Статьи по растениеводческим темам

Зелені операції в садах яблуні інтенсивного типу

Потанін Д. В. – канд.. с.-г. наук, доцент кафедри ТВЗіППП ПФ НУБіП України „КАТУ”

Догляд за деревом має важливе значення та є основою для отримання стабільно високих врожаїв якісних плодів.

Для кожного, хто працює з плодовими деревами, відомо, що необхідне зимове або ранньовесняне обрізування дерев. Але не кожному відомо, що можливий і навіть необхідний догляд за кроною дерева протягом всієї вегетації. Такі заходи називаються зеленими операціями, і досить різноманітні. Відомо, що протягом вегетації дерева мають декілька хвиль росту, і варто використати це для більш швидкого формування дерев, або стимулювати закладення врожаю і підвищення якості плодів.

Застосування зелених операцій - це ціла наука, яку необхідно вивчати протягом всього життя. Об’єму будь якої статті не вистачить щоб розкрити всі основні принципи і особливості проведення зелених операцій для всіх плодових культур. Але ми спробуємо описати роботи з кроною для яблуні як найбільш поширеного представника зерняткових порід. Для більшої послідовності розділимо особливості на цих культурах на два періоди – формування крони і догляд за плодоносним деревом.

Спочатку розглянемо яблуню в період від висадження саджанця в сад до отримання промислового врожаю. В цей період необхідно проводити заходи з направлення росту і галуження гілок в заданому напрямку згідно обраного типу формування саду. Останнім часом садівники надають перевагу садам за так званою голландською технологією, яка передбачає використання веретеноподібної форми крони і застосування методів, які б знизили ріст пагонів і при цьому підвищили закладення генеративних гілок. Зазвичай, за кордоном для таких садів використовують високоякісні саджанці типа „кніп-баум”, тобто дворічні саджанці з однорічною кроною, на яких вже закладено квіткові бруньки і саме тому насадження вступають до плодоношення вже на перший рік.

Менталітет фермерів нашої держави, спонукає заощаджувати якомога більше коштів і при цьому сподіватися на отримання такого ж ефекту, як і в закордонних технологіях. Тому, сільгоспвиробник зазвичай закуповує садивний матеріал низької якості, або взагалі однорічні саджанці і намагається застосувати технологію голландських садів. При цьому вважають за необхідне покласти весь тягар формування дерева на звичайне обрізування. Але це не скорочує непродуктивний період, а взагалі може привести до втрачання контролю за ростом саду і такі насадження не досягають основних параметрів продуктивності. Тому необхідно в перший рік обов’язково застосувати такі методи формування крони дерева, які не проводилися в розсаднику. Тобто отримати дерева за системою „кніп-баум”. Це і будуть саме зелені операції в перший рік формування дерев.

Для цього весною, після садіння, ми підрізуємо саджанець на висоту, яка дорівнює висоті штамбу плюс одна-дві бруньки. З цих бруньок після пробудження почнуть розвиватися два пагони. Нам необхідно залишити один якомога більш рослий. На цьому пагоні протягом вегетації ми будемо видаляти верхівки листя без ушкодження (це важливо!) апікальної бруньки. Проводити таку операцію необхідно настільки часто, щоб не дати рослині на центральному пагоні утворювати взагалі листя. Дерево, в якому досить велика енергія росту, буде всіляко намагатися відтворити свою листову поверхню, тому бруньки, що утворилися на центральному пагоні, стануть інтенсивно проростати і давати численну кількість пагонів горизонтального напрямку росту і, як правило, закладати квіткові бруньки на цих відгалуженнях, тобто закладати основу майбутнього врожаю.

Ми заклали дерево за системою „кніп-баум” яке на другий рік життя в саду дасть квіти і дозволить отримати перший врожай. На другий рік основним завданням садівника буде видалення вертикальних пагонів і провокування бокового галуження в верхньої частині пагона продовження на центральному провіднику. Особливості отримання бічного галуження міняються в залежності від сорту. Так, сорти, які можуть за звичайних обставин закладати на верхівкових бруньках квіткові бруньки необхідно підрізати, щоб не було затримування росту і відгинання пагону під вагою плоду. Представником таких сортів може бути Айдаред, Старкримсон та ін. в більшості ж сортів такої операції проводити не треба і з першим плодоношенням приріст центрального провідника зменшується сам по собі. Окрім цього заходу необхідно на другий рік застосовувати відгинання гілок и підв’язування їх до шпалерного дроту. При цьому керуються тим принципом, що гілки з плодами необхідно підв’язувати з умовою не допустити їхнього виламування під вагою плодів, а неплодоносних гілок – відгинати до горизонтального росту. Через декілька тижнів після цього заходу з окремих бруньок почнуть рости пагони відтворення, які будуть загущувати крону і мати вертикальний характер росту. Такі пагони необхідно видаляти. Якщо підв’язування проводиться одноразово, то видалення пагонів відтворення може проводитися мінімум два рази, а при доброму забезпеченні дерева елементами живлення через підвищення ростових процесів - до трьох-чотирьох разів.

Якщо плодоношення через низку причин не відбулося, то необхідно застосовувати методи формування протягом всього року. Комплекс заходів з формування дерева з використанням видалення деякої частини пагонів дерева називаються зеленою обрізкою. При цьому формують гілки і розгалуження, які створюють щільну крону з горизонтальним їх розташуванням. Тобто проводиться видалення пагонів, що ростуть вертикально вниз або вверх, а також видаляються конкуренти пагону продовження. Окрім цього, протягом вегетації можливо відтворювати втрачену частину крони. Такий захід проводиться за рахунок відгинання і підрізування вертикальних пагонів до стану, доки вони не стануть горизонтальними. В літературі, щоб отримати такий ефект пропонується проводити низку операцій. Найбільш цікавий за ефективністю, але і працезатратний є поступове відгинання напівздерев’янілого пагону до його потріскування. При цьому таке відгинання на проводиться по всій довжині, щоб не було виламування пагону. Як на заміну можна рекомендувати використовувати перекручування вже сформованих гілок в різні боки для порушення тканин серцевини, що призводить до розм’якшення основи пагону і самостійному його відгинанню до горизонтального стану. Також можна рекомендувати підрізувати нижню третину діаметра дуже сильно ростучого пагона і подальшого його пришпилювання до шпалери.

Ми описали проведення зелених операцій на деревах, що поки не вступили до плодоношення. Застосування наведених вище заходів може зменшити непродуктивний період на два – три роки. І дозволить отримати врожай на другий – третій рік.

Тепер необхідно описати використання зелених операцій на насадженнях, що вже почали плодоносити і дають промисловий урожай. Головною особливістю цих заходів є напрямок – отримати високий і якісний урожай.

Інколи, в насадженнях інтенсивного типу, стається, що дерево перевантажене врожаєм і це може призвести до дрібнішання плодів і зниження товарної якості плодів. Для цього необхідно застосовувати методи проріджування зав’язі, однак об’єм статті не дозволяє розкрити всі особливості цього заходу. Ми будемо виходити з того, що дерева мають нормальну кількість плодів і тому необхідно лише забезпечити їх добру освітленість і досягти високої якості.

Плоди яблуні краще дозрівають і бувають більш забарвленими на освітленому боці. Тому і необхідно підвищити освітленість плодів всередині крони. Із найбільш вживаних заходів, як і при формуванні крони широко використовують відгинання гілок, їх підв’язування до шпалерного дроту та видалення притіняючи крону сильно ростучих пагонів. Якщо під впливом ґрунтового живлення і забезпеченням водою дерево починає сильно переростати окремі гілки з плодами, які ростуть в напрямку міжрядь можуть бути пошкоджені технікою, то їх необхідно сплощувати, перенаправляючи або відгинанням, або підрізуванням з перенаправленням пагону продовження у бік проекції ряду.

Деякі окремі гілки можуть бути перевантаженими плодами, що створює загрозу їх виламування. Щоб цього уникнути необхідно обов’язково (!) їх підв’язати до більш високого шпалерного дроту, це збільшує міцність гілки.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

По темам:

История Украины

Культурология

Высшая математика

Информатика

Охотоведение

Статистика

География

Военная наука

Английский язык

Генетика

Разное

Технологиеские темы

Украинский язык

Филология

Философия

Химия

Экология

Социология

Физическое воспитание

Растениевосдство

Педагогика

История

Психология

Религиоведение

Плодоводство

Экономические темы

Бухгалтерские темы

Маркетинг

Иностранные языки

Ветеринарная медицина

Технические темы

Землеустройство

Медицинские темы

Творчество

Лесное и парковое хозяйство

Агрономия

Преподавателям

Юридические темы