Рефераты по культурологии

Реферат по предмету «Зарубіжна література»

Доля американського письменника Уїльяма Сидні Портеру, відомого всьому світу під псевдонімом О. Генрі, була настільки надзвичайною, що сама могла б стати предметом увлекательного оповідання. У долі цій було все, що робить життя людини виконаної драматизму. Була єдина велика любов, що обірвалася рано і трагічно, була втеча від суду, нелегальне існування на чужині під чужим ім'ям, потім суд, каторжна в'язниця, а після звільнення — небачена письменницька слава і популярність. Була в цій долі і таємниця, або, якщо завгодно, загадка, що залишилася нерозгаданою і до цього дня.

Всі ці непрості життєві обставини змусили згодом знаменитого письменника О. Генрі ретельно приховувати подробиці своєї біографії. Стурбований тим, щоб його справжнє ім'я не стало відомим, він уникав всякої публічності, не давав інтерв'ю, не дозволяв друкувати свої портрети, яких, до речі сказати, з цієї причини до нас дійшло украй мало, і взагалі не любив показуватися на людях. Говорять, що багато побратимів по перу змогли вперше побачити О. Генрі лише тоді, коли його відспівували в церкві. Завдяки всьому цьому особа О. Генрі довгий час була овіяна легендами, оповита пеленою таємничості. Справжні обставини його життя сталі відомі біографам і читачам О. Генрі лише опісля декілька років після його смерті. Але наше інформативне століття не терпить загадок і умовчань, і на сьогоднішній день біографія О. Генрі вивчена достатньо повно і детально. Проте раніше хочеться звернути увагу на маленьку і проте прикру неточність, що допускається відносно цього автора. До цих пір псевдонім його часто навіть в деяких спеціальних дослідженнях у нас пишуть неправильно, чомусь на ірландський лад — Про, Генрі, хоча сам письменник нічого подібного не мав

Уїльям Сидні Портер народився 11 вересня 1862 року в сім'ї частнопрактикующего лікаря. Портери жили в Грінзборо, і довгий час це невелике містечко на півдні Америки вважалося местомом народження письменника. Згодом, проте, його американські біографи встановили, що він з'явився на світло не тут, а в тому, що знаходиться в декількох десятках миль від Грінзборо селищі Сентр-коммюніті, куди батьки його переїхали на якийсь час і де прожили перші три роки після народження сина.

Дитячі роки Уїльяма Портера були затьмарені раннім сиротінням. У трирічному віці він позбувся матери, померлої від туберкульозу, і потрапив під опіку своєї тітки по батькові, Евеліни Портер. Вона містила в Грінзборо невелику приватну школу, і тут Уїльям проучився дев'ять років, здобувши достатньо хорошу на ті часи освіту. Евеліна Портер зуміла прищепити своїм, учням смак до читання, і Уїльям в шкільні роки читав багато і охоче. Саме у цей період він познайомився з романами Діккенса, Теккерея, Коллінза, Вальтера Скотта, Дюма.

Портеру рано довелося подумати про власний заробіток, оскільки його отець, Олджернон Портер, після смерті дружини закинув лікарську практику, захопився винахідництвом, приохотився до спиртного і через все це став вельми ненадійним годувальником сім'ї. П'ятнадцятирічного Уїльяма визначають учнем в аптеку його дядька, Кларка Портеру. Незабаром він складає необхідний іспит у фармацевтичному товаристві штату Північна Кароліна і стає дипломованим фармацевтом. Тим часом здоров'я Уїльяма починає вселяти серйозні побоювання. З'являються грізні ознаки спадкової недуги. Друзі Портеру, немолода чета Холів, відвезли його для поправки до далекого Техасу, на ранчо скотарства своїх синів. Згодом О. Генрі не раз розповідав в новелах про цілющу дію спартанського побуту ковбойських таборів на кволих і анемічних городян. Краща з цих новел — «Санаторій на ранчо». Суворе братерство ковбоїв випробовувало на міцність всякого, хто вперше потрапляв в його середовище. Уїльям Портер з честю витримав це випробування. Дуже скоро він став серед скотарів своїм і навіть удостоївся варварського, але вельми почесного обряду «присвячення в ковбої», який також був згодом не раз описаний ним в новелах техаського циклу.

Два роки, проведені в преріях Техасу, не тільки зцілили і загартували Уїльяма Портера. За цей час йому вдалося грунтовно поповнити свою освіту. Він самостійно вивчив мови, іспанський, французький, німецький, перечитав всі книги з багатої бібліотеки, що була на ранчо Холів. Ті, хто спілкувався з ним в ту пору, згадували, що його улюбленим заняттям було вивчення товстих фоліантів тлумачних словників Уебстера і Уорчестера. Ці лексикографічні пристрасті О. Генрі зберігалися у нього все життя і, поза сумнівом, позначилися иа унікальної мовної тканини його новел.

У 1884 році брати Хол продають ранчо, і Портер переселяється в Остін, столицю штату Техас. Тут він перепробував безліч професій — аптекаря, агента з продажу нерухомості, кресляря місцевої управи, а потім посів посаду рахівника і касира в Остінськом національному банку, і подія ця зіграла фатальну роль в його долі.

У 1885 році він знайомиться з семнадцатилетней Етол Естес, жінкою, яка, по його власному визнанню, стала його першим і єдиним коханням. Опісля два роки він таємно вінчається з Етол, побоюючись, що її батьки не схвалять цей брак. Проте мати н вітчим Етол відразу ж примирилися з непрошеним зятем і, більш того, стали його зрадженими друзями на все життя. Саме завдяки матеріальній підтримці вітчима дружини Портер зумів в 1894 році стати власником і видавцем місцевого гумористичного тижневика, якому він дав назву «Камінь, що Котиться,». На сторінках тижневика Портер в гумористичному ключі освітлював міські новини, публікував фейлетони, жартівливі вірші, карикатури на злість дня. Спочатку газета мала успіх, але потім почала втрачати підписчиків. Камінь», що зрештою «Котиться, проіснував недовго. Портер виклав історію його загибелі з властивим йому гумором. Він писав: «Камінь котився рік, а потім почав явно обростати мохом. Я ж ніколи не любив покритих мохом предметів, і мені довелося від нього відмовитися».

Втім, свою справу це видання зробило. За Портером утвердилась слава талановитого журналіста, і він був запрошений на посаду завідувача гумористичним відділом в досить крупну газету «Х'юстон дейли пост». Портер з дружиною і маленькою дочкою Маргарет переселяється до Х'юстону, і в його житті наступає найщасливіша смуга.

