Центри біологічного різноманіття

20. Турійський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться в середній північній частині області в околицях с. Турія Новомиргородського району. Він має середні розміри і кластерну внутрішню структуру. Північні контури його співпадають з межою сусідньої Черкаської області, для яких притаманна ламана конфігурація, а решта мають округлу форму.

Даний компонент регіональної екомережі представлений головним чином водними, болотними і лучними угіддями, які зосереджені в заплаві р. Гептурки та невеличких рік і струмків, які впадають до неї. По берегах водойм зростають гідрофільні рослинні угруповання серед яких домінують очерет звичайний, рогіз вузьколистий, лепешняк великий, сусак зонтичний, хвощ болотний, осока здута, осока лисяча, аїр болотний, череда трироздільна, частуха подорожникова, їжача голівка проста, стрілолист звичайний, схеноплектус озерний тощо. На водних плесах місцями сформувались розлогі підводні зарості рдесника пронизанолистого, рдесника блискучого, рдесника плаваючого, кушира зануреного, елодеї канадської, водопериці кільчастої, водокраса звичайного. Присутні тут і ділянки зеленокнижних рослиних формацій, зокрема латаття білого та глечиків жовтих.

На заливних луках, які прилягають до русел рік та берегів водойм травяниста флора представлена низкою мезогігрофілів, зокрема перстачем гусячим, подорожником великим, кострицею лучною, тимофіївкою лучною, конюшиною повзучою, жовтецем їдким, жовтецем повзучим, гірчаком почечуйним, конюшиною лучною, тонконогом лучним, ситником розлогим та деякими іншими рослинами.

Серед природних та напівприродних угідь, які присутні в межах даного регіонального центру біологічного різноманіття слід вказати суходільні луки по долинах і берегах балок, а також агромеліоративні лісові насадження на прилеглих полях сівозмін, які також виконують важливі екологічні функції та слугують осередками існування великої кількості рослинних і тваринних організмів.

З тваринного світу на окресленій території досить різноманітними є прибережно-водні птахи, серед яких передусім слід вказати чапель – сіру, руду, велику білу, а також лелеку білого, бугая, бугайчика, квака, крячка чорного, крячка світлокрилого, мартина звичайного, лиску, водяну курочку, крижня, червоноголову чернь, чирку більшу, пірникозу велику, пірникозу сірощоку, пастушка водяного, погонича звичайного, коловодника звичайного, коловодника великого, задирака, чибіса, коловодника болотяного, баранчика, грицика великого, очеретянку дроздовидну, плиску білу, плиску жовту, луня очеретяного, рибалочку блакитного та інших типових представників місцевої орнітофауни.

З рідкісних видів коловодних тварин, котрі занесені до Червоної книги України (1994) в межах даного центру біологічного різноманіття зустрічаються коловодник ставковий, кульон великий, скопа, чернь білоока, видра річкова, горностай.

Екологічним коридором, природною основою якого є заплава р. Гептурки, а також потужна заплава р. Велика Вись Турійський регіональний центр біорізноманіття сполучається з іншими елементами екомережі. З Петроострівським центром гідробіологічного різноманіття, що знаходиться на заході та Камянським центром гідробіологічного різноманіття, який розташований на півдні. Окрім цього, екокоридором що базується на вже згаданій р. Гептурка даний центр потенційно може входити в контакт з елементами регіональної екомережі на території сусідньої Черкаської області, тобто слугувати однією з ланок інтеграції регіональної екомережі Кіровоградщини у загальну регіональну схему національної екологічної мережі України.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить