Центри біологічного різноманіття

32. Тясминський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у крайній північній частині області в околицях с. Великі Верещаки, Любомирка Олександрівського району. Він має овальну форму зовнішнього контура, кластерну внутрішню структуру і є середнім за розмірами. На його території бере початок р. Тясмин, що і визначило назву даного елемента екологічної мережі.

Ця територія вирізняється досить пересіченим рельєфом місцевості, основу якого складає порівняно густа мережа балок, долин малих річок і струмків, які своєю нижньою частиною прилягають до долини р. Тясмин. На крутосхилах цих елементів рельєфу збереглась природна трав’яниста та чагарникова рослинність, а також лісові масиви байрачного типу.

Серед лучно – степової рослинності переважають злаково-різнотравні угруповання у складі яких домінують пирій повзучий, мишій сизий, тонконіг лучний, тонконіг степовий, конюшина польова, спориш звичайний. В помітно меншій кількості тут зростають полин звичайний, полин гіркий, глуха кропива, пижмо звичайне, синяк звичайний, коровяк звичайний, льонок польовий, сокирки польові тощо.

Окрім трав на схилах балок та ярів зростають такі чагарникові породи як шипшина звичайна, глід одноматочковий, терен колючий, скумпія шкіряна, дерен чоловічий, свидина криваво-червона та інші. Вони відіграють важливу екологічну роль, зокрема дають притулок багатьом видам дрібних горобиних птахів, котрі не тільки гніздяться тут, а й проводять практично все життя. Мова іде про такі осілі види місцевої орнітофауни як горобець польовий, сорокопуд терновий, синиця велика, синиця блакитна, синиця чорноголова, дрізд чикотень, щиглик, зеленяк, вівсянка звичайна та деяких інших.

В межах даного природного ядра нараховується декілька об’єктів природно-заповідного фонду області, зокрема гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення “Витоки р. Тясмин” площею 2,0 га, ботанічний заказник місцевого значення “Братерські яри” загальною площею 27,0 га, заповідне урочище місцевого значення “Шавлієва балка” площею 4,5 га.

На заході Тясминський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається досить коротким екологічним коридором з Триліським центром. З Юхимівським центром біорізноманіття, що розташований на сході даний центр сполучається несуцільним екокоридором, що базується переважно на лісових насадженнях, яких у цій частині області особливо багато і вони розташовані на невеликій відстані одне від одного, що створює для багатьох видів тварин, головним чином дендрофільного комплексу цілком успішно здійснювати свої міграції.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить