Центри біологічного різноманіття

21. Кам’янський регіональний центр біологічного різноманіття гідробіологічного типу розміщений у середній північній частині області в околицях с. Камянка Новомиргородського району. Він має близьку до овальної форми конфігурацію зовнішнього контура, суцільну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

Природну основу цього елемента регіональної екомережі складають, головним чином, водні і болотні угіддя.

Найбільш вагомим, з екологічної точки зору, в межах даної території є Кам’янське водосховище загальною площею 243,0 га. У його верхів’ї зосереджені болотні угіддя з багатою трав’янистою гідрофільною рослинністю і специфічним тваринним світом. Тут локалізовані густі зарості очерета звичайного, рогоза вузьколистого, в меншій мірі рогоза широколистого, лепешняка водного, осоки здутої, осоки гострої, хвоща болотного. Вздовж берегів водойми окрім названих рослин зростають частуха подорожникова, сусак зонтичний, вахта трилиста, сусак зонтичний тощо. На мілководдях сформувались густі підводні луки з елодеї канадської, водокраса звичайного, рдесників пронизанолистого, плаваючого, блискучого, кушира зануреного, водопериці кільчастої та інших гідатофітів. Подекуди зростають куртини верби козячої, верби ламкої, вільхи чорної, а також поодинокі кущі калини звичайної, крушини ламкої тощо.

З тваринного світу даної водойми слід вказати перш за все риб – переважно представників родини коропових – карася сріблястого, сазана звичайного, лина звичайного, плітку звичайну, верховодку, краснопірку, ляща. З хижих видів риб тут мешкають щука звичайна, окунь річковий, йорж звичайний. Окрім цього водяться вюни, пічкурі, щипавки та інші види типової центральноукраїнської іхтіофауни.

Фауна амфібій тут не вирізняється особливим різноманіттям і представлена озерною і ставковою жабами, кумкою звичайною і звичайним та гребенястим тритонами. Ще менш різноманітною є фауна рептилій, яка представлена лише двома видами – черепахою болотною та вужем звичайним.

Разом з тим видовий склад птахів досить різноманітний і загалом нараховує близько 30 видів навколоводних пернатих.

З ссавців амфібіонтів тут мешкають рясоніжка звичайна, рясоніжка мала, полівка водяна, ондатра, річкова видра, а по берегах горностай середньоросійський. Два останні з вказаних видів звірів занесені до Червоної книги України (1994).

Чотирма екологічним коридорами Камянський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими елементами регіональної схеми національної екологічної мережі. Зокрема, з Каніжським центром, котрий розташований на південному сході за допомогою екокоридора, який базується на розлогій річковій долині Великої Висі. З Турійським центром біорізноманіття, який знаходиться на півночі за допомогою екокоридора, що базується на заплаві Великої Висі і р. Гептирки. з Войківським центром біорізноманіття, котрий розташований на півдні – за допомогою екокоридору, що включає в себе долину невеликої річки – лівої притоки Великої Висі. З Василівським центром біорізноманіття, який розташований на сході невеликим суходільним екокоридором, природною основою якого є система балок з наявними у ній природними і напівприродними ценозами рослинних і тваринних організмів.

Вагому екологічну роль в межах даної території виконує р. Велика Вись, котра має досить широку заплаву, на якій локалізована велика кількість осередків специфічної болотної, лучної, водної рослинності з типовим набором видів тваринного світу різних систематичних та екологічних груп. В звязку з цим є достатньо підстав вважати русло і заплаву Великої Висі центром гідроекологічної різноманітності.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить