Центри біологічного різноманіття

4. Кам’янобрідський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу розміщений у західній частині області в околицях с. Камяний брід Ульянівського району. Він є середнім за розмірами, кластерним за структурою, має еліптичну форму і виокремлює з загального тла місцевість, яка порівняно багата у сенсі ландшафтного і біологічного різноманіття, що зумовлюється поєднанням, з одного боку, досить вираженого пересіченого рельєфу, а з іншого присутністю різних природних угруповань – лісів, малих річок і струмків, суходолів з специфічною рослинністю і тваринним світом, котрі за видовим складом і чисельністю помітно відрізняються від похідних природних антропогенно - трансформованих та штучних біоценозів, які за площею домінують на даній території.

На крутосхилах балок і долин локалізовані степові ділянки мезофітного, мезотрофного типу умов зростання травянистої рослинності. Тут як домінанти і кондомінанти зростають наступні види – келерія струнка, костриця степова, тимофіївка степова, пирій повзучий, типчак борознистий, тонконіг степовий, деревій майже справжній, грицики звичайні, чебрець український, молочай степовий та деякі інші. Поодиноко та невеликими групами вегетують льонок звичайний, талабан польовий, віскарія звичайна, звіробій звичайний, буркун жовтий, осот польовий, подорожник ланцетолистий, цикорій дикий, парило звичайне, полин польовий, полин австрійський, чорнокорінь лікарський, горицвіт весняний, будяк кучерявий, миколайчики польові, синяк звичайний, волошка синя тощо. З рідкісних видів рослин, що занесені до Червоної книги України в межах даного центру біорізноманіття зростають гвоздика прибузька, сон чорніючий, брандушка різнокольорова, ковила волосиста, астрагал шерстистоквітковий.

Луки, що приурочені до нижніх елементів рельєфу та русел рік і струмків вкриті мезофільною, переважно мегатрофною травянистою рослинністю серед якої переважають наступні види – костриця лучна, тонконіг лучний, осока просяна, куничник наземний, пирій повзучий, конюшина лучна, конюшина повзуча, лядвенець рогатий, буркун жовтий, горошок мишачий, чина лучна, перстач гусячий, перстач повзучий, гірчак перцевий, жовтець їдкий, жовтець повзучий, кропива жалка, спориш звичайний, підбіл звичайний, щавель кінський, вовконіг європейський, незабудка польова, волошка лучна, пустирник пятилопатевий та деякі інші.

З рідкісних, червонокнижних видів тварин тут у різні пори року зустрічаються сорокопуд сірий, боривітер степовий, шуліка рудий, лунь степовий, лунь лучний, тхір степовий.

За допомогою екологічного коридору, природну основу якого складає р. Синиця та прилеглі до неї прируслові тераси та ділянки схилів долин і балок Камянобрідський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з відповідними складовими елементами регіональної екологічної мережі – з Вільхівським, що знаходиться північніше та Прибузьким, котрий розташований південніше від даного центру.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить