Центри біологічного різноманіття

98. Калмазівський регіональний центр біолоігного різноманіття природно-ландшафтного типу знаходиться південно-західній частині області в околицях сіл Калмазове та Синюха Вільшанського району. Вім має середні розміри, неправильно-овальну форму зовнішніх обрисів та кластерну внутрішню структуру.

Його природне осереддя складають аквальні комплекси р. Синюха та її лівого допливу р. Чорного Ташлика, що утворюють Краснохутірське водосховище загальною площею 369,0 га. Дана водойма у багатьох місцях її акваторії вкрита заростями водної рослинності, серед якої наявні угруповання, які занесені до Зеленої книги України. Зокрема це формації латаття білого та глечиків жовтих, які займають чималу площу. З червонокнижних видів рослин тут зростають коручка болотна та сальвінія плаваюча.

На водосховищі та у його прибережній частині гніздиться чимало видів біляводних птахів, зокрема лиска, водяна курочка, водяний пастушок, погонич звичайний, погонич малий, крижень, чирка більша, чернь червоноголова, широконіска, пірникоза велика, пірникоза сірощока, пірникоза мала, крячок чорний, крячок світлокрилий, мартин звичайний, очеретянка дроздовидна, рибалочка блакитний, бугай, бугайчик, чапля сіра, чапля руда, чепура велика, лунь очеретяний та низка інших птахів. З червонокнижних видів тварин на водосховищі зустрічаються красуня діва, чернь білоока, коловодник ставковий, скопа, видра річкова.

На прилеглих до берегів водосховища степових ділянках з частими виходами на денну поверхню сірих гранітів, сформувались ксеромезофільні, оліго - та мезотрофні травянисті формації, у яких домінують келерія струнка, костриця степова, типчак борознистий, конюшина польова, деревій майже справжній, тимофіївка степова, чебрець український, чорноголівка звичайна тощо. Менш поширеними тут є синяк звичайний, льонок звичайний, дивина скіпетровидна, молочай звичайний, буркун білий, вюнок польовий, фіалка триколірна, полин гіркий, гірчак чорний, цикорій звичайний, звіробій звичайний, лядвенець рогатий тощо.

З чагарників тут виявлені – шипшина звичайна, кизильник чорноплідний, зіновать руська, вишня магалебська, барбарис звичайний, бруслина європейська, вишня стапова, слива степова, глід одноматочковий. Маслинка срібляста, жостір проносний, клен татарський, жимолость татарська, гордовина звичайна.

На степових ділянка зростають також низка червонокнижних видів рослин, зокрема ковила волосиста, ковила українська, гвоздика бузька, тюльпан бузький, тюльпан гранітний, шипшина найколючіша, астрагал шерстистоквітковий, сон чорніючий.

До складу даного центру ландшафтного різноманіття входять два обєкти природно-заповідного фонду області - ландшафтний заказник загальнодержавного значення Чорноташлицький загальною площею 15,0 га., а також заповідне урочище місцевого значення “Калмазівське” загальною площею 10,0 га.

Потужним екологічним коридором, природною основою якого є р. Синюха з її аквальними комплексами, найбільшим з яких є Краснохутірське водосховище, а також з призаплавними терасами вкритими природною, головним чином степовою і деревно-чагарниковою рослинністю Калмазівський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з Осичківським центром біорізноманіття, який знаходиться на півночі. У південному напрямку цей коридор виходить на територію Миколаївської області, де поза всякими сумнівами буде включений до складу регіональної схеми національної екологічної мережі і саме завдяки йому, а також іншим аналогічним екокоридорам регіональна екологічна мережа Кіровоградської області буде інтегруватися у регіональну схему національної екологічної мережі України. Окрім цього, за допомогою несуцільного екокоридрора, що базується на долинах невеликих ріе і струмків, а також на суходільних балкових системах, даний центр сполучається з Журавлинським регіональним центром біологічного різноманіття, що розташований на північному заході. Ще одним несуцільним коридором, природною основою якого є яружно-балкові системи та заплава Південного Буга від місця його виходу на теритолрію Миколаївської області даний центр біорізноманіття зєднуються з Прибузьким регіональним центром біологічного різноманіття, що розташований на заході.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить