Ентолейтер РЗ-БЕЗ. Виробляється за ліцензією фірми «Бюлер» (Швейцарія), аналог MJLF, призначений для стерилізації зерна або борошна від шкідників. Ентолейтер складається з наступних основних вузлів: ротора, приводу, корпусу, приймального і випускного пристроїв.
Рис. - Ентолейтер РЗ-БЕЗ
Ротор має два сталевих, горизонтально розташованих диска 4 діаметром 430 мм, відстань між якими 35 мм. Між дисками встановлено два ряди втулок 3 - по 40 шт. в кожному ряду. Діаметр втулок зовнішнього ряду 14 мм, а внутрішнього - 10 мм.
Диски сполучені між собою через отвори у втулках гвинтами. Щоб уникнути відгвинчування кожний гвинт закріплений в двох місцях. Зазор між ротором і корпусом складає 40 мм. Ротор за допомогою муфти і кришки закріплений на валу ентолейтера. Вал 5 обертається в підшипниках.
Обертання ротору передасться електродвигуном 9 через клиноременну передачу 6, яка закрита огорожею 8. Залежно від місця установки ентолейтера в технологічній схемі і якості зерна можна міняти окружну швидкість ротора шляхом заміни клиноременного шківа 7 електродвигуна в межах ± (15...20) %.
Корпус ентолейтера 1, зварної конструкції з неіржавіючої сталі, складається з внутрішньої і зовнішньої циліндрових обичайок, які в нижній частині зведені на конус 13. В корпусі є вікна. Порожнина 10 в корпусі ентолейтера між внутрішньою і зовнішньою обичайками служить для проходу зерна, яке виводиться через патрубок 11. У верхній частині корпусу встановлений приймальний патрубок 2 з оглядовою вставкою.
Для підвищення ефективності стерилізації і запобігання повторному удару зерна про деталь ротора по всьому колу корпусу встановлено відбивне кільце, внутрішня поверхня якого виконана під кутом до вертикальної осі у напрямі розвантаження зерна. Ентолейтер встановлений на трьох трубчастих стійках 12.
Технологічний процес стерилізації в ентолейтере протікає так. Початковий продукт (зерно або борошно) через приймальний патрубок 2 поступає в простір між дисками 4 ротори, відкидається в зону втулок 3, де одержує першу ударну дію, захоплюється і розганяється втулками і відцентровою силою відкидається на відбивне кільце, де піддається другій ударній дії у напрямі центрального розвантажувального отвору. В результаті живі шкідники знищуються, зерна з личинками руйнуються, а личинки в основному гинуть.
Оброблене зерно (борошно) через порожнини корпусу і випускний патрубок 11 виводиться з машини.