для дослідження можливості користування тепла теплиць, для сушки плодів і винограду запропонована схема (рис. 3.29), що включає теплицю 1, повітря забірник 2, теплообмінник 3, сушильну камеру 4.

Повітря забірником є металевий пневмопровід діаметром 200 мм. По довжині пневмопровода на відстані 50 см один від одного є жалюзі розміром 80 х 7 см для забору теплоносія з теплиці.

Схема сушильної установки, що використовує тепло теплиць

Рис - Схема сушильної установки, що використовує тепло теплиць. 1 - телиця; 2 - повітрозабірник; 3- теплообмінник; 4 - сушильна камера.

Пневмопривід встановлюють під коником теплиці на відстані 20 см від скління, де температура максимальна і може досягати 45...60 °С. Ввиду високої вогкості теплоносія мається теплообмінник типу «повітря-повітря». Сушильна камера є теплоізольованим контейнером з розміщеними в ньому підносами з сировиною. Лучевоспринімаючою поверхнею є теплиця площею 500 м2.

Мобільна ГКСУ. Для дослідження процесів геліосушарки безпосередньо в зонах зростання сировини запропонована схема експериментальної автономної ГКСУ.

Мобільна ГКСУ

Рис - Схема мобільної ГКСУ. 1 - сушильна камера; 1 - плоскі відбивачі, 3 - транспортер; 4 - дозуючий пристрій; 5 - електродвигун.

Мобільна автономна ГКСУ є сушильною камерою типу «гарячий ящик» 1, яка для інтенсифікації процесу по периметру забезпечена шарнірно закріпленими плоскими відбивачами 2. Це дозволяє збільшити коефіцієнт концентрації сонячної радіації в 2-3 рази, завдяки чому і продуктивність установки збільшиться удвічі.

Для механізації процесу завантаження-розвантаження усередині камери розміщений транспортер 3, на якому переміщається сировина. Привід транспортера і дозуючого пристрою 4 запропоновано здійснювати від електродвигуна 5, змонтованого разом з сушильною камерою. Використовування електродвигуна як привода дозволяє здійснювати автоматичне регулювання швидкості транспортера і, відповідно, тривалості знаходження сировини в сушильній камері залежно від потоку сонячної радіації. Робоче полотно транспортера для акумуляції тепла і інтенсифікації процесу сушки за рахунок кондуктивного теплообміну виконується об’ємним з можливістю заповнення його речовиною з високою теплоємністю (наприклад, водою).

Концентруючи сонячні сушильні установки складаються з сушильної камери, в якій розміщують сировину, системи стеження за сонцем і сонячних відбивачів, які можуть бути виконані у вигляді параболо-циліндрічного дзеркала або з плоскими відбивачами із плоских полірованих матеріалів.

У науково - виробничому об’єднанні «Армсельхозмеханізация» була створена експериментальна установка для сушки фруктів.

Схема концентруючої геліосушарки

Рис - Схема концентруючої геліосушарки. 1- концентратор; 2 - відбивач; 3 – приймальний стенд; 4 – привід.

Конструкція установки дозволяє одержувати кратність сонячної радіації, що досягає 100.

Тривалість сушки знаходиться в прямій залежності від кратності радіації. При кратності вище 20 продукт висушується за 40 - 45 хвилин, проте цукор карамелізується, поверхня плодів обгорає, вони виходять жорсткими з неприємним смаком горілого продукту. Якнайкращий режим спостерігався при кратності від 7,5 до 9. Продукт має високу якість і гарний товарний вигляд.

Основні недоліки сушарок з параболоциліндрічними концентраторами – велика вартість концентраторів і спостерігаючих пристроїв, мала продуктивність.

Порівняно з сушкою харчових продуктів на повітрі, в природних умовах, вони володіють наступними перевагами: висушуваний продукт не піддається забрудненню пилом, комахами, дії роси, опадів, в них краще зберігаються вітаміни. Швидкість сушки в геліосушарках в 4 - 6 разів вища, ніж на відкритому повітрі [5]. Дія низько потенціальних установок заснована на принципі «гарячого ящика».

Схема гарячого ящика

Рис - Схема «гарячого ящика».

Дно і стінки плаского ящика теплоізолюются, зверху ящик вкритий світлопрозорим матеріалом (скло або різні полімерні плівки), на дно встановлюється теплоприємник - казан із зачорненою поверхнею. Сонячне проміння, проходячи крізь скло і падаючи на зачорнену поверхню казана, нагріває її, а вона, у свою чергу, передасть це тепло теплоносію, що протікає по каналу казана. Скло, пропустить видиму частину сонячного випромінювання і майже не пропустить довгохвильове випромінювання поверхні казана, оберігає останній від охолоджуючого впливу навколишнього середовища. Геліоапарати типу «гарячий ящик» успішно працюють і мають високий ККД (до 50%) в діапазоні температур 50 - 70 °С.

У 1932 році в Самарканді була побудована сонячна фруктосушильна установка камерного типу [6]. Установка складалася  з сонячних повітронагрівачів 1, повітроводів 2, вентилятора 3, сушильної камери 4. Гаряче повітря вентилятором подавалося з повітронагрівачів в сушильну камеру, і, забираючи вологу з висушуваних фруктів, виходив у витяжну трубу, встановлену на протилежному кінці сушильної камери. Гідністю камерних сушарок є механізація процесів, чистота і висока якість готового продукту, можливість, у разі потреби, роботи на гарячому повітрі, одержуваному в паливних повітронагрівачах. Недоліки установки - нерівномірний розподіл швидкості теплоносія по поперечному перетину камери, а також низька продуктивність по сухофруктах (на кожний 1 кв. м лучевоспринімаючої поверхні - 0,33 кг сухофруктів у день).

Схема фруктосушарки камерного типу

Рис - Схема фруктосушарки камерного типу: 1 - геліоколектор;  2 - пневмопривід; 3 - вентилятор; 4 - сушильна камера.

И. Крепис описав сонячну фруктосушильну установку парникового типу. Конструкція установки (рис.8) складається з опорних цегляних стовпів з прогонами, по яких укладені крокви з кутом нахилу 20 градусів. Листи під сушку виготовлені із заліза. Фрукти, що пройшли попередню обробку, розкладають на грати з розрахунку 10 кг сирих фруктів на 1 кв. м поверхні. Листи з фруктами вводяться під скло, де і відбувається процес сушки. Пароповітряна суміш видаляється потоком повітря, що поступило через зазор між нижньою і верхньою кромкою нижнього скла і виноситься через верхню відкриту частину. Завантаження і вивантаження підносів на цій установці трудомістке і вимагає механізації процесів.

Важливим елементом камерних сушарок є повітронагрівач, від правильного вибору якого залежить ефективність всієї установки. Результати досліджень показали, що найдоцільніше використовувати перфоровано - гофровані казани - приймачі сонячного випромінювання. В цьому випадку коефіцієнт теплос’ему значно вищий, ніж при використанні плоских казанів. Це пояснюється, по-перше, вищим ступенем турбулізації повітря при проходженні через перфорацію казана, а по-друге, вищою температурою самого казана.

У результаті ККД Установки з гофровано-перфорованим казаном на 20...35% вище, ніж з плоским. Оскільки сушильні установки експлуатують в теплий період року, як прозору ізоляцію для стаціонарних повітряних нагрівачів можна використовувати подвійне скління або прозору полімерну плівку. Як сушильну камеру можна використовувати всі сушарки установки, що серійно випускаються, без елементів паливного нагріву.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

По темам:

История Украины

Культурология

Высшая математика

Информатика

Охотоведение

Статистика

География

Военная наука

Английский язык

Генетика

Разное

Технологиеские темы

Украинский язык

Филология

Философия

Химия

Экология

Социология

Физическое воспитание

Растениевосдство

Педагогика

История

Психология

Религиоведение

Плодоводство

Экономические темы

Бухгалтерские темы

Маркетинг

Иностранные языки

Ветеринарная медицина

Технические темы

Землеустройство

Медицинские темы

Творчество

Лесное и парковое хозяйство

Агрономия

Преподавателям

Юридические темы