Щастя, проте, триває недовго. Насувається катастрофа

У Остінськом банці відбувається ревізія, і виявляється недостача в п'ять тисяч доларів. Колишнього касира Портеру звинувачують в розтраті або викраданні цих грошей. У лютому 1896 року він отримує повістку до суду і виїжджає з Х'юстону в Остін, проте по дорозі міняє маршрут і ховається в Новому Орлеані. Через деякий час він перебирається звідти в Трухильо, порт і столицю невеликої південноамериканської республіки Гондурас. Тут він живе під чужим ім'ям, зрідка публікуючи репортажі в місцевій пресі. Мабуть, що план втечі Портер погоджував з сім'єю, оскільки весь період свого нелегального існування він продовжував таємно переписуватися з рідними.

В ті роки місто Трухильо було местомом притулку для багатьох, хто знаходився не в ладах із законом. Саме тут відбулося знайомство Портеру з вельми примітною особою — злочинцем і грабіжником Елом Дженнінгсом, «спеціальністю» якого були нальоти на потяги і зломи банківських сейфів. Згодом Дженнінгс зумів відмовитися від своєї злочинної діяльності, і стати видним адвокатом і письменником. Доля потім не раз зіштовхувала Портеру з Дженнінгсом, і врешті-решт вони стали близькими друзями. Саме Дженнінгс з'явився одним з перших біографів письменника, опублікувавши після його смерті книгу «Крізь морок с О. Генрі», з якої стало відомо багато важливих і цікавих подробиць життя Уїльяма Портера.

Разом з Дженнінгсом і його братом Френком Портер кочує по Південній Америці. Він сподівається знайти постійний притулок, куди б міг перевезти сім'ю і де можна було б відсидітися, поки остинская історія не кане в минуле.

Але трапилося інакше. Родичі повідомляють його про смертельну хворобу дружини, і, не думаючи більше про власну безпеку, Портер поспішає до сім'ї. Він віддано залицяється за вмираючою Етол, а після її похоронів віддає себе в руки правосуддя.

У 1898 році відбувся суд, який визнав Портеру винним в розтраті, правда, тепер уже не п'яти тисяч, а восьмисот доларів, і засудив його до п'яти років в'язниці. Очевидці розповідали, що Портер поводився на суді на подив байдужого і не робив ніяких спроб виправдатися, хоча провину свою заперечував. Швидше за все він знаходився в свого роду психологічному Шоке унаслідок нещасть, що повалилися на нього.

Питання про винність або невинність Портеру неодноразово дебатувалося його біографами. Одні з них були переконані, що він ні в чому не повинний і що вся справа була в запущеній звітності і плутанині в банківських справах. Про це ж говорив і сам Портер в листах до рідних. Інші відносилися до такої версії скептично. Але оскільки доказів на користь тієї або іншої версії представити не вдалося, то таємниця ця, ймовірно, так назавжди і залишиться нерозгаданою.

Як би там не було, Портеру належало відбути покарання за свою провину, дійсну або уявну, і він опинився в каторжній в'язниці Колумбус штату Огайо. Незабаром виявилося, що в тій же в'язниці відбуває термін за черговий злочин давній знайомець Портеру Ел Дженнінгс. Зустріч з Дженнінгсом обрадувала Портеру і істотно скрасила роки його перебування в цьому страшному місці. А в'язниця Колумбус була дійсно сущим пеклом, тому що увязнені не тільки містилися тут в нелюдських умовах, але при цьому додатково піддавалися витонченим знущанням і катуванням з боку тюремної адміністрації. Сам Портер, правда, опинився в привілейованому положенні завдяки своєму диплому фармацевта. Він був призначений аптекарем і помічником лікаря в тюремну лікарню, і це давало йому відносну свободу. Проте спостерігати день за днем людські страждання було зверху його сил, і він признавався в листах до рідних, що його не покидає думка про самогубство.

Врятувало його творчість. У в'язниці Портер у вільний годинник почав писати новели, які він під псевдонімом розсилав в різні журнали. Декілька новел було опубліковано, і цей перший успіх окрилив його і вселив надію на майбутнє.

У липні 1901 року Портеру достроково звільняють з в'язниці, де він таким чином пробув три роки і три місяці замість п'яти років. Спочатку він їде в Піттсбург, де з батьками дружини живе його дочка Маргарет, що підросла, а потім переселяється до Нью-Йорка, оскільки до цього часу у нього зав'язалися ділові відносини з багатьма видавцями нью-йоркських журналів.

З цієї пори життя Портеру заповнене безперервною і напруженою літературною працею. Від нього вимагають все нових матеріалів, і він складає до п'ятдесяти новел в рік. Все більш популярним стає письменник, що не так давно з'явився на нью-йоркському літературному небосхилі і публікує свої твори під незвичайним псевдонімом О. Генрі. До речі, як виник цей псевдонім, тепер уже встановити неможливо, хоча деякі дослідники і намагаються будувати із цього приводу свої припущення і припущення. Відомо лише, що це не перший його псевдонім і що до нього він друкувався під багатьма іншими, такими, як, наприклад, Олівье Генрі, Петерс, Джеймс Бліс, Ховард Кларк і ін. Вперше він підписав псевдонімом О. Генрі розповідь «Різдвяний подарунок Дика Свисту», і під цим ім'ям йому довелося увійти до історії світової літератури.

Поширюється слава О. Генрі, а разом з нею росте і її тягар — безцеремонна увага репортерів, незліченні листи поклонників, настирливий інтерес до його особи. Але Портеру гризе смертельний страх перед викриттям минулого, і тому він наполегливо відгороджується від цікавості преси і публіки, що читає. Лише дуже небагато можуть похвастати, що знайомі із знаменитим письменником О. Генрі. Зате завсідники дешевих кафе і нічних барів відмінно знають Біля Портеру — доброго товариша по чарці, уважного слухача, який до того ж нерідко оплачує зі своєї кишені їх нехитру вечерю і випивку. У новелах О. Генрі часто обіграється образ Гаруна-аль-рашида, і сам він, подібно, цьому казковому принцові, довгими годинами бродить інкогніто по вулицях, парках і злачних місцях багатомільйонного міста. Він володіє дарма розташовувати до себе людей, і вони охоче розкривають перед ним Душу. Так народжуються багато його новел: нью-йоркського циклу.

З роками здоров'я Портеру починає помітно здавати, позначаються і тюремні позбавлення, і надзвичайно напружена праця останніх років. Гаснуть фізичні і творчі сили, письменник страждає від діабету, хворої печінки, дають себе знати слабкі з дитинства легені.

У 1907 році Портер одружується повторно. Дружиною його стала 37-річна вчителька з Ешвілла Сара Коулмен, з якою він був знаком ще в юності. Портер переїздить до дружини в Ешвілл, викликає до себе Маргарет і знов намагається зажити сім'янином. Але позбавитися від холостяцьких звичок йому вже важко. Він незабаром повертається до Нью-Йорка і поселяється в одному з номерів готелю «Каледонія», де і наздоганяє його 3 червня 1910 року останній смертельний напад хвороби. Його відвезли в кареті швидкої допомоги в одну з нью-йоркських лікарень, і тут він вмирає удосвіта 6 червня.

Сара Коулмен поховала його в Ешвілле. Там на міському кладовищі можна побачити могилу, покриту гранітною плитою, напис на якій свідчить, що тут покоїться Уїльям Сидні Портер і що прожив він на світі всього сорок вісім років.

Було б не зовсім точне починати відлік творчого шляху О. Генрі з перших новел, написаних їм у в'язниці Колумбус, хоча така тенденція і існує в деяких роботах, присвячених його творчості. Зберігся список новел, створених їм за роки перебування у в'язниці, і в нім можна знайти такі прекрасні новели, як «Санаторій на ранчо», «Операція», «Без вигадки», «Туман в Сан-антоніо», «Різдвяний подарунок Дика Свисту». Новели ці відмічені друком зрілої майстерності і являють собою підсумок багаторічної літературної праці.

Літературний дар і тяга до письменництва виявилися у О. Генрі досить рано. Ще будучи аптекарським учнем, п'ятнадцятирічний Уїльям розважав відвідувачів аптеки забавними історіями власного твору. Перші розповіді він почав писати, живучи на ранчо в Техасі. Розповіді ці до нас не дійшли, але збереглися свідоцтва одного з друзів Портеру, якому господиня ранчо, місіс Хол, говорила: «А чи знаєте ви, що цей скромний хлопчина — чудовий письменник? Час від часу він читає мені свої чудові розповіді, які нітрохи не гірше за тих, що друкуються в наших журналах».

З 1887 року О. Генрі професійно займається журналістикою. Він публікує свої матеріали в журналах і недільних застосуваннях, в газеті «Детройт фри прес», у власному тижневику камінь», що «Котиться, і нарешті в газеті «Х'юстон дейли пост», де він веде рубрику «Постськріптуми». У 20-і роки нашого сторіччя американський літературознавець Мері Сенлок Харрел, досліджуючи техаський період творчості письменника, виявила в цих виданнях велику кількість новел, підписаних різними іменами, і переконливо довела, що всі вони належать перу О. Генрі. Згодом ці новели склали дві посмертні збірки — «Постськріптуми» і «Ще раз О. Генрі». Разом з тим слід визнати, що О. Генрі стає широко відомий лише після свого переїзду до Нью-Йорка, коли з 1902 року його твору починають регулярно з'являтися в цілому ряду нью-йоркських журналів. Досить довго він публікується лише в періодичних виданнях, але в 1904 році виходить в світ його перша книга.

Примітно, що нею виявилася не збірка новел, а роман «Королі і капуста». У основу романа лягли враження письменника від його порівняно недовгого перебування в Гондурасі, прозоро замаскованому тут під ім'ям вигаданої республіки Ан-чурія. З неабиякою часткою сарказму оповідає О. Генрі про безцеремонне господарювання якоїсь всесильної американської фруктової компанії в цій маленькій латиноамериканській країні. Представникам компанії нічого не варто змінити її президента, якщо того зажадають інтереси бізнесу. Як відомо, письменник не схибив тут проти істини. Зміна президентів на догоду тій або іншій могутній корпорації США, охочій бачити на цій посаді свого ставленика, була вельми поширеною практикою в недавній історії багатьох латиноамериканських країн.

Ряд дослідників відмовляє цій книзі в праві називатися романом, вважаючи, що це не більше ніж серія новел, зв'язаних між собою неміцною сюжетною ниткою. Думається, що таке твердження не цілком справедливо. Роман «Королі і капуста» дійсно створений письменником в основному на матеріалі декілька, раніше написаних ним новел про Гондурас. І проте це все ж таки роман, оскільки картина у автора вийшла достатньо цілісною. Правда, роман своєрідний, з незвичайною композицією, з незвичайно майстерним переплетенням безлічі найрізноманітніших сюжетних ліній, але це лише додає йому особливу привабливість. О. Генрі довів, що здатний був працювати не тільки в жанрі новели. Відомо, що в кінці життя письменник говорив про свій намір перейти до великомасштабної прози. Він мріяв створити епічний роман, в якому детально прослідкувала б історія однієї людської долі. Рання смерть перешкодила здійснитися цим задумам, і О. Генрі назавжди увійшов до історії літератури як новеліст, а «Королі і капуста» залишився першим і єдиним романом в його творчій спадщині.

Перша збірка новел О. Генрі «Чотири мільйони» вийшов в світ в 1906 році. У подальші роки виходить ще вісім збірок: Світильник» (1907), що «горить, «Серце Заходу» (1907), «Голос великого міста» (1908), «Благородний шахрай» (1908), «Дороги долі» (1909), «На вибір» (1909), «Ділові люди» (1909), «Кружляння» (1910). Після смерті письменника вийшли збірки «Всього помалу» (1911), камінь» (1912), що «Котиться, «Безгоспне майно» (1917), «Про. Генріана» (1920), «Постськріптуми» (1923), «Ще раз О. Генрі» (1935).

У біографів О. Генрі до цих пір немає єдиної думки про кількість написаних ним новел. Одні стверджують, що письменником створено близько трьохсот новел, інші називають значнішу цифру — понад шістсот.

Доля творчої спадщини О. Генрі також зазнала немало мінливостей. У різні періоди критики і історики літератури по-різному оцінювали його творчість, причому амплітуда коливань часто бувала справді приголомшуючою.

Як вже наголошувалося вище, за життя О. Генрі виявився свідком небаченого зльоту своєї популярності і слави. Перше десятиліття XX століття в Америці називали «століттям О. Генрі», книги його виходили в світ мільйонними тиражами, критики відзивалися про нього захоплено, і деякі з них навіть порівнювали його з Шекспіром.

Потім, починаючи з 30-х років, відбувається переоцінка цінностей, і творчість О. Генрі стає об'єктом достатньо суворої критики як на батьківщині письменника, так, зокрема, і у нас в країні.

Письменникові створюється репутація другорядного автора, бездумного постачальника розважального чтива, представника «рожевого» або «ніжного» реалізму, утішника, що заколисує читача «красивими казками» і що тим самим відводить його від дійсності. Радянський дослідник А. Старцев пішов далі і навіть назвав О. Генрі «фальсифікатором дійсності». Деякі американські літературознавці передрікали, що творчість О. Генрі недовговічно і приречено в майбутньому на повне забуття.

У 50-і роки нашого сторіччя і пізніше, особливо в рік сторічного ювілею О. Генрі, з'явилися ряд робіт про нього, відмічених прагненням зламати такий стереотип сприйняття письменника і піти від цих далеких від справедливості оцінок його творчості. І проте доводиться визнати, що уявлення про О. Генрі як про письменника неглибокому, в тому або іншому ступені існує і понині. Зберігається тенденція поблажливо відзначати позитивні сторони його творчості, ділити його новели на «хороших» і «поганих».

Думається, така тенденція малоплодотворна.

Про О. Генрі пишуть багато і по-різному. Різні глибина думок, точність аналізу у тих або інших дослідників. Та все ж важко звільнитися від відчуття, що тонкість, глибина і своєрідність цього чудового американського автора до цих пір не проаналізовані повною мірою і не оцінені по гідності.

Втім, як би ні відноситися до творчості О. Генрі, непорушним залишається той факт, що забуття так і не стало його долею. Поки літературознавці вели суперечку про достоїнства або недоліки О. Генрі, видавці продовжували видавати, а читачі не переставали захоплюватися його новелами.

Минули роки і десятиліття, а любов читачів к О. Генрі не вичерпується. Багато його сучасників, автори, які по праву бувальщини зведені в ранг класиків, зайняли свої почесні місця в підручниках з історії літератури. А творчість О. Генрі продовжує залишатися живим. Як видимий, прогнози про те, що століття його новел недовге, виявилися неспроможними.

Російський читач вперше познайомився з перекладами О. Генрі в 1915 році. За минулі роки твору письменника видавалися у нас багато разів. Та і останніми роками збірки новел О. Генрі виходять у нас досить часто.

У чому ж магія цього автора? Чому новели його і до цього дня залишаються улюбленим і увлекательным читанням? Чим приворожує він читацькі серця?

Перш за все, ймовірно, тим, що творчість О. Генрі — могутнє джерело добра і людяності. Його новели не тільки полонять і захоплюють, радують і захоплюють читача. Вони будять в його душі цілий світ добрих відчуттів, вселяють в неї оптимізм і надію, проливають на неї бальзам утіхи.

Пригадаємо, проте, що «утішання» — це якраз той «кримінал», який ставився письменникові в провину. Довгі роки слово це сприймалося у нас із знаком мінус. Вважалося, що утішання розслабляє людину, відволікає її від боротьби. Але тепер, в період переоцінки багатьох уявлень і понять, мабуть, прийшла пора переглянути таку точку зору. Так-лі вже кримінально нести слово утіхи людям, які мають потребу, в нім практично завжди?

Проте якщо говорити про утішання. О. Генрі, то неважко відмітити, що воно все-таки особливого роду. Автор зовсім не прагне вселяти в читача нездійсненні надії або змусити його сподіватися на диво. Просто він хоче звернути увагу на ті справжні людські цінності, які завжди можуть послужити опорою і утіхою в найбільш важких життєвих ситуаціях. І тоді відбувається щось дивовижне. Самі, здавалося б, плачевні фінали його новел починають сприйматися як щасливі або, в усякому разі, оптимістичні. Приведемо два приклади.

У одній з найбільш відомих новел О. Генрі, «Дари волхвів», чоловік продає годинник, щоб купити своїй юній дружині набір гребенів для волосся. Проте вона не зможе скористатися подарунком, оскільки продала волосся, щоб, у свою чергу, купити чоловікові ланцюжок для годинника. Але і йому подарунок, на жаль, не стане в нагоді, разів годинника у нього більше немає. Сумна і безглузда історія, чи не так? І проте, коли О. Генрі говорить у фіналі, що «зі всіх дарувальників ці двоє були мудрими», ми не можемо не погодитися з ним, бо дійсна мудрість героїв, по думці автора, не в «дарах волхвів», а в їх любові і самовідданою відданість один одному.

У новелі «З любові до мистецтва» також ведеться розповідь про юного напівзлиденного подружжя. Дружина мріє стати піаністкою, чоловік — художником. Але грошей, щоб брати уроки, немає, і тоді кожен з них вирішує пожертвувати своїми честолюбними мріями ради іншого. Дружина, таємно від чоловіка наймається гладильщицей в пральню. Але потім з'ясовується, що і чоловік працює в цій пральні опалювачем. У наявності, по суті справи, крах життєвих планів молодої пари. Звалилися мрії про служіння мистецтву, про блискучу кар'єру. Та все ж фінал новели мажорный. Герої пізнали радість самопожертвування і зрозуміли, що ніякі удари долі не страшні — «якщо любиш»...

Не менш жорстокий удар спіткав маленьку непоказну офіціантку Тільді з новели «Дебют Тільді». Вона одурилася в своїх очікуваннях дістати хоч би одного поклонника. Тільді гірко плаче, впавши головою на стіл з недоїдками. «Але, - говорить автор у фіналі, - не все було втрачено». Теплий, дружній потиск руки Ейлін приніс страждаючій дівчині утіха.

І навіть одна з найдраматичніших новел О. Генрі, «Останній лист», залишає в наший душі не відчуття гіркоти, а дивовижне відчуття прояснення. Ми радіємо одужанню юною, Джонси, що знаходилася на краю загибелі, і захоплюємося самовідданістю її друзів, хоча одному з них, старому художникові Берману, довелося заплатити за порятунок дівчини власним життям.

Отже, радість і теплота людського спілкування у всій гаммі його проявів — любові і участі, самозречення і самопожертвування, вірної, безкорисливої дружби — ось ті життєві орієнтири, які, по думці О. Генрі, здатні скрасити людське існування і зробити його осмисленим і щасливим.

Нині ці на перший погляд такі очевидні життєві орієнтири виявилися значною мірою девальвованими. Людство спрямувалося в гонитву за іншими благами, але, так і не зумівши придумати нічого кращого, мало-помалу починає повертатися до думки про нескороминущу цінність таких початкових понять, як добро, людяність, милосердя, безкорисливість, великодушність.

У складному і важкому процесі повернення до цих цінностей О. Генрі, що затверджував їх всією своєю творчістю, залишається сьогодні письменником не тільки живим, але і дуже потрібним.

Письменник Юрій Нагибін в статті «Добрий талант», присвяченою сторіччю з дня народження О. Генрі, говорить про те, що його новели, наприклад, з циклу «Серце Заходу», були б вельми корисним читанням для юнацтва, бо вони учать мужності, вірності, благородству. Втім, відзначимо услід за автором статті, уроки моральності, які можна почерпнути з творчості О. Генрі, могли б, по словах Ю. Нагибіна, «послужити хорошою профілактикою» для читача будь-якого віку.

Залишається лише додати, що свої уроки моральності О. Генрі підносить читачеві без щонайменшого натяку на дидактизм або морализаторство. Він робить це так привабливо весело, яскраво і невимушено, що його уроки перш за все западають в душу і серце читача; а потім поволі оволодівають його свідомістю. Але тим вони цінніші.

Не слідує, проте, уявляти собі справу так, ніби О. Генрі, зосереджуючи увагу на проблемах загальнолюдської моралі, повністю абстрагується при цьому від проблем соціальних. Ці проблеми, безумовно, присутні в його творчості, хоча в різних новелах їх питома вага неоднакова. Соціальна тема зв'язана у О. Генрі в першу чергу з новелами нью-йоркського циклу, які представлені в збірках «Чотири мільйони», «Голос великого міста», світильник», що «Горить, «Ділові люди».

Соціальність О. Генрі перш за все виявляється в його демонстративному і підкресленому демократизмі. Пояснюючи сенс назви — «Чотири мільйони» — яке він дав першому із збірок нью-йоркського циклу, О. Генрі писав, що цим він хотів протиставити строкате, багатолике населення багатомільйонного міста тим чотирьомстам влада імущим, які претендують на особливу свою значущість. Більш того, він має намір за допомогою своїх книг ввести представників цих чотирьох мільйонів «вітальні чотирьохсот». «Я хочу, щоб наші чотириста побували в шкірі чотирьох мільйонів», - говорить він. Письменник прагне привернути увагу привілейованій частині суспільства до людей, обділених благами в цьому суспільстві. І тому він часто робить героями своїх новел тих, хто, виражаючись сучасною мовою, знаходиться «у межі бідності». Це — бездомні бродяги, по-нашому — «бомжі», що ночують на паркових лавках, такі, як Сопи з новели «Фараон і Хорал» або Стаффі Піт з новели «В ім'я традиції», це продавщиці на копійчаній платні, офіціантки дешевих кафе, мешканці убогих «меблирашек», напівголодні молоді журналісти, художники, артисти.

Наявність соціальної нерівності не є для О. Генрі секретом, і він недвозначно виражає своє відношення до цієї проблеми. Іноді він навіть робить це «відкритим текстом», як, наприклад, в новелі «Пурпурне плаття», де він волає до володарів «тугих гаманців»: «Пані, що роз'їжджають по магазинах в екіпажах... дівчата, чиї гардероби поповнюються на батьківський гріш... Пані з набитим гаманцем і купою нарядів... Ви не уявляєте собі, що це таке — жити з вічною мрією про красиві речі, голодувати вісім місяців підряд, щоб мати пурпурне плаття до свята...»

Як видимий, письменник повний участі і співчуття до тих своїм героям, які більше всього потребують допомоги і захисту.

Проте інтонація його різко міняється, якщо мова заходить про «володарів тугих гаманців» і героями його новел стають ділки зі світу капіталу. Тут письменник удається часто до убивчої іронії і навіть гротеску, щоб показати деформацію людської особи під впливом пристрасті до збагачення. У новелі «Роман біржового маклера» власник маклерської контори настільки поглинений зльотами і падіннями акцій на біржі, що навіть ухитрився забути про власне весілля. У новелі «Чарівний профіль» феноменально скуповуючи мільйонерша загорілася любов'ю до скромної молодої друкарки тільки через те, що профіль дівчини нагадував їй профіль, викарбуваний на срібному доларі. У новелі «Дорогі, які ми вибираємо» саркастична інтонація автора посилюється до гнівного викриття. Герой новели, бандит і вбивця Акула Додсон, що розбагатів за допомогою грабежів і розбою і став банкіром, зраджує свого компаньйона з тим же цинізмом і жорстокістю, з якими він колись убив свого спільника по пограбуванню поїзда.

Твердження про те, що багатство багатьох банкірів і мільйонерів не здобуте чесним шляхом, а награбоване в буквальному розумінні цього слова, часто зустрічається у О. Генрі, і особливо в новелах про благородних шахраїв. Доречно зауважити, елементи соціальної сатири також з особливою виразністю звучать в новелах саме цього циклу. Вони зібрані в збірці «Благородний шахрай» і оповідають про пригоди двох симпатичних аферистів Джефа Пітерса і Енді Таккера. Деякі американські літературознавці називали цю книгу О. Генрі «скандальною» і дорікали авторові в тому, що він прославляє в ній гангстерів і бандитів. Тим часом герої цього циклу, звичайно ж, не гангстери і не бандити. Вони просто шахраї, і притому шахраї «благородні». Перекладачеві цього циклу Корнію Чуковському пощастило знайти слово, з дивовижною точністю передавальне сенс ситуації. Тут явно напрошується аналогія з поняттям «Благородний розбійник», що широко існує у фольклорі, і така жартівлива аналогія, безперечно, простежується у О. Генрі. Як відомо, благородні розбійники грабували тільки багатих і щадили вдів і сиріт. Те ж саме говорить автор відносно Джефа Пітерса: «Вдовам і сиротам не слід боятися його; він вилучає тільки надлишки». У благородних шахраїв О. Генрі існує свій кодекс честі, якого вони строго дотримуються. Вони ні за що не візьмуться за справи, на їх думку, «підлі» і «брудні». Такими вони вважають, наприклад, крадіжку із зломом або нелегальну торгівлю наркотиками.

Але головне все ж таки не в цьому. Шахрайство Джефа і Енді благородно тому, що воно базується на неблагородних спонуках тих, хто попадається до них на вудку. Інакше кажучи, людські пороки і недоліки, наприклад, такі, як пожадливість, користь, честолюбні амбіції і, нарешті, звичайна неуважність і легковір'я, забезпечують успіх шахрайським витівкам хитромудрих аферистів. Обдурюючи цих, як вони виражаються, «соціальних паразитів», Джеф і Енді навіть випробовують в деякому роді гордість за свою «професію», І справді, жертви їх шахрайських махінацій предстають перед нами в такому огидному вигляді, що ми не випробовуємо до них анінайменшої жалості або співчуття. Такі, наприклад, мільйонер Ськаддер з новели «Совість в мистецтві» або герой новели «Стрижений вовк» торговець Мзркннсон, пропалений хижак, який цілком заслуговує того, щоб його злегка «обстригли».

Великої сили сатиричний заряд закладений в новелі «Кафедра филантроматематики», де автор наділяє центральних персонажів циклу роллю філантропів, для того, щоб висміяти це, із його точки зору, потворне явище. Він розглядає філантропію як повернення багачами частини награбованого у народу. «Коли людина пограбувала своїх ближніх на відому суму, йому моторошнуватий і хочеться віддати частину награбованого», — заявляє О. Генрі. До того ж в руках ділків філантропія може стати і важливою статтею доходу. «Якщо поставити філантропію на комерційну ногу, вона дає дуже хороший бариш», - говорить Енді Таккер.

По всіх новелах цього циклу розсипані сатиричні афоризми, уїдливі випади, іронічні натяки, в яких дістається і поліції, і мільйонерам, і навіть самому президентові. Ось деякі з них: «Я потрапив в погану компанію. Це буває з людиною в двох випадках — коли він без гроша і коли він багатий». «Енді... ймовірно, міг би прослідкувати свою генеалогію тільки до якої-небудь фінансової корпорації». «Одного разу в запалі полеміки він навіть виразився, ніби я аніскільки не краще Рокфеллера», і так далі

Якщо в новелах про благородних шахраїв в авторській інтонації переважають іронія і сарказм, то в новелах про Техас письменник удається до інших фарб. Саме з новелами техаського циклу головним чином пов'язана романтична стихія в творчості О. Генрі.

Як вже мовилося вище, О. Генрі в ранній молодості провів два роки на ранчо братів Хол в Техасі. Багаті враження тих років і лягли в основу техаського циклу, що склав збірку «Серце Заходу».

О. Генрі ще застав в Техасі традиції вольного піонерства. Ранчо скотарств і ковбойські табори були розкидані серед неозорої пустинної прерії, далеко від великих міст, і мешканці їх вимушені були обороняти себе і свій будинок від бандитських набігів і хижих звірів.

Суворий побут Техасу, овіяний романтичним ореолом, відображений письменником в новелах «Санаторій на ранчо», «Серце і хрест», «Високе зречення», «Принцеса і пума», «Маркіз і міс Салі» і багато інших. О. Генрі вдалося передати своєрідність цього барвистого світу, де панують свої неписані закони, свій моральний клімат, свої поняття про добро і зло, честь і справедливість.

Ці особливі умови життя породжують характери складні і яскраві. О. Генрі малює техаських ковбоїв і ранчменов людьми, виконаними особливої краси, сильними, гордими, відчайдушно сміливими, хоча н грубуватими. Вони швидкі на суд і розправу, здатні жорстоко пожартувати над новачком і піддати його випробуванню на міцність. Необізнаному забави їх можуть показатися дикими. Але з тієї хвилини, як вони визнають людину своїм, не буде у нього друзів більш зраджених, безкорисливих і великодушних. Не випадково мотив вірної чоловічої дружби проходить через багато новел збірки «Серце Заходу». Герої О. Генрі не зупиняться ні перед чим, якщо треба визволити друга, який, на їх думку, потрапив в біду («Викуп»), вони не зрадять заповітам дружби, навіть виявившись суперниками в любові («Друг Телемак», «Довідник Гименея»). І хоча герой розповіді «Друг Телемак» в своїй педантичності переходить межі розумного, його рицарська вірність другу, по суті справи, глибоко зворушлива.

Романтичний відблиск лежить і на жіночих образах цього циклу. Героїні новел, Сайту Ігер, Жозефа Про, Донелл, юна Салі, Йенна ні в чому не поступаються чоловікам — ні в силі характеру, ні у фізичній силі і спритності. Вони відмінно скачуть верхи, уміють заарканити телицю, викувати клеймо, звалити пострілом хижака. Але при цьому вони красиві, привабливі, наділені істинно жіночою чуйністю і тактом.

Культ мужності і сили, що оспівується в новелах про Техас, ніде, проте, не переходить в культ насильства, органічно чужий творчості О. Генрі. У новелі «Пімієнтськие млинчики» герой виявляється осоромленим і обдуреним тільки тому, що дозволив собі заборонений прийом і, добиваючись любові дівчини, надумався загрожувати суперникові смертю.

Неважко відмітити, що О. Генрі не тільки уникає в своїх новелах сцен жорстокості і насильства, але взагалі не любить яких би то не було різких фарб. Напруга, що виникає в ході оповідання, він негайно прагне зняти за допомогою м'якої іронії або гумору. У його новелах ми не знайдемо опису людських страждань, що ранять душу. В цьому відношенні письменник проявляє явну стриманість. При всьому співчутті автора до своїх героїв ми ніде не побачимо таким, що його пхикає над їх лихами, як не знайдемо у нього і героїв, плачущихся на свою долю, яка б вони не була.

Ел Дженнінгс в своїй книзі «Крізь морок с О. Генрі», згадуючи про роки, проведені у в'язниці, свідчить, що товариші по висновку не раз закликали О. Генрі описати все ті жахи, які вони тут переживають. Проте письменник так і не пішов їх раді, не дивлячись на все своє співчуття до людей і ненависть до насильства і несправедливості.

Більш того, сам пройшовши через кошмар каторжної в'язниці, він зберіг світлий, життєстверджуючий погляд на світ. О. Генрі не зробився жорстоким, не озлоблювався, не став мізантропом. Він не піддався спокусі прилучитися до натуралістичного перебігу «разгребателей грязі», авторів, що не боялися зображати в своїх творах найпривабливіший виворіт американської дійсності.

Та все ж важко уявити собі, щоб тюремний досвід пройшов для О. Генрі безслідно. Швидше за все, не пройшов. Але він виніс з нього щось інше, не менш сильне, чим вид людських страждань. Він зустрівся тут з людьми, викинутими за борт життя, і зрозумів, що вони гідні інтересу і співчуття. Він увірував в світлий початок в людині всупереч усьому. Він переконався, що на дні самої втраченої душі видніється світло людяності, і варто тільки торкнутися в ній якихось прихованих струн, як вона розкриється назустріч добру.

