Статьи по агрономии

Шкідники і хвороби плодових, ягідних культур, винограду, полезахисних та лісових насаджень. Заходи боротьби з шкідниками та хворобами

Система захисту полезахисних смуг і лісонасаджень.

Ліс позитивно діє на розподіл вологи, ефективно захищає поля від суховіїв, а грунт и - від водної і вітрової ерозії. Полезахисні смуги, рівномірно розташовані на полях, захищають посіви сільськогосподарських культур від шкідливих суховіїв, позитивно впливають на розподіл снігу в полі взимку.

Видовий склад шкідників лісу змінюється із зміною віку, видового складу, зони, системи догляду тощо. Одні види комах пошкоджують хвою, листя, інші - деревину, корені. Молоді рослини найбільше пошкоджують багатоїдні шкідники: підгризаючі совки, ковалики, травневі хрущі. Надалі зростає роль специфічних шкідників: шовкопряда непарного, короїдів, вусачів, златок.

Щоб запобігти розвитку шкідників і хвороб та забезпечити рослинам добрий ріст, треба тримати ліс і полезахисні смуги в доброму санітарному стані. Важливе значення має також використання здорового посівного і садивного матеріалу, підбір стійких проти шкідників і хвороб порід дерев, селекція і гібридизація їх, створення змішаних різновікових насаджень, реконструкція їх.

Хімічний метод грунтується на дії різних хімічних препаратів (пестицидів) на шкідливі організми. Однак, при цьому, гинуть не лише шкідливі, а й корисні тварини; у частини шкідників, що збереглися після оброблення, з'являється стійкість проти дії пестицидів.

Фізичний та механічний методи боротьби з шкідниками і хворобами рослин грунтуються на фізичному знищенні їх різними механічними пристроями або вручну. Так, для знищення соснового шовкопряда на невеликих площах можна накладати клейові кільця на стовбури дерев, щоб гусениці не потрапили в крону.

Найбільш перспективним методом боротьби з шкідниками та хворобами лісу і полезахисних смуг є біологічний метод. У його основі лежить використання комах-хижаків і паразитів (ентомофагів), застосування грибів, бактерій і вірусів для знищення шкідників (мікробіологічний метод), використання комахоїдних птахів і звірів тощо.

Для знищення соснового і непарного шовкопрядів, дубової листовійки та ряду інших шкідливих комах треба приваблювати до лісу і полезахисних смуг синиць, шпаків, граків, зозуль, які поїдають яйця і гусениці цих небезпечних шкідників. Досить цінними захисниками дерев є мурашки. Одна мурашина сім'я за літо може знищити до 4-5 млн. комах-шкідників.

Догляд за лісо - і полезахисними смугами, захист їх від шкідників і хвороб може маги успіх тільки тоді, коли він здійснюється систематично, різними способами, засобами і методами в комплексі, при цьому, не завдаючи шкоди людині і навколишньому середовищу.

 Скачать полный текст (4 листа) Шкідники і хвороби плодових, ягідних культур, винограду, полезахисних та лісових насаджень в Word

 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить