Центри біологічного різноманіття

83. Донченський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу знаходиться у крайній південній частині області в околицях с. Дончине Бобринецького району. Він має близькі до овальної форми обриси зовнішніх меж, кластерну внутрішню структуру і є середній за розмірами.

До його складу входять переважно степові, а також лучні і водні біоценози, у яких ще збереглося порівняно багате видове ландшафтне та біологічне різноманіття. Місцевість має досить виражений пересічений рельєф, представлений потужною балковою системою, котра пронизується декількома невеликими водними потоками, а саме верхівям р. Мертвовод та її правого допливу малої річки Лозоватка. Завдяки вказаним водним артеріям на загальному тлі степового оточення сформувались мезоморфні, мезотрофні рослинні формації, до складу яких входять поряд з типовими лучними видами степові трави, зокрема такі як костриця гребінчаста, житняк гребінчастий, тимофіївка волотиста, гричики звичайні, суховершки звичайні, нетреба колюча, нетреба звичайна, дивина скіпетровидна, блекота чорна, парило звичайне, пустирник звичайний, талабан польовий, смілка широколиста, деревій майже справжній, шанлра звичайна, берізка польова, льонок звичайний, амброзія полинолиста тощо.

З деревно-чагарникових рослин на схилах балок та по їх днищах зростають маслинка срібляста, глід одноматочковий, шипшина звичайна, слива степова, повій звичайний, бруслина європейська, свидина криваво-червона, барбарис звичайний, клен татарський, клен ясенелистий, робінія несправжня акація, ясен ланцетолистий та деякі інші.

Нечисленні місцеві водойми носять виразні риси евтрофікації, оскільки оточені великими масивами сільськогосподарських угідь, з яких у нижні елементи рельєфу надходить чимала кількість поживних речовин, які разом з твердими продуктами змиву осідають саме у малопроточних водоймах і створюють умови для бурхливого росту і розвитку певних груп рослинних і тваринних організмів, котрі в них мешкають. Зокрема, такими індикативними видами, що переконливо свідчать про високий рівень евтрофікації водойм є елодея канадська, кушир занурений, водопериця кільчаста, рдесник пронизанолистий, рдесник блискучий, водокрас звичайний та інші гідатофіти, які утворюють потужні підводні луки, що вкривають більшу частину площі ставків.

В межах даного центру ландшафтного різноманіття знаходиться обєкт природно-заповідного фонду області - заповідне урочище місцевого значення “Мертвоводдя” загальною площею 20,1 га.

Декількома екологічними коридорами Дончинський регіональний центр ландшафтного різноманіття сполучається з іншими елементами регіональної екомережі. З Великодрюківським центром, що знаходиться на північному сході за допомогою екокоридору, природною основою якого є верхівя р. Мертвовод з її аквальними комплексами та прилеглими ділянками річкової долини. З Маріупольським центром, який розташований на південному сході за допомогою екокоридору, який базується на долині невеликого струмка. З Вольнівським центром біорізноманіття, котрий розташований на півночі за допомогою екологічного коридору, природною основою якого є долина р. Лозоватки та найбільша водна артерія південних округ Кіровоградської області р. Чорний Ташлик.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить