Центри біологічного різноманіття

28. Можарівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу розташований у центральній частині області в околицях с. м.т. Можарове Кіровоградського району. Він є середнім за розмірами, має овальні обриси зовнішнього контура і суцільну внутрішню структуру.

Його природну основу складають лісові насадження та похідні степові фітоценози.

Лісові угруповання представлені масивним урочищем “Дубова балка” загальною площею 337 га, яке має штучне походження і складається з широколистяних деревних порід – дуба звичайного, клена гостролистого, ясена високого, вяза гладенького, тополі чорної, робінії несправньої акації, гледичії триколючкової та деяких інших. Дане насадження входить до складу зеленої зони міста Кіровограда і виконує важливу екологічну функцію оптимізації оточуючого середовища.

Іншою важливою складовою даного центру є похідні степові ділянки, що зростають на території колишнього військового полігону. Вони представлені типовими субмезоморфними травянистими ценозами з специфічним і порівняно багатим складом фауни безхребетних та більш обмеженим складом хребетних тварин. У фітоценозах тут переважають злаково-різнотравні суміші у яких домінують пирій повзучий, тонконіг степовий, тимофіївка степова, типчак, спориш звичайний, конюшина польова. Менш поширені коровяк звичайний, синяк, сокирки польові, пижмо звичайне, льонок польовий, подорожник великий тощо.

З хребетних тварин тут зустрічаються ропуха сіра, ропуха зелена, часничниця звичайна, квакша, тритон звичайний, ящірка прудка, вуж звичайний жайворонок польовий, плиска біла, горихвістка чорна, горихвістка звичайна, сойка, сорока, сіра ворона, великий строкатий дятел.

З рідкісних видів тварин, що занесені до Червоної книги України (1994) в межах даного центру біорізноманіття періодично зустрічаються боривітер степовий, шуліка рудий, сорокопуд сірий, орел – могильник, а з ссавців – борсук звичайний, горностай, тхір степовий.

Декількома екологічними коридорами даний компонент екомережі сполучається з низкою сусідніх центрів біологічного різноманяття. Так, з Аджамським центром, який розташований на сході за допомогою екокоридору, що включає в себе долину невеликого струмка, який впадає в р. Аджамка з правого берега. З Великосеревинським, який знаходиться на північному заході екокоридором, що базується на степових, лучних і руслових ділянках, невеликого струмка, який впадає у р, Інгул з лівого берега. З Клинцівським центром, що розміщений на півдні – екокоридором, що включає долину невеликого струмка, який впадає в р. Інгул з лівого берега.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить