Лісова генетика. Навчальний посібник. Г.Г. Баранецький, Р.М. Гречаник. 2003 р.

Слід зазначити, що окремі соматичні клітини або їх групи здатні відтворювати цілий організм тільки в тому випадку, якщо в них є типовий мітоз, який включає всі стадії. При його зміні, що буває в спеціалізованих тканинах, клітини втрачають таку можливість. Прикладом цього може служити ендомітоз, амітоз і політенія.

При Ендомітозі зберігається оболонка ядра і ядерце, а веретено поділу не утворюється. Хромосоми проходять весь нормальний цикл подвоєння, спіралізації і відділення однієї від другої, але всі подвоєні хромосоми залишаються в одному ядрі. Кількість хромосом в клітині збільшується.

АмітозПерший поділ клітини, при якому проходить поділ ядра на дві частини без утворення хромосом. Цей тип поділу полягає в тому, що ядро клітини перетягується в середині, в результаті чого утворюються два ядра, потім на дві частини ділиться цитоплазма. Деколи цитоплазма не розділяється і утворюються двоядерні клітини. Амітоз не є повноцінним способом розмноження клітин еукаріотів.

Політенією називається відтворення в хромосомах тонких структур - хромонем, кількість яких може збільшуватись в багато разів і досягає в одній хромосомі 1000 і більше. Хромосоми при цьому досягають гігантських розмірів.

Всі процеси життєвого циклу клітини перебувають під генетичним контролем. Гени контролюють послідовні стадії реплікації ДНК, цитокінез, спіралізацію і деспіралізацію хромосом, проходження всіх стадій мітозу. Мутаційні зміни цих генів можуть переривати клітинний цикл на різних етапах. Тому для вивчення клітинного циклу можна застосовувати генетичний аналіз.

Організми або клітини, що несуть мутацію, у яких на різних стадіях блокований клітинний цикл, отримані в одноклітинних організмів, а також в культурі тканин окремих еукаріот. Рецесивні мутації генів, що контролюють життєвий цикл клітини, є детальними і тому їх виділяють як умовні.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить