Центри біологічного різноманіття

11. Розсоховатецький регіональний центр біологічного різноманіття гідробіологічного типу знаходиться західній частині області в околицях с. Розсоховатець Новоархангельського район. Він має неправильну бобовидну форму, завдяки якій відмежовує ділянку місцевості, котра за своїми природними особливостями помітно виділяється на загальному тлі одноманітного агрокультурного ландшафту. За своєю площею він має середні розміри, а за своєю внутрішньою структурою є кластерним.

У центрі даної ділянки знаходиться лісовий масив витягнутої форми ур.”Когутівка”, загальною площею 81 га, що зростає на схилах струмка, який впадає у р. Синюха. Дане насадження виконує важливу водоохорону, а також протиерозійну функцію.

В межах даного центру біологічного різноманіття на призаплавних терасах зростають мезофільні рослинні ценози з домінуванням злаково-різнотравних формацій. Окрім цього, тут поодиноко і невеликими куртинами зростають чагарники – шипшина звичайна, глід одноматочковий, глід звичайний, свидина криваво-червона, бузина чорна, гордовина звичайна, барбарис звичайний, бруслина європейська, жостір проносний, терен звичайний, клен татарський, скумпія звичайна тощо.

З гідроморфних рослинних угруповань тут відмічені формації рдесника блискучого, рдесника плаваючого, елодеї канадської, кушира зануреного, водопериці кільчастої, ряски малої, латаття білого, глечиків жовтих, гірчака земноводного та багатьох інших. Річка Синюха, на даній частині русла має багатий тваринний світ – зокрема чимало видів прибережно-водних птахів. Тут постійно зустрічаються лиска, водяна курочка, пастушок водяний, чирка більша, крижень, чернь червоноголова, мартин звичайний, крячок чорний, крячок світлокрилий, чапля сіра, чапля руда лелека білий, лунь болотяний, чепура велика тощо. З ссавців у заплаві р. Синюхи зустрічаються ондатра, водяна полівка, відра річкова, горностай. Останні два види занесені до Червоної книги України (1994).

Екологічними коридорами Розсоховатецький регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими складовими регіональної екомережі, а саме з Ятранським регіональним центром біологічного різноманіття, що розміщений південніше та Новоархангельським центром на півночі– за допомогою екокоридору, природною основою якого є р. Синюха і прилеглі до неї прируслові тераси. З Крутенківським центром біорізноманіття, що знаходиться на заході даний центр сполучається несуцільним екокоридором природною основою якого є балкові системи з природною рослинністю, лісові насадження та русла невеликих струмків і рік.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить