Статьи по растениеводческим темам

Апробація та порядок її проведення

Апробацією (у перекладі з латинської «перевірка», «схвалення») називають обстеження садивного матеріалу маточних насаджень плодових і ягідних культур, при якому встановлюють їх сортову достовірність, кількість (у відсотках) домішок в насадженнях, якість садивного матеріалу відповідно до вимог Державних і галузевих стандартів.

Апробації підлягають усі саджанці й маточні дерева яблуні у насадженнях, де не виявлено карантинні об’єкти і які заплановано до реалізації.

Апробацію маточно-живцевих насаджень яблуні та садивного матеріалу проводять у строки, коли у рослин найбільше виражені морфологічні сортові ознаки та відмінності.

Дозвіл на проведення апробації надається спеціалістам, які пройшли навчання та одержали посвідчення агронома-апробатора на право проведення апробації. Термін дії посвідчення - 1 рік. За апробацію маточних насаджень і садивного матеріалу господарство проводить оплату агроному - апробатору згідно з домовленістю сторін.

Перед проведенням апробації апробатор вивчає записи в «Книзі маточно-живцевого саду» і "Книзі розсадника" і звіряє їх з фактичною наявністю та розміщенням маточних рослин і садивного матеріалу. Приступаючи до апробації насаджень, апробатор спочатку записує назву ділянки та орієнтири розміщення рядів і рослин в ряду відносно сторін світу і робить записи в Книгах обліку багаторічних (маточних) насаджень і розсадників.

За морфологічними і біологічними сортовими ознаками встановлюють належність рослин до сорту, наявність та кількість домішок. На початку і в кінці кожного ряду саджанців прикріплюють етикетки, де вказують номер ряду, назву помологічного сорту і підщепи. На саджанці – домішки навішують етикетки, які відрізняються від етикеток на основні сорти. На етикетці вказують назву сорту-домішку і підщепи. Якщо сорт визначити неможливо, на етикетці пишуть "сорт невідомий". Дички або пагони вегетативно розмножуваних (клонових) підщеп при апробації надламують на половину приросту, а при викопці видаляють.

Якість садивного матеріалу при апробації визначають за станом розвитку надземної частини. В однорічних саджанців без сформованої крони це виконують за висотою рослин та діаметром штамбика. Товарність дворічних саджанців та однорічних зі сформованою кроною визначають за висотою рослин, діаметром штамбика, кількістю та довжиною бічних пагонів (відповідно до вимог державних або галузевих стандартів). Визначення якості саджанців проводять по кожному помологічному сорту окремо, проходячи вздовж ряду саджанців сорту. Вибірково в декількох місцях відбирають підряд по 20-30 саджанців (не менше 1 % від загальної кількості даного сорту на кожній окремій підщепі) і встановлюють кількість та співвідношення саджанців першого, другого товарних сортів та нестандартних.

За результатами апробації оформляють "Акт апробації плодових саджанців у розсаднику" за формою 8, наведеною в «Інструкції з апробації маточних насаджень і садивного матеріалу плодових і ягідних культур» (2002).

Викопку садивного матеріалу починають лише після оформлення "Акта апробації плодових саджанців у розсаднику" і представлення його до Української державної помологічно-ампелографічної інспекції та організації, якій підпорядковано господарство. Викопку саджанців кожного помологічного сорту, їх сортування, транспортування проводять окремо, відповідно до державних або галузевих стандартів. Однорічні саджанці без крони зв'язують у пучки по 20 штук, а однорічні зі сформованою кроною та дворічні саджанці - по 10 штук. На кожний пучок прикріплюють по дві етикетки з назвою господарства, помологічного сорту, підщепи, указанням віку саджанців та товарного сорту. На кожну окрему партію саджанців, що реалізуються, обов'язково видають "Сортове свідоцтво на садивний матеріал, відпущений з розсадника".

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

По темам:

История Украины

Культурология

Высшая математика

Информатика

Охотоведение

Статистика

География

Военная наука

Английский язык

Генетика

Разное

Технологиеские темы

Украинский язык

Филология

Философия

Химия

Экология

Социология

Физическое воспитание

Растениевосдство

Педагогика

История

Психология

Религиоведение

Плодоводство

Экономические темы

Бухгалтерские темы

Маркетинг

Иностранные языки

Ветеринарная медицина

Технические темы

Землеустройство

Медицинские темы

Творчество

Лесное и парковое хозяйство

Агрономия

Преподавателям

Юридические темы