Серед героїв новел О. Генрі такі «втрачені душ» немало. І будь ці люди навіть закоренілі злочинці, вони все одно, на думку письменника, схильні до закону, який можна було б назвати «законом ланцюгової реакції добра».

Один з таких героїв — Малюк Льяно з новели «Мерзотний обманщик». Вбивця і головоріз, він без щонайменших розкаянь совісті поселяється у батьків убитого ним хлопця, видаючи себе за їх сина, в дитинстві що втік з будинку. Мало того, він має намір завдати цим літнім людям жорстокого удару, пограбувати їх і сховатися, тим самим виявивши своє самозванство і обман. Але відбувається диво перетворення. Приголомшений силою материнській любові чужої йому жінки, що приймає його за свого сина, він відмовляється від цього задуму і говорить спільникові: «...Эту пані ми повинні обдурювати до кінця. Один раз вона це пережила, другий раз їй не винести. Я великий негідник, і, можливо, диявол, а не бог послав мене на цю дорогу, але я піду по ній до кінця».

Навіть у тих небагатьох випадках, коли О. Генрі прямо звертається до фактів з тюремного минулого, він втілює їх по-своєму. Прикладом може служити епізод, розказаний у вже згадуваній книзі Ела Дженнінгса.

У в'язниці Колумбус знаходився знаменитий зломщик Дикий Прайс, засуджений на довічний висновок. Одного разу йому запропонували розкрити сейф один, що закрився, з банків, обіцяючи за це помилування; Дикий Прайс справився із завданням, хоча для цього йому довелося удатися до болісної операції спилювання нігтів на пальцях рук. Проте Дік був обдурений. Губернатор відмовився підписати помилування, і зломщик незабаром помер у в'язниці.

Відштовхнувшись від цього факту, О. Генрі створив новелу, яка в російському перекладі називається «Звернення Джіммі Валентайна». У ній розказана зовсім інша історія. Це історія про перетворюючу силу любові, здатної закоренілого злочинця перетворити на благородну людину. Це розповідь про самовіддану готовність пожертвувати цією любов'ю ради блага коханої. Жертвуючи свободою і щасливим майбутнім, Джіммі Валентайн рятує маленьку дівчинку, тому що її загибель заподіяла б горе улюбленій жінці, а також тому, що кохана вірить в нього. Але це ще не все. Його вчинок викликає у відповідь реакцію, Яку ми вже позначили вище як «ланцюгову реакцію добра». Сищик Бен Прайс багато тижнів висліджував Джіммі Валентайна і тепер з'явився, щоб його заарештувати. Але, ставши свідком його самопожертвування, несподівано відмовляється від свого наміру, вдає, що не дізнається зломщика і залишає його на волі.

Така непередбачувана поведінка героя, що народжується спонтанно, на наших очах, під впливом неординарного вчинку іншої людини, часто служить письменникові «інструментом» для створення багатьох його несподіваних розв'язок в новелах.

Дослідники, що пишуть про О. Генрі, незмінно роблять спробу пояснити собі і читачеві, як створено диво, іменоване новелою О. Генрі. Завдання таке ж спокусливе, наскільки і важко здійснима. Будь-яке диво, у тому числі і диво мистецтва, погано піддається аналізу.

І проте спробуємо і ми зупинитися на деяких особливостях поетики новели О. Генрі.

Жанр новели набув вельми широкого поширення в американській літературі середини XIX — почала XX століття. Виник навіть особливий, американський різновид цього жанру, що отримав назву «Шортів стори», що по-англійськи означає «коротку розповідь». Видатними майстрами жанру «шортів стори» були. Вашингтон Ірвінг, Едгар По, Натаніель Готорн, Амброз Бірс, Брет Гарт. Едгар По навіть сформулював основні закони створення «шортів стори», які передбачали стислість форми, єдність і динамізм сюжету і несподівану розв'язку.

Творчість О. Генрі являє собою приклад блискучого оволодіння жанром короткої розповіді. Він не знає собі рівних в майстерності точної і виразної деталі, в умінні побудувати гострий сюжет і нарешті у винахідливості при створенні несподіваних розв'язок.

Жанр малої форми вимагає від письменника економного і точного відбору виразних засобів. О. Генрі двома-трьома деталями, багатозначними і ємкими, уміє дати читачеві вичерпне уявлення про характер героя і про його життя.

Мистецтво створення несподіваної розв'язки О. Генрі збагатив введенням двох розв'язок — передрозв'язки і справжньої розв'язки, яка доповнює, роз'яснює або, навпаки, начисто спростовує першу. І якщо про першу ще можна здогадатися в ході читання, то другу не в змозі передбачати найпроникливіший читач. І це додає новелам О. Генрі справді чарівну чарівність.

Несподівана розв'язка О. Генрі — не просто блискучий технічний прийом. Іноді, як вже мовилося вище, така розв'язка мотивується несподіваним поворотом в душі героя, викликаним неординарним вчинком іншої людини. Часто в основі несподіваної розв'язки у О. Генрі лежить непередбачуваність людської поведінки, покликана, по думці автора, підкреслити складність і своєрідність людської натури. Але буває і так, що вчинок героя, спочатку приголомшуючий нас несподіванкою, на перевірку виявляється логічно виправданим. Так відбувається, наприклад, в новелі «Льох і троянда», де знаменита артистка Позі Керінгтон шукає партнера на роль сільського простака. Вона сама народилася і виросла в селі і заявляє, що ніяких підробок не потерпить. Актор, що претендує на цю роль, відправляється в рідне село артистки, а, повернувшись, переконливо розігрує роль її земляка. Проте коли він наступного дня, упевнений в успіху, є до Позі Керінгтон, то з'ясовується, що вона несподівано розірвала контракт з театром і виїхала на батьківщину. Здавалося б, результат приголомшуючий. Але якщо уважно учитатися в новелу, то можна побачити, як автор ледве помітними штрихами і натяками дає зрозуміти, що за зовнішньою бравадою театральної дивы ховаються втома і туга по рідному будинку. І тоді стає ясно, що розповідь актора про її отчий будинок з'явилася лише останньою краплею, що переповнила чашу. Роза, привезена з села, «перемогла» богемний льох.

Прикладів таких несподіваних кінцівок у О. Генрі, повних прихованого внутрішнього значення, можна було б привести немало.

Гумористична стихія новел О. Генрі є одній з найпривабливіших сторін його творчості. Гумор О. Генрі йде корінням в традиції комічної розповіді, що існувала в середовищі перых поселенців Америки. Це і забавні пригоди, і безглузді ситуації, в які потрапляє герой розповіді, і хльостка, дотепна фраза.

У О. Генрі гумор часто буває пов'язаний з комічними ситуаціями, які лежать в основі багатьох сюжетів. Іноді вони допомагають письменникові в развенчании тих або інших негативних явищ дійсності. Удаючись до пародії і парадоксу, О. Генрі розкриває протиприродну суть таких явищ і несумісність їх з нормальною практикою людської поведінки.

У новелі «Вождь червоношкірих» О. Генрі пародіює огидне нелюдяне явище, яке в наші дні отримало назву тероризму. Це викрадання дітей, а зараз вже і дорослих, з метою викупу. Тут сміх письменника справді разить наповал. Два зловмисники, що викрали хлопчика, не тільки не отримали викупу, але і вимушені були самі заплатити гроші його отцеві, щоб той забрав сина назад. Вся річ у тому, що хлопчисько поводиться природно, не приймаючи нав'язуваної йому ролі жертви. Він аніскільки не боїться викрадачів, і це збиває їх з пантелику. Мимоволі вони самі починають поводитися, як нормальні люди, тобто терплячи витівки маленького хулігана, викрадачі органічно нездібні застосувати до нього насильство. Те ж саме відбувається в новелі «Споріднені душі». Природна поведінка господаря будинку, куди забрався злодій, не вписується в сценарій звичайного грабежу, звістку про те, що обидва вони, і господар будинку і грабіжник, страждають однією і тією ж недугою, будять в зломщику нормальні людські емоції, і він починає поводитися по-людськи — розпитує хворого, дає йому медичну пораду, допомагає одягнутися і навіть запрошує випити за свій рахунок.

Пародійність і парадоксальність ситуації обіграється також в багатьох інших новелах О. Генрі. У новелі «Комедія цікавості» двоє вуличних роззяв за звичкою затесалися в натовп цікавих, щоб подивитися на власне весілля. У новелі «День дяки» старий джентльмен, що пригостив бродягу ситним обідом, падає в непритомність від виснаження, а бродягу відвезли в лікарню тому, що він обжерся. Іноді комічна ситуація витікає з непорозуміння («Чарівничі хлібці», «Викуп») або абсурдної поведінки героя («Довідник Гименея», «Друг Телемак», «Клад»).

Гумор буквально просочує і мовну тканину новел О. Генрі. Текст їх густо насичений каламбурами, гостротою, забавним словоутворенням. Письменник часто оперує образами і аналогіями з літератури, історії, міфології, Біблії, і це додає його гумору високу інтелектуальність. Віртуозну винахідливість демонструє О. Генрі в створенні несподіваних порівнянь, влучних і яскравих Метафор. Він знаходить свої, ще ніким не освоєні фарби для характеристики персонажів, їх поведінки і портретів. Ось приклад портретної характеристики одного з персонажів: «Колір його волосся нагадував вам картину «Захід сонця у Великому Каньйоні», написану американським художником і повішену в американській вітальні для прикриття дірки на шпалерах». Тут стріла гумориста вражає відразу декілька мішеней. Він не тільки дає нам уявлення про рудий колір волосся героя, але одночасно висміює і бездарного художника з його яскравими кричущими фарбами, і споживачів цієї дешевої позбавленої смаку мазанини.

А ось якими «компліментами» обмінюються під час сварки два приятелі з новели «Довідник Гименея»: «Я не зиаю, який звук видавало б кисле молоко, падаючи з повітряної кулі на дно жерстяної каструльки, але мені здається, що це було б небесною музикою в порівнянні з бульканням ріденької цівки дохлих нікчемних думок, що закінчуються з ваших розмовних органів», - говорить айдахо Грін, а Санді Пратт йому відповідає: «Якби мені довелося вибирати між вашим суспільством і суспільством звичайної патлатої клишоногої дворняжки, то один з мешканців цієї халупки виляв би зараз хвостом».

Віртуозне володіння мовними засобами, яке завжди захоплювало читачів О. Генрі, було результатом наполегливої праці, невтомного пошуку нових форм виразності. Як вже мовилося вище, О. Генрі, по свідоцтвах друзів, був «рабом словника», годинами вивчаючи його і вишукуючи в нім все нові відтінки і значення слів. Редактор і друг О. Генрі Роберт Девіс в своїх спогадах розповідає, що О. Генрі завжди довго і ретельно працював над кожною фразою, текст його був бездоганним, і редакторам жодного разу не довелося виправити в його рукописах ні єдиної строчки.

Багато новел О. Генрі — це маленькі шедеври, в яких форма і зміст знаходяться в досконалій гармонії. У них вивірено кожне слово, кожен поворот сюжету. І не блякнуть з роками фарби цих маленьких шедеврів наперекір прогнозам недалекоглядних провісників.

Читачеві, що відкриває цю книгу, предстоит зустріч з художником великого серця і чарівної чарівливості, з талантом яскравим і оригінальним. Ймовірно, для одних це буде зустріч з давнім і добрим іншому, для інших — нове і увлекательное знайомство.

Але і тих, хто вже встиг дізнатися і полюбити О. Генрі, і тих, хто вперше відкриє його для себе, чекають хвилини зіткнення, що хвилюють і радісні, з сьогоденням, великим мистецтвом.

План

1.  Доля письменника

2.  О. Генрі – журналіст

3.  Роман «Королі і капуста»

4.  «О О. генрі пишуть багато і по-різному»

5.  Новели О. Генрі – «бальзам утіхи»

6.  Соціальність в новелах

7.  Романтизм О. Генрі

8.  «Втрачені душі» - герої новел

9.  Особливості поетики новел О. Генрі

10.Гумористична стихія новел

 

Література

1.  О. Генрі. Зібрання творів. – М.: Сретеніє, 1992г. у 12 т.

2.  Артамонов с. Д., Гражданськая з. Т. Зарубіжна література.–М.: Учпедізд, 1973 – 464 с.

3.  Зарубіжна література. – М.: Наука, 1987 – 366 с.

4.  Історія зарубіжної літератури кінця XIX – почала XX століття. Курс лекцій. – М.: Вища школа, 1970 – 620 с.

5.  Історія зарубіжної літератури. – М.: Освіта, 1987 – 414 с.

Історія зарубіжної літератури. – М.: Освіта, 1972 – 456 з

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить