Центри біологічного різноманіття

78. Ставраковський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у південно-східній частині області на північних околицях с. Сонцеве Устинівського району. Він має неправильно овальні обриси зовнішнього контура, суцільну внутрішню структуру і є середнім за розмірами,

Його природною основою є густа система балок та долин малих річок і струмків, що періодично пересихають. У рослинному покриві тут домінують ксеромезофільні, мезотрофні угруповання, а тваринний світ представлений переважно степовими видами.

У рослинному покриві помітно переважають степові фітоценози у яких головне тло складають настурні види – келерія струнка, келерія гребінчаста, пирій шерстистий, пирій середній, доповнити злаками, деревій майже справжній, суховершки звичайні, грицики звичайні, мак дикий, смілка широколиста, парило звичайне, серпій увінчаний, пустирник звичайний, подорожник середній, талабан польовий, льонок звичайний, королиця звичайна, горицвіт весняний, морква дика, нетреба колюча, нетреба звичайна, блекота бліда, шандра звичайна фіалка польова, фіалка триколірна, амброзія полинолиста, полин гіркий, полин звичайний, буркун білий, пустирник пятилопатевий, берзка польова та багато інших.

З чагарникових рослин на остепнених схилах балок і долин зростають поодинокі єкземпляри та куртини терена колючого, глода одноматочкового, скумпії шкіряної, свидини криваво-червоної, клена татарського, шипшини звичайної, шипшини травневої, бруслини європейської, барбариса звичайного, маслинки сріблястої тощо. Екологічна роль чагарників у вказаних ценозах досить вагома, особливо в плані створення сприятливих умов для гніздування та живлення птахів, їх захисту від хижаків тощо. Тут зустрічаються наступні види орнітофауни – горобець польовий, сорокопуд терновий, сорокопуд чорнолобий, плиска біла, жайворонок польовий, жайворонок чубатий, жайворонок малий, щеврик польовий, дрізд горобинник, синиця велика, щиглик та деякі інші.

З рідкісних видів тварин в межах даного регіонального центра біологічного різноманіття зустрічаються сколія степова, сатурнія середня, сорокопід сірий, лунь степовий, лунь польовий, боривітер степовий, тхір степовий тощо.

У понижених місцях, що приурочені до днищ балок та долин завдяки задовільним умовам зволоження сформувались лучні травянисті угруповання субмезофільного та мезофільного типу. Тут зростають тонконіг лучний, пирій повзучий, лисохвіст лучний, вівсяниця лучна, конюшина лучна, конюшина повзуча, подорожник великий, спориш звичайний, перстач повзучий, мати-й-мачуха, мята польова, жовтець їдкий, чина лучна, вязіль барвистий, мишачий горошок, плакун верболистий та інші. На ділянках з порушеним природнім травянистим покривом зростають нетреба звичайна, нетреба колюча, амброзія полинолиста, будяк кучерявий, чортополох звичайний, лопух павутинистий, кропива дводомна тощо.

Екологічним коридором, природною основою якого є р. Березівка та природні об’єкти, що прилягають до Ставраковський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з відповідними складовими елементами регіональної екомережі - з Монастирищівським центром, що знаходиться на південному заході, а також з Устинівським центром, що розташований північніше.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить