Центри біологічного різноманіття

95. Новолутківський регіональний центр –біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у західній частині області району у 4 км на південь від с. м.т. Добровеличківка. Він має середні розміри, неправильно-овальну форму зонішніх меж та кластерну внутрішню структуру.

До його складу входять степові та лісові екосистеми. Останні відіграють особливо важливу екологічну роль, позитивно та різнобічно впливаючи на стан оточуючого середовища. З чотирьох лісових масивів, що знаходяться в межах даного центру біологічного різноманіття найбільшим за площею і найбільш важливим за екологічним значенням є ур. «Середній ліс» загальною площею 98 га. За формою, це складне, а за складом мішане листяне насадження, у якому в якості головних порід зростають ясен звичайний, ясен ланцетолистий, дуб черешковий, вяз гладенький, клен гостролистий, робінія несправжня акація та деякі інші. З супутніх деревних порід найбільш вагому питому вагу займають клен польовий, черешня, яблуня звичайна, груша лісова, вяз шорсткий, клен ясенелистий тощо. Поодиноко, а ткож невеликими куртинами тут зростають тополя чорна, тополя срібляста, клен сріблястий, гледичія триколючкова. З чагарникових підліскових порід найбільш часто зустрічаються свидина криваво-червона, бузина чорна, ліщина звичайна, глід одноматочковий, бруслина бородавчаста, агрус розлогий, смородина золотиста, жостір проносний тощо.

Живий грунтовий травянистий покрив нараховує чималу кількість видів едифікаторів дібров серед яких переважають яглиця звичайна, зірочник ланцетолистий, дудник лісовий, маренка запашна, зеленчук жовтий, конвалія травнева, купина багатоквіткова, копитняк європейський, печіночниця звичайна, чистотіл звичайний, пустирник пятилопатевий, медунка темна, герань лісова, барвінок малий, престріч гайовий, суниця лісова, фіалка запашна, первоцвіт весняний та багато інших трав.

У місцевих лісах у перебігу досліджень було зареєстровано 68 видів тварин, які включені до охоронного спистку Бернської конвенції (1979) зокрема ропуха сіра, ропуха зелена, жаба травяна, рахкавка звичайна, кумка звичайна, часничниця звичайна, ящірка прудка, білозубка білочерева, білозубка мала, мідиця звичайна, кожан пізній, нічниця гостровуха, вухань звичайний, лилик двоколірний, дятел звичайний, дятел середній, дятел малий, жовна сива, жовна зелена, яструб великий, яструб малий, канюк звичайний, шуліка чорний, сова вухата, сплюшка, дрімлюга європейський, одуд, костогриз, омелюх, вивільга та деякі інші.

Степові ділянки збереглися переважно на крутосхилах балок та ярів і представлені головним чином мезоморфними, мезотрофними типами умов зростання з відповідним набором травянистої рослинності, серед якої помітно переважають злаково-різнотравні формації.

Двома екологічними коридорами Новолутківський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими складовими компонентами регіональної схеми націоналоьної екологічної мережі. Так, з Любомирським центром біорізноманіття, що знаходиться на південному сході, за допомогою екокоридору, природною основою якого слугує мала річка з прилеглими до неї схилами долин і балок. З Володимитрським центром біорізноманіття, який розташований на північному заході, даний центр зєднується за допомогою екокоридору, котрий базується на невеликій місцевій річці під назвою Добра з наявними на її річищі аквальними комплексами та прилеглими до заплави прирусловими терасами.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить