Центри біологічного різноманіття

54. Новомогильний регіональний центр – біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у східній частині області на півночі Петрівського району. Він має середні розміри, неправильно-овальні, витягнуті у широтному напрямку обриси зовнішнього контура та кластерну внутрішню структуру.

Осереддя даного елемента регіональної екологічної мережі – його природну основу складає обєкт природно-заповідного фонду області - заповідне урочище місцевого значення “Новомогильне”, загальною площею 205 га, котре підпорядковане Петрівському лісництву. Деревостани даного насадження представлені такими головними породами як дуб звичайний, ясен високий, вяз гладенький, вяз листуватий, клен гостролистий. З супутніх порід тут зростають липа дрібнолиста, клен польовий, вишня пташина, яблуня звичайна тощо. Серед підліску найбільш поширені ліщина звичайна, свидина криваво-червона, бруслина бородавчаста, дерен чоловічий, глід одноматочковий, бузина чорна, агрус розлогий та деякі інші. У наземному травянистому покриві переважають яглиця звичайна, чистотіл звичайний, зеленчук жовтий, зірочник ланцетолисти, копитняк європейський, маренка запашна та деякі інші. На полянах та узліссях найбільш поширені фіалка запашна, суниця лісова, астрагал солодколистий, бузина травяниста, валеріана лікарська, певоцвіт весняний тощо.

Серед тваринного населення ур. «Новомогильне» слід вказати наступні види орнітофауни: яструб великий, яструб малий, шуліка чорний, чеглок, припутень, горлиця звичайна, зозуля звичайна, дрімлюга європейська, совка, вухата сова, одуд, зелений дятел, сивий дятел, великий строкатий дятел, середній дятел, малий строкатий дятел та понад 30 видів дрібних горобиних птахів.

З ссавців в межах лісових насаджень мешкають такі види як полівка лісова, миша лісова, вовчок сірий, білка звичайна, заєць русак, лисиця звичайна, куниця лісова, куниця камяна, козуля європейська, свиня дика, ласиця звичайна та деякі інші.

З рідкісних видів фауни, котрі занесені до Червоної книги України (1994) в лісових насадженнях даного центру біорізноманіття спостерігались окремі особини та сліди життєдіяльності борсука звичайного, горностая середньоросійського, сорокопуда сірого, шуліки рудого, підорлика великого, підорлика малого.

Окрім лісових біоценозів, до складу даного центру біорізноманіття входять лучні, степові і водні природні комплекси типові для даного регіону.

Степові фітоценози локалізовані на крутосхилах річкових долин та балок, яких в межах даного центру біорізноманіття досить багато. Тут на ксеромезоморфних, оліго - і мезотрофних типах умов зростання сформувалися степові формації, у яких домінують і співдомінують злаково-різнотравні формації. З чагарникової флори на даних ділянках зростають глід одноматочковий, глід український, глід звичайний, слива степова, шипшина звичайна, шипшина травнева, свидина криваво-червона, повій звичайний, жимолость татарська тощо.

Лучні біотопи приурочені до долини невеликого струмка, котрий є правим допливом р. Овнянки. По дну долини зростають травянисті угруповання серед яких домінують конюшина лучна, конюшина повзуча, підбіл звичайний, кульбаба лікарська, горошок мишачий, чина лучна, подорожник великий, жовтець їдкий, перстач гусячий тощо.

Водні біотопи представлені декількома невеликими водоймами природною основою яких є русло р. Зелена та вище вказаний струмок. Вони використовуються для вирощування риби, у якості водопою для худоби, для відпочинку населення в теплу пору року тощо.

Трьома екологічними коридорами даний регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з аналогічними елементами регіональної схеми екологічної мережі області - з Балахівським, котрий розміщений дещо південніше за допомогою розлогої балки, а з Ізмайлівським на півночі екологічним коридором, що базується на долині невеликого струмка. Екологічним кородиром природною основою якого є р. Зелена, даний центр біорізноманіття сполучається з Пролетарським центром біорізноманіття, що розташований на північному сході та з Ганнівським центром, який знаходиться на півдні.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить