Лісова генетика. Навчальний посібник. Г.Г. Баранецький, Р.М. Гречаник. 2003 р.

9.1. Типи взаємодії алельних генів

Домінування проявляється в тих випадках, коли одна алель гена повністю приховує присутність другої алелі.

описание: _01

Рис. 9.1. Розщеплення в моногібридному схрещуванні при непровному домінуванні у нічної красуні [8]

Одначе, очевидно, частіше присутність рецесивної алелі якось відбувається, і переважно доводиться зустрічатись з різноманітною ступінню Неповного домінування. Це пояснюється тим, що домінантна алель відповідає за активну форму білка-фермента, а рецесивні алелі часто детермінують ті ж білким-ферменти, але з пониженою ферментативною активністю. Це явище і реалізується в гетерозиготних формах у вигляді неповного домінування.

описание: _11

Рис. 9.2. Летальна взаємодія генів: А – платинове забарвлення хутра лисиць; а – сріблясто-чорне забарвлення хутра лисиць [8]

Зверхдомінування полягає в тому, що у домінантної алелі в гетерозиготному стані деколи відмічається більш сильний прояв, ніж в гомозиготному стані. Так, у дрозофіли відома рецесивна летальна мутація, гомозиготи якої володіють більшою життєздатністю, ніж гомозиготні мухи дикого типу.

Кодомінування – прояв в гетерозиготному стані ознак, які детермінуються двома алелями. Наприклад, кожний з алельних генів кодує певний білок, і в гетерозиготному організмі вони синтезуються обидва. У таких випадках шляхом біохімічного дослідження можна встановити гетерозиготність без проведення аналізуючого схрещування.

Летальна взаємодія генів – гомозиготні організми по домінантній ознаці не життєздатні. Так, наприклад, лисиці з платиновим забарвленням шерсті в гомозиготному стані АА у природі не зустрічаються.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить