Статьи по информатике

Класифікація ПК

Існує велика кількість класифікаційних ознак сучасних персональних комп'ютерів. Наприклад, тип процесора, кількість одночасно виконуваних програм, тип операційної системи, тип монітора та ін. У кожному окремому випадку визначаються як основні ті чи інші ознаки.

У той же час нині можна виділити декілька класифікаційних ознак, які є вже загальновизнаними і дозволяють чіткіше орієнтуватися в різноманітному парку ПК. До таких ознак можна віднести платформу і мобільність. За цими ознаками на рис. 1 зображена класифікація сучасних ПК.

За платформою (архітектурою) найвідомішими є ПК ІВМ РС і Аррlе Масіntosh.

Персональні комп'ютери

Рис. 1

Платформа ІВМ РС (Регsопаl Соmрuter) була запропонована фірмою ІВМ на початку 80-х років минулого століття. Це була відкрита для дублювання архітектура, яка стала стандартом для виробників ПК. Перші ПК цієї архітектури будувалися на базі 8-розрядного процесора Іпtеl 8088. Обсяг оперативної пам'яті складав 256 Кбайт, у них використовувалися двосторонні гнучкі магнітні диски ємністю 360 Кбайт.

У 1983 році було розроблено модель ПК ІВМ РС ХТ, яка була поширеним варіантом моделі ІВМ РС. Модель також будувалася на базі процесора Іntel 8088, але оперативна пам'ять була поширена до 640 Кбайт, з'явилися жорсткі магнітні диски ємністю до 20 Мбайт, 5,25-дюймові диски ємністю 360 Кбайт та 3,5-дюймові диски ємністю 720 Кбайт.

У 1984 році було запропоновано новий стандарт відкритої архітектури ІВМ РС АТ (А

Advanced Technologies) на базі 16-розрядного процесора Іntel 80286 і додаткового процесора Іntel 80287. Модель уперше містила модулі комплектів мікросхем (чіпсетів) технології VLSI. Оперативна пам'ять дорівнювала 640 Кбайт з можливістю розширення до 1 Мбайт. Обсяг оперативної пам'яті вінчестера дорівнював ЗО Мбайт.

Перші моделі платформи ІВМ РС працювали під управлінням операційної системи РС DOS (МS DOS), а сучасні ПК цієї платформи працюють під управлінням ОС Windows, значно рідше використовується ОС Linux.

З початку 90-х років минулого століття, крім фірми ІВМ, провідними виробниками (brand name) комп'ютерів відкритої архітектури стали фірми Соmpag, Dell, Hewlett Packard, Intel, NЕС, Моtогоlа та ін.

У 1984 році була розроблена нова архітектура Аррlе Масіntosh як конкурент ІВМ РС архітектури. Комп'ютер відзначався удосконаленим програмним забезпеченням, розрахованим на непідготовлених користувачів.

За класифікаційною ознакою мобільність ПК поділяється на настільні (desktop) та мобільні або переносні (Lарtор і notebook) і кишенькові (раlmtop). Не зважаючи на те, що розміри переносних ПК значно менші настільних, їхні характеристики незначно поступаються настільним ПК.

Кишенькові ПК (РDА, раlmtop, органайзери, «персональні секретарі») найчастіше використовуються як довідники, наприклад, як довідник розкладу руху польотів. Вони дозволяють за допомогою пристроїв дротового та бездротового зв'язку підк­лючитися через телефонну мережу до Інтернету. У деяких містах на екрані можна побачити карту певного району зі станом автомобільного руху на окремих перехрестях. Кишенькові ПК не мають клавіатури, вибір певних команд здійснюється на мініатюрному екрані за допомогою маленької указки, яка має назву стило.

Клавіатура

Клавіатура є основним пристроєм уведення інформації в персональний комп'ютер. Існують стандартна плоска і енергомічна клавіатури. Найрозповсюдженішою є плоска клавіатура стандарту РС АТ з 101 або 102 клавішами..

Зустрічається і плоска клавіатура стандарту РС ХТ (84 клавіші).

В останні роки з'явилася велика кількість Windows-клавіатур з допоміжними функціональними клавішами, які враховують особливості програм­них засобів Windows і мультимедіа. Тривала робота на плоскій клавіатурі стомлює руки, інколи з'являється стан, відомий як кистеневий тонельний синдром, наслідком якого можуть бути хронічні захворювання. Енергомічні клавіатури дозволяють тримати руки і зап'ястя в зручному та природному стані. Нині існує велике розмаїття енергомі-чних клавіатур, у тому числі клавіатури, які складаються. Окремі з них мають сенсорні панелі, трекболи, спеціальні клавіші тощо. Нижче зображено зов­нішній вигляд енергомічної клавіатури .

Існують спеціальні клавіатури для дітей. Наприклад, пульт «Соmfy Асtivity Сеnter» є клавіатурою з великими кольоровими клавішами із зображенням різних піктограм.

Найрозповсюдженішим засобом підключення клавіатури до системного блоку є роз'єм круглої форми типу DIN (German Industrial Norm (5 контактів) imini — DIN(6 контактів)). Може викориcтовуватися також роз'єм універсальної послідовної шини USB або інфрачервоний порт доступу ІгDа.

У деяких типах ПК, наприклад, у планшетних персональних комп'ютерах і ноутбуках, клавіатура — як фізичний пристрій відсутня. Роль клавіатури в таких ПК виконує сенсорний екран (touch pad). Сенсорний екран є додатковим прозорим екраном (панеллю), розміщеним поруч з основним екраном. На екрані відображуються світлові клавіші. Уведення інформації здійснюється шляхом доторкання пальцем або спеціальним пером

Сучасні планшетні ПК забезпечують також уведення текстової і графічної інформації за допомогою спеціальних ручок, наприклад, за допомогою цифрової ручки Freedom Writer. Існуюче програмне забезпечення непогано розпізнає письмовий текст англійською мовою.

Миші

У нинішній час розроблена велика кількість різноманітних мишей. За своєю конструкцією їх можна поділити на 4 групи (рис. 8).

Миші

         

Оптико-механічні

 

Оптичні

 

Бездротові

 

Інтернет - миші

Рис. 8

Найрозповсюджені сьогодні є оптико-механічні миші. Вони мають механічний контакт кулі з поверхнею килимка. До кулі притискаються ролики, які мають осі оберту у взаємно перпендикулярних площинах І які визначають координати розміщення покажчика миші на екрані монітора

Бездротова миша підключається до комп'ютера через інфрачервоний блок-приймач. Сама миша має інфрачервоний передавач і дві батарейки живлення. Принцип її дії аналогічний принципу дії оптико-механічної миші. Миша надійно працює на відстані до 2 м від інфрачервоного приймача

Широкого розповсюдження набула Інтернет-миша «магічна кнопка» (magic button). У разі натискання на її верхню половину здійснюється прокрутка екрана вгору, а натискання на її нижню половину — прокрутка вниз. Якщо розмістити покажчик миші на горизонтальну лінійку прокрутки, то можна переміщуватися по документу ліворуч або праворуч.

Деякі користувачі надають перевагу не мишам, а трекболам. Принцип дії трекболу мало чим відрізняється від миші. Трекбол нерухомий, а куля обертається пальцем. Точність управління покажчиком трекболу вища, ніж у миші.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

По темам:

История Украины

Культурология

Высшая математика

Информатика

Охотоведение

Статистика

География

Военная наука

Английский язык

Генетика

Разное

Технологиеские темы

Украинский язык

Филология

Философия

Химия

Экология

Социология

Физическое воспитание

Растениевосдство

Педагогика

История

Психология

Религиоведение

Плодоводство

Экономические темы

Бухгалтерские темы

Маркетинг

Иностранные языки

Ветеринарная медицина

Технические темы

Землеустройство

Медицинские темы

Творчество

Лесное и парковое хозяйство

Агрономия

Преподавателям

Юридические темы