Центри біологічного різноманіття

8. Лебединський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться в західній частині області в околицях с. Лебединка Голованівського району. Він має неправильно-овальну форму, завдяки якій виокремлює з загального, досить бідного на природні обєкти тла територій з високим рівнем освоєності (розораності), місцевість з добре вираженим хвилястим рельєфом, на якій знаходяться лісові, лучні, водні, степові та інші ділянки з порівняно багатим на видовий склад рослинними і тваринними угрупованнями. Даний регіональний центр біологічного різноманіття є великий за розмірами і має кластерну внутрішню структуру.

Найбільш вагомий екологічний вплив на даній території здійснює річка Ятрань, яка безумовно може вважатись ядром гідроекологічного різноманіття, завдяки досить багатій гідро - та гідатофільній рослинності, десяткам видів тварин аква - та амфібіонтів тощо. Вздовж берегів Ятрані і на її річищі зростають – рогіз вузьколистий, рогіз широколистий, очерет звичайний, аїр болотний, лепешняк великий, різні види осок, сусак зонтичний, ірис болотний, схеноплектус озерний, їжача голівка проста, стрілолист звичайний, рдести – близкучий, пронизанолистий, плаваючий, водопериця кільчаста, кушир занурений, елодея канадська, гірчак земноводний та багато інших.

В межах Лебединського регіонального центру біологічного різноманіття знаходиться два обєкти природно-заповідного фонду області – ландшафтний заказник місцевого значення “Там, де ятрань круто вється” загольною площею 10 га, а також заповідне урочище місцевого значення “Лещівка” загальною площею 28,1 га.

Декількома екологічними коридорами Лебединський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з відповідними складовими елементами регіональної схеми національної екологічної мережі. Так з Ятранським, що знаходиться на сході та з Крутенківським центром, що розташований на півночі він сполучається екокоридором природною основою якого є р. Ятрань з прилеглими до неї прирусловими терасами. Несуцільними екокоридорами, які представлені різними природними обєктами – руслами малих рік і струмків, лісовими масивами, балковими системами даний центр зєднується з Камянобрідським, котрий розташований на південному заході, а також з Журавлинським центром біорізноманіття, який знаходиться на південному сході.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить