Статьи по истории

 ДОПОВІДЬ на тему: «Внесок вчених біологів у Перемогу Великої Вітчизняної війни»

На початку 1942 року професору-мікробіологу і бактеріохіміку Єрмол´євій Зінаїді Віссаріонівні знадобилося терміново взяти придатну людину в лабораторію. Завдяки її організаторському генію, Зінаїда Віссаріонівна домоглася з видами на одержання закордонного грибка. Зведення про пеніцилін, що надходили з Англії й Америки, віддавали євангельською неправдоподібністю. Наркомздрав запросив у Великобританії штам Флеминга. От-от його надішлють.

Хто ж знав, що «от-от» протриває довго, а потім і не збудеться. Це була випадковість. Одержи Ермольева Флеминговский грибок, навряд чи хто взявся б за доморослі дослідження. Як випадковістю був прихід у лабораторію Балєзіної Тамари Йосипівни.

Балєзіна ж, ну як би між іншим коротаючи чекання, узялася спробувати... Вона соромилася називати, не випинала предмет своїх занять, тому що, по суті справи, це була спроба повторити Олександра Флемінга.

Лабораторія нової співробітниці містилася в комунальній квартирі житлового флігеля Всесоюзного інституту експериментальної медицини. Кімнату надали евакуйованої співробітниці. Температуру, настільки важливу для комфорту грибка, підтримували кілька настільних ламп. Чашки Петрі з культурою Тамара Йосипівна носила так само в бомбосховище, там був «гарний клімат». Утруднення полягало в убогості смітників і сміттєвих ям, улюблених цвіллю, оскільки відходів харчових практично не було, все з´їдалось, а так само не викидалися речі.

Але звичайно, отут і знання, і терпіння неодмінні. Однак же немаловажну роль у такім підприємстві грає наукове щастя. Через кілька тижнів отримана від 15-го грибка культура, у чотири-п'ять разів лише слабкіше Флемінговської. А через місяця чотири був 93-й, він Флемінговського перевершив. З перших його незаконних чудотворств – лікування чоловіка – Степана Панасовича Балєзіна – професора фізичної хімії. Застосований нелегально в угоду зневіреним пацієнтам і лікарям, він справився з карбункулами, напастю військових років, а карбункули нічого не брало.

Професор Зінаїда Віссаріонівна Эрмол´єва за результатами іспитів вітчизняного пеніциліну на тваринах, почасти через безуспішні спроби Наркомздрава одержати обіцяний грибок через границю домагається дозволу на перевірку в клініці.

І. Г. Руфанов, професор-хірург 1-го медичного медінституту, він же консультант евакогоспіталю 5004 у Яузской лікарні «медсантруд», заявив : «розцінюю це як експеримент на людях. Можу виділити тільки безнадійних».

Безнадійні були в повній прострації, без свідомості, на штучному харчуванні. Зі своєю єдиною лаборанткою Тамара Йосипівна напрацьовувала на цю групу препарат. Попередньо кололи тваринам, потім собі. Свіжі порції щодня доставляли в госпіталь. От уже день-другий, як зміцнилися підбадьорюючі зміни. У поранених зажеврівся інтерес до навколишнього.

…Ранок незабутнього дня почався обіцянкою катастрофи. Вахтер у входу в інститут затримав Балєзіну:

- Із клініки дзвонили. Вас терміново викликають.

Те що случилося по приїзду в клініку, було жорстоким іспитом. У кімнату ввезли на кріслах учорашніх небіжчиків. А деякі, підтримувані, увійшли самі. Поранені заворушилися, стали щось говорити, повторювати... У Тамари поплило перед очима...

Це був успіх. За створення вітчизняного пеніциліну Єрмол´євій Зінаїді Віссаріонівні була присуджена Державна премія СРСР у 1943 році. Соратники і співробітники лабораторії нагороджені Урядовими нагородами.

Займаючись токсикологією, учений не міг не зіштовхуватися з проблемами прикордонної науки – фармакологію. «На початку, - згадував професор, мене переважно зацікавили проблеми загальної фармакології і навчання про наркоз. Але пізніше невблаганні запити життя залучили мене до вишукування нових лікарських засобів».

«Невблаганні запити життя» були продиктовані війною, яка почалася. Із самого початку Великої Вітчизняної війни професор М. В. Лазарєв пішов у ряди Червоної Армії. Командування призначає його начальником кафедри фармакології Військово-морської медичної академії з присвоєнням військового звання – полковника медичної служби. Війна поставила перед науковцями нашої країни нові, особливі задачі. Микола Васильович із властивої йому енергією розгортає інтенсивні дослідження, спрямовані на пошук нових лікарських засобів, здатних допомогти воїнам у важких бойових умовах.

Війна – великий іспит людських сил. І в першу чергу – іспит нерв. Це не тільки розриви бомб і снарядів, але і сімдесятикілометрові переходи, ночі без сну, дні без їжі. Тут раз у раз виникають ситуації, при яких людині вже недостатньо власних сил, коли усі фізичні резерви здаються вичерпаними, і все-таки треба нести важкий тягар бою. Треба допомогти бійцю саме в ці фатальні години.

Практично така допомога виразилася в пошуку стимулятора центральної нервової системи, який усуває втому і потребу в сні, який викликає приплив сил, підвищував розумову і фізичну працездатність. Такий стимулятор – фенамін – був випробуваний військовими фармакологами під керівництвом М. В. Лазарєва. Це і було їхнім внеском у нашу велику Перемогу. Фенамін був добре відомий морякам, і без перебільшення можна сказати, що багато хто з них зобов'язаний цьому препарату життям.

В роки Великої Вітчизняної війни хімік-органік Олександр Васильович Кірсанов був завідувачем кафедрою органічної хімії Свердловського медичного інституту, де організував і обладнав лабораторію, у якій за роки війни провів ряд робіт, впроваджених у практику, зокрема запропонував новий тип препаратів для лікування кишкових захворювань - «карбосульфаміди».

У цей період своєї діяльності О. В. Кірсанов з'ясував механізм реакції амініровання піридину, почав роботи з застосуванню озону для очищення Чусовской нафти і бензину, провів роботи з хімічного витягу марганцю з бідних марганцевих руд Білорецького родовища, запропонував ряд окислювально-відновних індикаторів, у тому числі застосовувану дотепер фенілантранілову кислоту, освоїв виробництво стрептоциду і розробив спосіб виробництва сульфідину з виходом 83%. Працюючи у Свердловській науково-дослідної досвідченої станції, Кірсанов був відзначений Наркоматом харчової промисловості СРСР за вивчення кедрового терпентину і переробку соків клена і берези.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить