Технологія і обладнання переробки та зберігання сільськогосподарської продукції

Бичева насіннярушка

Бичева насіннярушка  складається з чотирьох основних вузлів: живлячого пристрою, бичевого барабану, деки і корпусу.

Насіннярушка типи МРН

Рис. - Насіннярушка типи МРН.

До складу живлячого пристрою входять: живлячий бункер 4, рифлений вал 3 і регульована заслінка 2.

Призначення живлячого пристрою - забезпечити рівномірний розподіл насіння по ширині робочої зони машин (вона дорівнює довжині бича і складає в бичевій рушці 972 мм) і подачу насіння із стабільною і необхідною інтенсивністю. Ширина живлячої тічки (650 мм) від транспортера насіння до рушки менше ширини робочої зони, і розподіл насіння відбувається за рахунок роботи рифленого живлячого валу. В биічевій рушці живлячий вал циліндрової форми діаметром 110 мм з вифрезерованними рифлями на поверхні. При прийнятій частоті його обертання 98-110 об/хвилшар насіння над валом під дією поштовхів з боку рифлій переходить у віброрідкий стан і “розтікається” по всій ширині валу. Інтенсивність подачі насіння в робочу зону рушки регулюється положенням заслінки щодо поверхні валу (ширина щілини) за допомогою рукоятки, виведеної на торці живлячого бункера і забезпеченої баранчиком для фіксації її положення.

Конструкція бичевого барабана є валом з укріпленими на ньому трьома дисками 10 з маточинами і 16 стійками 5 бичів. Жорсткість дисків забезпечується привареними з обох боків ребрами 7. На зовнішній кромці кожного диска приварено 16 пар кутів 6 під кутом 55° до осьової лінії. До цих кутів на болтах прикріплено 16 бичів 8. Бичі виготовлені із смугової сталі завтовшки 10-12 мм і шириною 100 мм. Бічевой барабан встановлений в машині горизонтально в підшипниках і при роботі приводиться в обертання з частотою 550 - 630 об/хвил, що при діаметрі барабана по зовнішній кромці бичів 800 мм відповідає окружній швидкості 23 - 27 м/с.

Бичевий барабан зовні збоку на дузі 110° оточений хвилястою поверхнею, званою декою 1. Деку набирають з чавунних колосників, відливаних окремими секціями, що містять чотири-п'ять рифлій діаметром 25 мм. Положення деки щодо бичевого барабану (зазор між бичами і декою) впливає на силу удару насіння об деку, і в машині передбачено регулювання зазору в межах 8 - 80 мм залежно від вогкості і розміру насіння.

Регулювання здійснюється оператором за допомогою спеціальних регулювальних механізмів (верхнього і нижнього).

Станина рушки металева складається з трьох частин, збираних по роз'ємах в горизонтальній площині на рівні валу бичевого барабану і у вертикальній площині над валом бичевого барабану. У вивідній точці станини поміщений козирок-відбивач, регульований ручкою, виведеною на торець бичерушки.

Привід бичевого барабану і пов'язаного з ним ремінною передачею живлячого валу здійснений від електродвигуна через ремінну передачу. Основна вимога до приводу бичерушки - варіювання частоти обертання бичевого барабану при необхідності зміни сили удару бичів по обрушуваному насінні. Причому найефективнішим може бути плавне регулювання частоти обертання бичевого барабану, що забезпечується вживанням варіатора. В даний час регулювання частоти обертання бичевого барабану в насіннярушках спрощено вживанням змінних або східчастих шківів в ремінній передачі від електродвигуна до бичевого барабану, і такий привід не можна визнати за задовільний.

Бичерушка працює таким чином. Насіння, що поступає в живлячий бункер, валом рівномірно розподіляються по ширині робочої зони. Потік насіння, регульований заслінкою, потрапляє на похилу площину в живлячому бункері і далі, зісковзуючи, потрапляє на бичі барабана, що обертається.

При достатній швидкості обертання бичевого барабану сила удару бичів по насінні забезпечує їх обрушення. Оскільки окреме насіння розрізняється між собою властивостями, зокрема міцністю, то для частини насіння сила удару недостатня для обрушення, а для деякої частини насіння сила удару настільки велика, що відбувається не тільки руйнування оболонки, але і руйнування ядра.

Після удару бичами рушанка (суміш ядра, оболонок, цілого насіння і січки ядра), що утворилася, відкидається на деку багато разів через пружність, що проявляється частинками, при ударі. Таким чином, рушанка ударяється об деку, і при цьому відбуваються обрушення цілого насіння і руйнування ядра. Частинки рушанки, відскакуючи після удару від деки, потрапляють знов на бичі обертається, бичевого барабану. Далі описана картина повторюється, і через достатньо протяжну деку відбувається багатократний удар. В зазорі між бичевим барабаном і декою існує хаотично рухома сукупність частинок рушанки. Зіткнення між частинками неминучі, і це супроводжується втратою кінетичної енергії ними, що заважає обрушенню.

У конструкції машини закладені і інші елементи, що приводять до неоднорідності обрушення. Так, на бичевому барабані зовнішня кромка бичів знаходиться на діаметрі 800 мм, а внутрішня - на діаметрі 640 мм. Окружна швидкість прямо пропорційна діаметру, і, отже, насіння, що потрапляє на бичі в різні крапки між діаметрами 800 і 640 мм, піддається різній силі удару. Хвиляста дека також створює умови для неоднорідності обрушення при ударі насіння об неї. Напруга при ударі сім'я об опуклість деки вища, ніж об западину, оскільки площа контакту менше. В результаті сім'я легше обрушиться, якщо воно потрапить на опуклість.

Крім того, зусилля, необхідні для руйнування сім'я, прикладаються уздовж різних напрямів, неоднакові, а умов для орієнтованого удару в конструкції машини не створено.

Бичева насіннярушка має наступні недоліки:

- низька продуктивність, що, зокрема, пов'язано з неефективним використовуванням робочих органів (в кожний момент часу працює лише 1 бич з 16);

- довгий тракт проходить рушанка в машині, що веде не тільки до додаткового подрібнення ядра, але і до оболійнювання лушпиння з подальшими втратами;

- підвищені питомі (на одиницю продуктивності) витрати електроенергії і металу;

- якість рушанки сучасних сортів насіння соняшнику на бичевих насіннярушках низька.

Технічна характеристика семенорушки МНР

Продуктивність по насінні, т/доб 35 - 45

Габаритні розміри, мм

довжина х ширина х висота 1490X1435X1755

Потужність, кВт 5,1

Маса, кг 1380

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

По темам:

История Украины

Культурология

Высшая математика

Информатика

Охотоведение

Статистика

География

Военная наука

Английский язык

Генетика

Разное

Технологиеские темы

Украинский язык

Филология

Философия

Химия

Экология

Социология

Физическое воспитание

Растениевосдство

Педагогика

История

Психология

Религиоведение

Плодоводство

Экономические темы

Бухгалтерские темы

Маркетинг

Иностранные языки

Ветеринарная медицина

Технические темы

Землеустройство

Медицинские темы

Творчество

Лесное и парковое хозяйство

Агрономия

Преподавателям

Юридические темы