Центри біологічного різноманіття

16. Олексіївський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу розміщений у середній частині області в околицях сіл Лутківка, Олексіївка, Новомиколаївка Маловисківського району. Він має витягнутий звивистий контур, що простягається у субширотному напрямку, кластерну внутрішню структуру і є порівняно великим за розмірами.

На території даного елемента регіональної екомережі переважають лісостепові ландшафти, що розміщені на місцевості з вираженим пересіченим хвилястим рельєфом.

Лісові біоценози представлені переважно байрачними насадженнями, переважно з листяних порід. Ці насадження виконують вагому водорегулюючу функцію на території де беруть початок чимало струмків і невеликих річок, які складають водозбірну мережу найбільшої водної артерії цієї місцевості - р. Велика Вись.

Окрім лісів на схилах і у верхівях балок місцями збереглися ділянки з степовою рослинністю мезоморфного, субмезоморфного мезотрофного, а по днищах субевтрофного типу. Окрім трав тут зростають степові чагарники, зокрема терен колючий, скумпія звичайна, шипшпна звичайна, шипшина травнева, маслинка срібляста.

В межах центру сформувались лучні травянисті угруповання, в яких домінантами виступають наступні види – костриця лучна, тонконіг лучний, пирій повзучий, мітлиця біла, конюшина лучна, перстач гусячий, перстач повзучий, спориш звичайний, подорожник великий, жовтець їдкий, жовьець повзучий, горошок мишачий. Менш поширені – мати-й-мачуха, кульбаба лікарська, перстач повзучий, герань лучна, гравілат міський, гірчак вузловатий, кропива жалка, вовконіг європейський, калюжниця болотна, оман високий, коронорія зозуляча.

З тваринного світу тут регулярно зустрічаються такі види птахів як боривітер звичайний, кібець звичайний, чеглок, канюк звичайний, дербник, лунь степовий, лунь польовий, шуліка чорний, куріпка сіра, плиска біла, плиска жовта, жайворонок польовий. З ссавців тут постійно мешкають полівка сіра, миша польова, хомяк звичайний, лисиця звичайна, заєць сірий, тхір лісовий, куниця камяна, козуля європейська, борсук звичайний. Останній вид занесений до Червоної книги України (1994).

На території даного природного ядра знаходиться декілька об’єктів природно-заповідного фонду області. Це ботанічні пам’ятки природи місцевого значення “Полезахисна смуга №1” площею 14,0 га, “Полезахисна смуга №2” площею 16,0 га, “Полезахисна смуга №3” площею 9,4 га, “Полезахисна смуга №4” площею 4,1 га та заповідне урочище місцевого значення “Оман високий” площею 2,0 га.

Декількома екологічними коридорами Олексіївський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими елементами регіональної екомережі, Так, з Лозоватським центром, що розташований на заході за допомогою екокоридору, який базується на балковій системі і долині невеликого струмка. З Каніжським центром, котрий знаходиться на північному сході за допомогою екокоридору, природною основою якого є долина малої річки з наявними на ній аквальними комплексами та прирусловими схилами. З центром “Дідова балка”, що розташований на сході екокоридором, що складається з системи балок з наявними в них природних та напівприродних рослинних обєктів.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить