Центри біологічного різноманіття

86. Костомарівський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу знаходиться у крайній південній частині області в околицях сіл Костомарівка, Юрівка Бобринецького району. Він має середні розміри, близьку до овальної форму зовнішніх меж та суцільну внутрішню структуру.

До його складу входять типові для даної місцевості степові ландшафти з ксерофільною природною рослинністю, а також лучні і водні біоценози.

Найбільш виразними елементами рельєфу у цій місцевості є потужна балкова система з невеликими струмками по дну. Останні у другій половині літа – на початку осені як правило пересихають, створюючи своєрідний колорит, що властивий для територій посушливого степу. Значною мірою це накладає певний відбиток на формування рослинності та тваринного світу цієї місцевості. Зокрема, в кінці літа на пересихаючих руслах концентрується чимало видів куликів та інших коловодних птахів, які на мілинах знаходять для себе достатньо легкодоступної поживи. В цей час тут можна спостерігати змішані зграї травників, великих улітів, фіфі, щоголів, великих веретенників, чибісів. Серед них зустрічаються і рідкісні види, що занесені до Червоної кнгиги України (1994), наприклад коловодник ставковий та кульон великий. З голінастих тут часто зустрічаються чепура велика, чепура мала, чапля сіра, чапля руда, лелека білий.

На місці пересохлих струмків і мілких водойм як правило залишаються ділянки не вкриті травянистою рослинністю, що також надає місцевості своєрідного вигляду, властивого для вододифіцитних територій, у посушливу пору року.

Лучні біотопи переважно субмезоморфного мегатрофного типу вкриті травянистою рослинністю серед якої досить часто трапляються ксеромезофільні рослини такі як келерія гребінчаста, костриця гребінчаста, тонконіг степовий, деревій майже справжній, синяк звичайний, грицики звичайні, коровяк звичайний, нетреба колюча, конюшина польова, суховершки звичайні та інші степові рослини. Проте головне тло тут всеж залишається за типовими лучними рослинами – тонконогом лучним, тимофіївкою лучною, лисохвостом лучним, конюшиною лучною, конюшиною повзучою, споришам звичайним, подорожником великим тощо.

В межах даного центру ландшафтного різноманіття знаходиться природно-заповідний об’єкт області – заповідне урочище місцевого значення “Юріївська балка” площею 15,0 га..

Екологічним коридором, природну основу якого складає р. Громоклей з прилеглими призаплавними терасами та аквальними комплексами, Костомарівський регіональний центр ландшафтного різноманіття сполучається з іншими складовими елементами регіональної екологічної мережі, а саме з Бериславським, Великодрюківським та Піщанським центрами біологічного і ландшафтного різноманіття.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить