Технологія і обладнання переробки та зберігання сільськогосподарської продукції

Обладнання для руйнування м’якоті плодів кісточкових культур

У науково-технічній літературі описані наступні машини, які використовувалися або були запропоновані для руйнування кісточкових плодів.

Професор ОНАПТ Гладушняк А. К. пропонує роздавлювати перед бланшуванням плоди в так званій «плющильній машині». Плющильна машина складається з корпусу, двох гладких валів з шпильками і планками-захопленнями (рис. 3.19). До корпусу кріпиться бункер. Валки порожнисті діаметром 340 мм і завдовжки 460 мм з осями, насадженими на підшипники і забезпеченими ущільнюючими бандажами. Валяння обертаються синхронно з частотою 45 хвил-1 і приводяться в рух від електродвигуна потужністю 3 кВт через черв’ячний редуктор і ланцюгову передачу, їх осі з’єднані зубчатою передачею. Зазор між валками - 20 мм. Висота шпильок і ножів-захоплень - 16 мм. Останні встановлені так, щоб при обертанні вони зближувалися, але не стикалися один з одним. Привід і валяння змонтовані на жорсткій рамі. Продуктивність установки - 5 т/год [15].

Сировина поступає в бункер, потім валяннями, що обертаються, в результаті невеликої їх окружної швидкості, роздавлюється і поступає в апарат для теплової обробки. Так як кут захоплення валів менше необхідного для середнього діаметру плодів сировини, то з метою захоплення сировини валками останні забезпечені конічними шпильками з кроком по утворюючій 100 мм. Для захоплення особливо крупних плодів (діаметром 100 мм) валяння забезпечені планками, які дроблять їх на шматки потрібного розміру.

Експлуатація валкової плющильної машини показала, що кабачки в дігестері шпарятся в потоці, яблука і айва - 5-7 хвил, моркву - до 20 хвил., тобто час обробки скорочується більш ніж в 2 рази. Із зменшенням зазору між валяннями проходить глибше руйнування структури плодів сировини, а чим більше зруйнована структура, тим менше час бланшування [16].

Плющильні машини доцільно встановлювати безпосередньо над шпарителямі так, щоб сировина після деформації потрапляла в нього. Крім того, бажано, щоб внутрішня порожнина плющильної машини була заповнена парою. Це необхідне для запобігання окисленню тканин сировини киснем повітря, яке приводить до потемніння їх і, отже, до погіршення виду продукту. Дослідниками Одеської національної академії харчових технологій було проведено пошукове дослідження можливостей процесу плющення для руйнування м’якоті кісточкових плодів. На рис. 3.20 показано стан плодів абрикоси і сливи після роздавлювання між плоскою плитою 1 і упором 3 на експериментальній установці.

Із знімків видно, що в м’якоті утворюються тріщини, проте в більшості випадків м’якоть не руйнується, а кісточка залишається в мішечку м’якоті. Таке руйнування м’якоті слід визнати за недостатнє для того, щоб забезпечити значне скорочення часу прогрівання плодів при їх подальшій тепловій обробці в дігестері або разварювачі. Відзначимо, що для збереження цілісності кісточок зазор між валками плющильної машини слід вибрати більшим, ніж ширина найкрупніших кісточок.

У зв’язку з цим є підстава чекати, що ступінь руйнування м’якоті плодів з дрібними кісточками буде набагато гіршим.


Таким чином, пошуковий досвід показує малу ефективність руйнування м’якоті кісточкових плодів методом роздавлювання.

Для подрібнення кісточкових плодів запропонована дробарка, що включає ротор 1 з нерухомими зубчатими ребрами 2 (рис. 3.21). На корпусі змонтовані рухомі зубчаті ребра 3 і колектор для подачі пари в робочу зону машини [41, 106, 109].

Пшеничний Ю. В. і Гладушняк А. К. повідомляють про результати експериментального дослідження процесу подрібнення кісточкових плодів на такій дробарці [107].

У процесі експериментів були одержані наступні результати:

1) оптимальна частота обертання робочого органу:

а) n1 = 1400 об/хвил. для персика, 83,67 % - маса відділеної м’якоті з урахуванням того, що маса одноразового завантаження плодів складає 100 %.

б) n1 = 1310 об/хвил. для сливи, 88,4 % - маса м’якоті, що відділилася.

2) оптимальний час дроблення:

а) t1 = 28 с – для персиків, 90 % - маса м’якоті, що відділилася;

б) t1 = 28 с – для слив, 82,7 % - маса м’якоті, що відділилася.

На підставі проведених досліджень робиться висновок про те, що дробарка працездатна [106, 109].

Приведені рекомендації були використані АОА Одеський СКТБ Продмаш при розробці дробарки А9-КЮУ. Відзначимо, що в промисловій машині частота обертання ротора понижена до 1000 об/хвил.

Досвід експлуатації дробарки А9-КЮУ показав, що при хорошому подрібненні м’якоті, ця дробарка приводить до руйнування до 10 % кісточок і пошкодженню шкаралупи близько 70 % кісточок. Цей недолік, пояснюється недостатньо правильним обгрунтовуванням режиму експлуатації дробарки. Частота обертання ротора, що рекомендується, явно завишена, оскільки в промисловому зразку її довелося зменшувати. З другого боку, конструкцію основних робочих органів машини – рухомих і нерухомих ребер, які виконані зубчатими, слід визнати за невдалу. Зубчаті ребра добре розтинають м’якоть плодів, проте точковий контакт вершин зубів з шкаралупою кісточок викликає значні місцеві напруги і ушкоджує кісточки. Руйнування кісточок неприпустимо, оскільки деякі шкідливі речовини з кісточок переходять в продукт і негативно впливають на його харчову цінність, псують зовнішній вигляд. Зруйновані кісточки не можуть згодом використовуватися як вторинна сировина. Проте, і пошкодження шкаралупи також вельми небажане явище. Дрібні шматочки шкаралупи важко відділяються на протиральних машинах, приводять до забивання ситових полотен і вимушених зупинок протирань на трудомістку ручну санітарну обробку. Таким чином, проблема вдосконалення процесу дроблення кісточкових плодів полягає не тільки в якісному подрібненні м’якоті, але і в збереженні плодових кісточок непошкодженими.

Рішення задачі якісного подрібнення м’якоті плодів кісточкових культур, при якому кісточки залишаються непошкодженими, представляється можливим з удосконаленням робочих органів машини. Ця дробарка відрізняється тим, що рухомі ребра на роторі і нерухомі ребра на корпусі виконані з гладкими округленими кромками. При цьому ширина ребер зменшується у бік зазора для вивантаження подрібненого напівфабрикату. Округлені ребра з прямою робочою кромкою, позбавлені зубців дозволяють добре розтинати плодову м’якоть і, при цьому, у разі контакту з кісточками не ушкоджуватимуть шкаралупу.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

По темам:

История Украины

Культурология

Высшая математика

Информатика

Охотоведение

Статистика

География

Военная наука

Английский язык

Генетика

Разное

Технологиеские темы

Украинский язык

Филология

Философия

Химия

Экология

Социология

Физическое воспитание

Растениевосдство

Педагогика

История

Психология

Религиоведение

Плодоводство

Экономические темы

Бухгалтерские темы

Маркетинг

Иностранные языки

Ветеринарная медицина

Технические темы

Землеустройство

Медицинские темы

Творчество

Лесное и парковое хозяйство

Агрономия

Преподавателям

Юридические темы