Статьи по растениеводческим темам

Химерність у рослин.

Термін химера застосував Н. Winkler (1907) з метою характеристики рослини, одержаної ним у дослідах з прищеплюванням між двома видами роду Solanum L. (S. Licopersicum х S. nigrum), яка складалася з тканин прищепи та підщепи. Ця рослина виросла із бруньки, що утворилася на калюсі в місці прищеплювання. З того часу химерами називають організми (як рослинні, так і тваринні), що містять популяції клітин більше, ніж одного каріотипу, які походять від двох незалежних індивідумів.

 

Механізм утворення химер досить різноманітний: подвійне запліднення, прищеплювання, або трансплантація.

Химери слід відрізняти від мозаїків. У останніх усі клітини походять від одного запліднення, а нові клітинні типи у них виникають шляхом наступних хромосомних чи генних мутацій. Але в ботаніці химерами називають будь-які рослини, що складаються з двох або більше клітинних типів, незалежно від походження: чи вони виникли від різних індивідумів, чи від одного.

 

При вивченні явища химерності на прикладі тканин кореня, залежно від характеру розташування ініційних клітин в його апікальній меристемі, було визначено чотири типи химер: мозаїчні (гіпер-хімери), у яких генетичне різні тканини утворюють тонку мозаїку; секторіальні, різнорідні тканини в яких розташовані великими ділянками-сектор а ми; периклинальі—тканини розміщені шарами один над одним; мериклинальні — тканини складаються з суміші сектор і альних і периклияальних ділянок.

 

Химерність рослин можна використовувати для вивчення гістогенезу і морфогенезу рослин. Потомство химер відповідає тканині, з якої воно походить. Якщо генеративні клітини рослин виникають із другого шару точки росту, то потомство пе-риклинальних химер відповідає генотипу цього шару. Взаємодія між компонентами химер та міграція різних речовин з одного компонента в інший часто призводить до аномального розвитку, а іноді до безпліддя химер. У практиці садівництва та декоративного господарства багато химер, що виникли випадково у результаті прищеплювання, продовжують розводити із покоління в покоління. Наприклад, химери між померанцем і лимоном, а також між зіноваттю пурпурною та золотим дощем, мушмулою та глодом.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

По темам:

История Украины

Культурология

Высшая математика

Информатика

Охотоведение

Статистика

География

Военная наука

Английский язык

Генетика

Разное

Технологиеские темы

Украинский язык

Филология

Философия

Химия

Экология

Социология

Физическое воспитание

Растениевосдство

Педагогика

История

Психология

Религиоведение

Плодоводство

Экономические темы

Бухгалтерские темы

Маркетинг

Иностранные языки

Ветеринарная медицина

Технические темы

Землеустройство

Медицинские темы

Творчество

Лесное и парковое хозяйство

Агрономия

Преподавателям

Юридические темы