Центри біологічного різноманіття

7. Крутенківський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу розташований на заході області в околицях с. Крутеньке Голованівського району і частина його контурів співпадає з межею Черкаської областї. Він має неправильну овальну форму і відмежовує ділянку місцевості, котра має ландшафтні і біологічні особливості, які помітно вирізняються на загальному тлі одноманітного агрокультурного оточення. Даний елемент регіональної схеми національної екологічної мережі є середній за розмірами і має кластерну внутрішню структуру.

З природних і напівприродних обєктів на даній території наявні лісові, лучні та водно-болотні біоценози. У меншій кількості тут присутні степові угруповання, що зустрічаються подекуди на нерозораних схилах балок, по ярах, на зсувах тощо.

У лісових масивах, поряд з листяними породами, які за поширеністю домінують, зростають і шпилькові, головним чином соснові деревостани, що приурочені до ділянок з піщаними грунтами.

З гідроекологічних елементів екомережі на даній території наявні русла малих рік і струмків, вздовж яких зростають субгігрофільні та мезофільні травянисті угруповання з участю гігрофільних деревних порід - верби козячої, вільхи чорної, калини звичайної, свидини криваво-червоної, крушини ламкої, а також трав - ситнягу розлогого, очерета звичайного, череди трироздільної, конюшини лучної, подорожника великого, споришу звичайного, тонконога лучного, пирія повзучого, лапчатки гусячої та інших видів.

Низкою екологічних коридорів даний регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими складовими регіональної екомережі, як в межах Голованівського району, так і поза ними.

Найбільш виражені звязки існують завдяки наявності тут потужного гідроекологічного елемента – р. Ятрань, що слугує природною основою для одноіменного екологічного коридору, який входить в контакт з Лебединським регіональним центром природного різноманіття. Порівняно коротким екокоридором, основою якого є мала безіменна річка, даний елемент регіональної екомережі сполучається з природним ядром загальнодержавного значення (назва), що знаходиться на території сусіднього Новоархангельського району.

В межах Крутенківського регіонального центру ландшафтного різноманіття знаходиться обєкт природно-заповідного фонду області – заповідне урочище місцевого значення “Крутеньке” загальною площею 32 га.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить