Центри біологічного різноманіття

97. Осичківський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у південно-західній частині області в околицях с. Осички Вільшанського району. Він має близькі до овальної форму зовнішніх контурів, кластерну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

Більшу частину природних територій в межах окресленої території складає долина р. Синюхи з прилеглими до неї лучно-степовими заплавами, надзаплавними терасами і схилами, на території яких мають місце часті виходи на денну поверхню порід Українського кристалічного щита, яри, зсуви, деградовані землі, лісові насадження тощо.

Біоценотичні особливості схилів і днища річкової долини Синюхи мають багато спільного з описаними у попередньому регіональному центрі, тому тут не описуються.

Лісові насадження в межах Осичківського регіонального центру біологічного різноманіття представлені декількома масивами водорегулюючого і водозахисного призначення, розміщеними на схилах річкової долини Синюхи. Слід зазначити, що вказані схили у багатьох місцях рясніють діючими ярами з оголеними, не вкритими рослинністю стінками, що свідчить про потужні прояви водної ерозії. На цьому тлі присутність та екологічне і практичне значення лісових ценозів виглядає особливо виразно. Насадження про яку іде мова є складними, багатоярусними за формою та мішаними за складом. Основу деревостанів у них складають листяні породи, серед яких головними є дуб звичайний, дуб скелястий, ясен високий, ясен зелений, вяз гладенький, клен гостролистий, робінія несправжня акація. Другорядне значення відіграють тополя чорна, тополя срібляста, клен польовий, клен ясенелистий, черешня, вяз граболистий, яблуня звичайна, груша звичайна, шовковиця біла тощо.

Місцеві лісові масиви дають притулок великій кількості видів живих організмів різних систематичних груп та рівня розвитку. Чимало з них знаходяться під охороною державних та міжнародних угод, Червоних книг і списків Європи і Міжнародної спілки охорони природи. Так, з тварин, які занесені до охоронного списку Бернської конвенції (1979) в лісових масивах даного центру знайдено 5 видів амфібій, 3 види рептилій, 12 видів ссавців та 47 видів дендрофільних птахів, що дає достатньо підстав вважати даний центр таким, що виправдовує його призначення у якості регіонпального центру саме біологічного різноманіття.

В межах зазначеного природного ядра знаходиться природно-заповідний об’єкт області заповідне урочище місцевого значення “Осичківське” загальною площею 75,0 га.

Екологічним коридором, природною основою якого є долина р. Синюха з наявними аквальними комплексами та прилеглими до русла надзаплавними терасами Осичківський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими складовими елементами регіональної схеми екомережі з Калмазівським центром, який знаходиться південніше та з Федорівськм центром біорізноманіття, що знаходиться на півночі. Ще одним екологічним коридором, природною основою якого слугує заплава р. Сухий Ташлик з низкою різноманітних аквальних структур та прилеглих до річища прируслових терас він з Володимирівськм центром біорізноманіття, котрий розташований на північному заході.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить