Лісова генетика. Навчальний посібник. Г.Г. Баранецький, Р.М. Гречаник. 2003 р.

Розділ 8. Мутаційна мінливість

Вся методологія генетичного аналізу завдячує існуванню мінливості і перш за все мінливості мутаційній. Як зазначалось, Мутаційна мінливість представляє собою лише один із типів мінливості. Розрізняють такі форми мінливості: генотипічну (спадкову) і фенотипічну або модифікаційну ( не спадкову). У свою чергу, генотипічна мінливість ділиться на мутаційну і комбінативну.

8.1. Мутаційна теорія

Мутаційна теорія або Теорія мутацій Зародилась після перевідкриття законів Г. Менделя в роботах Г. Де Фріза. На перших порах теорія мутацій була повністю зосереджена на фенотиповому прояві спадкових змін, практично не вникаючи в механізм їх виникнення. Відповідно до визначення Г. Де Фріза Мутація – це явище скачкоподібної переривистої зміни спадкової ознаки.

Г. Де Фріз створив свою мутаційну теорію на основі експериментів з різними видами Oenothera. Парадокс полягав у тому, що в дійсності він не отримав мутацій, а спостерігав результат комбінативної мінливості, оскільки піддослідні форми виявились складними гетерозиготами по транслокаціях. Основні положення мутаційної теорії Г. Де Фріза (1901 р.) зводяться в таких положеннях:

1. Мутації виникають раптово як дискретні зміни ознак.

2. Нові форми стійкі.

3. На відміну від неспадкових змін мутації не утворюють неперервних рядів, не групуються навколо якого-небудь середнього типу. Вони представляють собою якісні зміни.

4. Мутації проявляються по-різному і можуть бути як корисними, так і шкідливими.

5. Вірогідність виявлення мутацій залежить від числа досліджуваних особин.

6. Подібні мутації можуть виникати неодноразово.

Г. Де Фріз, як і багато генетиків раннього періоду, помилково вважали, що мутації можуть відразу давати початок новим видам, минаючи природний добір.

Честь суворого доказу виникнення мутацій належить В. Йоганнсену, який вивчав спадковість в чистих (самозапильних) лініях фасолі та ячменю. Отриманий ним результат стосувався кількісної ознаки – маси насіння. Мірні значення таких показників змінюються, розподіляючись навколо деякої середньої величини. Мутаційну зміну подібних ознак і виявив В. Йоганнсен.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить