Центри біологічного різноманіття

69. Сасівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться центральній частині області в околицях с. Сасівка Компаніївського району. Він має середні розміри, близькі до овальної форми обриси зовнішнього контура та суцільну внутрішню структуру.

До його складу входять головним чином степові, лучні та водні ценози, де збереглось чимало типових видів рослин та тварин, в тому числі і таких, що занесені до Червоної книги України.

Найбільш поширеними в межах даного центра біорізноманіття є степові ділянки, що збереглися на балкових системах, а також територіях спеціального призначення, наприклад в межах військового полігону повітряно-десантних військ України загальною площею 495 га. Тут збереглися у порівняно мало зміненому стані чимало типових для Північного степу біоценозів, що сформувалися на мезоморфних та мезотрофних типах місць зростання. Серед травянистої степової флори найбільш часто зустрічаються костриця степова, житняк гребінчастий, тимофіївка степова, пирій середній, тонконіг сплюснутий, конюшина польова, спориш звичайний, грицики звичайні та деякі інші. У меншій кількості тут зростають буркун білий, буркун жовтий, суховершки звичайні, синяк звичайний, первоцвіт весняний, фіалка триколірна, цикорій дикий, деревій майже справжній, талабан польовий, незабудка польова, дурман звичайний, звіробій звичайний, подорожник ланцетолистий, парило звичайне та багато інших рослин.

Окрім цього, тут наявні болотні ценози, що приурочені до заплави р. Вашива. Флора цих ділянок представлена типовими гідрофільними видами серед яких головне тло складають очерет звичайний, рогіз вузьколистий, осока гостра, осока лисяча, осока здута, осока гострувата, хвощ болотний, вахта трилиста, незабудка болотна, частуха подорожникова, бекманія звичайна, череда поникла, череда трироздільна, гравілат річковий, калюжниця болотна та багато інших вологолюбних рослин. Разом з вказаними видами травянистої флори тут зростають також і деревно-чагарникові породи, зокрема верба біла, верба ламка, верба гостролиста, верба козяча, вільха клейка, тополя тремтяча, тополя чорна та деякі інші.

В межах даного центру біорізноманіття зберігся один з двох, відомих нам на Правобережній Україні осередків існування степової гадюки, котра занесена до Червоної книги України (1994). Окрім цього виду тут періодично рееструвалися й інші рідкісні тварини, зокрема сколія степова, павиноочко середнє, павиноочко мале, лунь степовий, лунь польовий, боривітер степовий, тхір степовий.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить