Центри біологічного різноманіття

50. Олександрівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу розташований у східній частині області в околицях с. Олександрівка Олександрійського району. Він має середні розміри, кластерну внутрішню структуру та неправильно-округлу форму і відокремлює ділянку місцевості з вираженою ландшафтною і біоценотичною різноманітністю

На даній території знаходяться у стані близькому до природного низка лісових, степових, лучних, болотних та водних біогеоценозів, де збереглись похідні рослинні та тваринні угруповання, якісні і кількісні характеристики яких дають підстави щодо їх включення до складу регіональної схеми національної екологічної мережі.

Лісові насадження байрачного типу представлені на даній місцевості, зокрема, такими урочищами як “Грабовате”загальною площею 145 га, “Лиса гора” площею 89 га, та деякими іншими. Ці деревостани, окрім великої кількості чагарникових та травянистих рослин дають притулок низці видів тварин, які є досить рідкісними і знаходяться під охороною закону. Серед них слід назвати великого дубового вусача західного, бражника мертва голова, павиноочко середнє. З рідкісних хребетних тварин тут зустрічаються шуліка рудий, сорокопуд сірий, борсук звичайний.

На схилах балок місцями збереглися невеликі степові ділянки з характерною травянистою і чагарниковою рослинністю. Серед останньої слід вказати терен звичайний, глід колючий, глід одноматочковий, жимолость татарську, клен татарський, шипшину звичайну та деякі інші. Ці рослини створюють умови для гніздування низки видів птахів, серед яких помітно переважають горобині, зокрема горобець польовий, зеленяк, щиглик, вівсянка звичайна, плиска біла, горихвістка звичайна, мухоловка сіра, сорокопуд терновий, волове очко та деякі інші. Протягом всього року тут періодично зустрічаються такі рідкісні види птахів як лунь степовий, лунь польовий, сорокопуд сірий, котрі використовують дані угіддя у якості своїх мисливських угідь.

Чотирма екологічними коридорами даний регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з відповідними елементами екологічної мережі області. Так, екокоридором, природною основою яких є низка лісових насаджень розміщених один поблизу іншого, даний центр сполучається з Лікарівським, що розташований на півночі, системою гідроекологічних елементів та видовжених балок з Ізмайловським центром на півдні, з Василівсько-Омельницьким центром на північному сході, та з Новопилипівським центром, котрий розташований південніше.

Особливе місце у регіональній схемі національної екомережі займає Інгулецький екологічний коридор, котрий перетинає з північного заходу на південний схід середню частину області, сполучаючи складові елементи регіональної екологічної мережі у складну, функціонально-ефективну систему, що забезпечує перебіг життево-важливих процесів у багатьох видів організмів, як рослинного, так і тваринного походження. В звязку з цим є достатньо підстав віднести даний елемент екологічної мережі до ядер гідробіологічного різноманіття.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить