Центри біологічного різноманіття

81. Піщанський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у південно-східній частині області в околицях с. Піщане Бобринецького району. Він має округлі обриси зовнішнього контура, суцільну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

До його складу входять переважно степові ділянки, на яких збереглися похідні петрофільні фіто - та зооценози. Наявні тут також лучні і водні екосистеми. Загалом місцевість розміщення даного елемента регіональної екологічної мережі досить пересічена і багата виходами на денну поверхню гірських порід, головним чином гранітів. Все це разом утворює похідний природний комплекс з досить мальовничими краєвидами, котрий є досить перспективним в плані майбутнього рекреаційного використання, як місцевими жителями, так і туристами.

Природні водні обєкти представлені тут руслом р. Сугоклії на якій споруджено невелике водосховище, що використовується у багатьох напрямках, починаючи з безпосереднього забору води для постачання м. Бобринця і прилеглих до нього населених пунктів і закінчуючи відпочинком людей у теплу пору року. Вздовж берегів р. Сугоклії зростають окремими куртинами макрогідрофільні рослини – рогіз вузьколистий, очерет звичайний, лепешняк водяний, сусак зонтичний, частуха подорожникова, комиш озерний, осока гостра та деякі інші.

Степові ділянки мезоморфного типу приурочені до деградованих ділянок, що локалізовані на крутосхилах річкових долин і балок. Досить часто вони межують з ділянками, які позбавлені природної рослинності – зсувами, схилами ярів, прирічкових урвищ тощо.

Однією з найцікавіших фауністичних особливостей Піщанського регіонального центру біологічного різноманіття є наявність в його межах популяції зеленої ящірки, поширення якої як на території Центральної України, так і загалом в межах держави поступово звужується. Окрім вказаного виду тут зустрічаються й інші реплизії – ящірка прудка, черепаха болотна, вуж звичайний, вуж водяний і цілком можливо гадюка степова. Проте це припущення потребує подальшого дослідження.

З деревних насаджень в межах даного центру біорізноманіття переважають штучні деревостани, головним чином фітомеліоративного призначення. Головними породами в них виступають робінія несправжня акація, гледичія триколючкова, софора японська, карагана деревовидна, аморфа чагарникова, тополя чорна, тополя дельтовидна, тополя срібляста, клен гостролистий, клен ясенелистий, клен польовий, клен татарський, маслинка срібляста, верба біла та деякі інші.

В межах даного центру біологічного різноманіття знаходиться обєкт природно-заповідного фонду області - ландшафтний заказник місцевого значення “Булгаківська балка” загальною площею 78,0 га.

Декількома екологічними коридорами Піщанський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими складовими регіональної схеми національної екологічної мережі. Так, з Покровсько-Долинівським центром біологічного і ландшафтного різноманіття, який знаходиться на північному заході він сполучається екокоридором, природною основою якого є р. Сугоклія з прилеглими до неї прирусловими терасами. З Лозоватським центром біорізноманіття даний центр сполучається екокоридором, що базується на балковій системі і долині невеликого струмка, що впадає в р. Сугоклію. З Великодрюківським центром біорізноманіття Піщанський регіональний центр ландшафтногорізноманіття сполучається екокоридором, природною основою якого є права притока р. Сугоклії з прилеглими до неї прирусловими терасами. З Бериславським і Костомарівським центрами біорізноманіття, що знаходяться південніше даний центр сполучається екокоридором, природною основою якого є р. Громоклея з прилеглими до неї прирусловими терасами та схилами балок і долин.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить