Центри біологічного різноманіття

40. Подорожнівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у крайній північно-східній частині області в околицях с. Подорожне Світловодського району. Він має великі розміри, кластерну внутрішню структуру і криволінійні зовнішні контури, котрі визначаються береговою лінією Кременчуцького водосховища та Цибульницької затоки, які його омивають.

Основу природних комплексів тут складають лісові, лучні і степові ділянки, що збереглися на схилах балок та ярів, яких у цій місцині досить багато.

Лісові насадження представлені, як листяними, так і хвойними деревостанами. Серед останніх тут досить поширеними є бори з головною породою – сосною звичайною. В помітно меншій кількості у місцевих борах зростають сосна кримська та ялина звичайна. Характерною рисою місцевих борів є присутність у підліску низки листяних чагарникових порід, котрі властиві для насаджень дібров. Тут зокрема досить часто зустрічаються свидина криваво-червона, дерен чоловічий, бруслина бородавчаста, глід одноматочковий та інші.

Листяні деревостани дібровного типу є багатоярусними за формою. У головному ярусі провідну роль відіграють такі породи як дуб черешковий, ясен високий, клен гостролистий, вяз гладенький. З порід другого ярусу слід вказати липу серцелисту, клена польового, клена ясенелистого, горобину звичайну, грушу звичайну тощо. Серед підліску найбільш часто зустрічаються свидина криваво-червона, бузина чорна, клен татарський, бруслина бородавчаста та інші чагарникові породи. У наземному травянистому покриві місцевих лісів зростають яглиця звичайна, кропива дводомна, гравілат міський, зеленчук жовтий, глуха кропива біла, медунка темна, перестріч гайовий, суниця лісова, купена багатоквіткова, чистотіл звичайний, жовтяниця черговолиста та інші.

На території даного регіонального центру біологічного різноманіття розміщені обєкти природно-заповідного фонду області, зокрема заповідне урочище місцевого значення “Барвінкова і тюльпанова гори” загальною площею 5,2 га. Тут збереглася невелика ділянка тюльпана дібровного, який занесений до Червоної книги України. Окрім цього тут знаходяться також памятки природи місцевого значення “Придніпровські кургани” площею 0,50 га, а також “Поселення сиворакші” площею 0,20 га.

Екологічними коридором природною основою якого є акваторія Цибульницької затоки даний регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з Микільським центром, що знаходиться південніше, а відгалуженням вказаної затоки і долиною р. Омельник, які складають природну основу іншого екологічного коридору, даний центр сполучаеться з Попівським регіональним центром біологічного різноманіття, котрий розміщений на сході.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить