Центри біологічного різноманіття

77. Устинівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у південно-східній частині області в околицях с. м.т. Устинівка. Він має близьку до овальної форму зовнішніх меж, кластерну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

До його складу входять степові, лучні та водні ценози, що багаті на біологічне різноманіття і за цим параметром помітно вирізняються на території, де переважають аграрні ландшафти.

В межах центру наявна досить густа мережа балкових систем типових для Північно-Західного степу України з своєрідним рослинним та тваринним світом.

Степові фітоценози приурочені до крутосхилів долин і балок. За умовами зволоження і забезпечності поживними речовинами вони відносяться до субмезоморфних - семіксероморфних та субмезо - та мезотрофних типів місць зростання. У травянистому покриві тут переважають пирій повзучий, пирій середній, типчак, деревій майже справжній, деревій благородний, грицики звичайні, талабан польовий. Менш поширеними є синяк звичайний, шандра звичайна, амброзія полинолиста, берізка польова, блекота чорна, горицвіт весняний, морка дика, дивина скіпетровидна, сокирки польові, мак дикий, нетреба звичайна, нетреба колюча, смілка широколиста, парило звичайне, звіробій звичайний, подорожник ланцетолистий, серпій увінчаний, миколайчики польові, молочай польовий, молочай степовий, суховершки звичайні та багато інших.

Окрім травянистих рослин на остепнених схилах балок і річкових терасах зростають також і чагарникові породи, зокрема карагана кущова, свидина криваво-червона, терен колючий, скумпія шкіряна, бруслина європейська, жимолость татарська, клен татарський, маслинка срібляста, шипшина звичайна, зіновать руська тощо.

У центрі даного регіонального центру біологічного різноманіття знаходиться водойма, яка здійснює надзвичайно великий екологічний вплив на прилеглі території, визначаючи умови існування багатьох видів рослин і тварин у цій досить посушливій місцині. Без перебільшення можна констатувати, що дана водойма є найбільш багатою на видову різноманітність живих організмів, починаючи з найпростіших одноклітинних форм і закінчуючи найбільш розвинутими з сучасних істот, - ссавцями. З рідкісних видів тварин, котрі занесені до Червоної книги України (1994) тут зустрічаються білоока чернь, коловодник ставковий, кульон великий, скопа, сорокопуд сірий, видра річкова, нічниця ставкова, а також чимало інших порівняно малочисельних видів.

Екологічним коридором, природною основою якого є р. Березівка з прилеглими прирусловими терасами та аквальними комплексами, даний регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з аналогічними елементами регіональної екологічної марежі - з Жовтневим центром, що знаходиться на півночі та з Ставраковським центром, котрий розташований південніше.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить