Центри біологічного різноманіття

96. Любомирський регіональний центр – біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться на південно-західній частині області в околицях с. Любомирка Добровеличківського району. Він має середні розміри, близьку до овальної форму зовнішніх меж та суцільну внутрішню структуру.

До його складу входять степові ділянки, що збереглися переважно на схилах долини р. Чорний Ташлик. Тут чимало виходів на денну поверхню червоних гранітів, які нерідко утворюють невеликі скелі надаючи місцевості надзвичайно мальовничого виду. Тут розташований обєкт природно-заповідного фонду області - ландшафтний заказник місцевого значення “Червоні скелі”. З петрофільної травянистої та чагарникової рослинності тут зростають наступні види: очиток їдкий, перстач пісковий, авринея скельна, цибуля гірська, осока низька, молодило руське, аспленій муровий, залізняк колючий, багатоніжка звичайна, гірчиця чорна, полин степовий, мигдаль степовий, чебрець плазкий, молочай степовий тошо.

Гірські породи місцями вкриті лишайниками – лецідеєю камяною, біаторою чрно-зеленою, калоплакою оранжевою, саркогіне правильною та деякими іншими, визначити видову приналежність котрих не вдалося. З петрофільних мохів тут найбільш поширеними виявилась псевдолескіела жилкувата.

На сухих, сильнозмитих і еродованих схилах р. Чорний Ташлик, поряд з ділянками, які позбавлені рослинності, ще збереглися типові для цієї частини Центральної України флористичні комплекси, у яких домінують ксеромезофільні, оліго - та мезотрофні угруповання, до складу яких входять злаково-різнотравні формації з келерії стрункої, пирія середнього, тимофіївки степової, костриці степової, тонконога степового, ковили волосистої, ковили Лессінга, деревія майже справжнього, грициків звичайних, буркуна білого, суріпиці звичайної, нетреби колючої, полина гіркого, талабана польового, суховершків звичайних та багатьох інших видів трав.

Лучні травянисті фітоценози мезогігрофільного, мезотрофного, а подекуди мегатрофного типу приурочені до русла Чорного Ташлика. У них домінують: костриця лучна, тонконіг лучний, мітлиця тонка, куничник наземний, осока дерниста, пирій повзучий, перстач гусячий, жовтець їдкий, спориш звичайний, подорожник великий, буркун жовтий, лядвенець рогатий, горошок мишачий, підбіл звичайний тощо. Окрім цього, тут у меншій кількості зростають коровяк звичайний, пижмо звичайне, синяк звичайний, оман високий, вовконіг європейський, волошка лучна, калюжниця болотна та чимало інших трав.

У фауністичному відношенні даний центр біологічного різноманіття цікавий тим, що тут існує декілька осередків існування петрофільних видів тварин, зокрема - з рептилій – ящірки зеленої, з птахів – камянки звичайної які включені до охоронного списку Бернської конвенції (1979). Окрім них тут зустрічаються такі види тварин, які занесені до Червоної книги України (1994). Зокрема з комах це бабка – красуня діва, з лускокрилих – подалірій, махаон, з перетинчастокрилих – сколія степова, з птахів – сорокопуд сірий, лунь степовий, лунь польовий, з ссавців – тхір степовий.

Екологічним коридором, природною основою якого є р. Чорний Ташлик та прилеглі до неї природні комплексами, котрі розміщені на надзаплавних терасах, а також долиною малої річки, що впадає у Чорний Ташлик у місці різкого повороту його русла, Любомирський регіональний центр біологічного різноманіття сполучаеться з іншими елементами регіональної схеми екологічної мережі, зокрема з Новолутківським центром біорізноманіття, який розміщений на північному заході.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить