Центри біологічного різноманіття

53. Пролетарський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу розташований у східній частині області в околицях сіл Братське, Пролетарське та Зелена Балка Олександрійського району.. Він має порівняно великі розміри, кластерну внутрішню структуру, неправильно-овальну форму зовнішнього контура, завдяки якій відокремлює ділянку місцевості, ландшафтні і біоценотичні властивості котрої помітно відрізняються від переважаючого тут агрокультурного тла.

Рельєф місцевості на вказаній території характеризується добре вираженою розчленованістю з присутністю витягнутих на значну відстань суходільних балок, долин струмків та малих річок. На крутосхилах, особливо південних та східних експозицій, тут збереглися у близькому до натурального стані семиксероморфні, а подекуди і субксероморфні рослинні ценози з типовою степовою травянистою та чагарниковою рослинністю.

Мезоморфні угруповання приурочені переважно до схилів північних експозицій, а субгігроморфні – до долин струмків і малих річок.

Водні і болотні ценози тут представлені невеликими ділянками, на яких зростають гідроморфні, субгідроморфні та гігроморфні фітоценози, заселені типовою фауною риб, амфібій, рептилій, прибережно-водних птахів та ссавців амфібіонтів.

Лісові біоценози представлені декількома масивами. Практично всі вони байрачного типу і складаються з широколистяних деревостанів, в яких зростають дуби літній та дуб скельний, ясен високий, ясен ланцетолистий, вяз гладенький, вяз граболистий, клен гостролистий клен ясенелистий, клен польовий та інші породи. В цих насадженнях зростають також тополя чорна, тополя дельтовидна, тополя срібляста, береза бородавчаста, черемха звичайна, вишня пташина, яблуня звичайна, ліщина звичайна, тощо. На узліссях досить часто зустрічаються бруслина європейська, жостір проносний, терен колючий, скумпія шкіряна, глід колючий, глід одноматочковий, глід звичайний, шипшина звичайна, шипшина травнева, ожина сиза, бузина чорна, жимолость татарська, груша звичайна, вишня антипка, та деякі інші чагарникові і деревні породи.

Трьома екологічними коридорами даний регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими, такими ж структурами регіональної схеми екологічної мережі. На півночі коротким екокоридором він сполучається з Зибківським центром, а на заході – з Новопилипівським центром за допомогою видовженого (понад 20 км) екокоридору, природною основою якого слугують низка невеликих гідроекологічних елементів – головним чином періодично пересихаючих струмків і малих рік. На півдні він сполучається з Новомогильним регіональним центром біологічного різноманіття, екологічним коридором, природною основою якого слугує долина р. Зеленої.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить