Центри біологічного різноманіття

2. Долинівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу розташований у північній частині Гайворонського району в межах земель Долинівської і Червонівської сільських рад. Він є кластерним за структурою, має грушоподібну форму витягнуту в меридіональному напрямку і є середнім за розмірами.

Головними осередками біологічного різноманіття тут є лісові масиви Ур. “Кубкове-1”, площею 150 га і ур. “Кубкове-2”, площею 171 га.. Деревостани цих насаджень представлені переважно мезофілами та мезо - і мегатрофами, зокрема такими лісовими породами як дуб літній, ясен звичайний, клен гостролистий, вяз гладенький, берест, черешня, граб звичайний та деякими іншими. У підліску зростають ліщина звичайна, свидина криваво-червона, бузина чорна, бруслина бородавчаста тощо. Ці насадження виконують вагомі середовищетвірні функції позитивно впливаючи на прилеглі території – головним чином на відкриті простори полів, згладжуючи коливання температури та вологості повітря, регулюючи поверхневий стік вод і т. і. Вони також дають притулок великій кількості тварин, серед яких чимало таких, котрі знаходяться під охороною закону. З видів, котрі занесені до чЧервоної книги України (1994) тут зустрічаються великий дубовий вусак західний, жук-олень, сапурнія грушова, борсук звичайний, нетопик кажановидний, нічниця довговуха, підковоніс малий та деякі інші. До списку тварин, котрі знаходяться під захистом Бернської конвенції (1979) в межах місцевих лісів зустрічаються білозубка білочерева, білозубка мала, їжак європейський, мідиця звичайна, кожан пізній, нічниця гостровуха, нічниця вусата, куниця лісова, куниця камяна, тхір лісовий, вовчок лісовий, вовчок сірий, вовчок горішниковий ( занесений також до Європейського червогого списку ), вивірка звичайна, а також близько 60 видів птахів-дендрофілів.

Загалом місцевість розміщення даного елемента регіональної екомережі характеризується малорозчленованим рельєфом, а також значним рівнем розораності. В звязку з цим, обєкти, які зберегли достатній рівень природності представлені небагатьма мезоморфними степовими та субгігроморфними лучними рослинними формаціями з типовим флористичним та фауністичним складом.

Найбільш виразним водним обєктом тут є мала річка Вікна, яка складає природну основу екологічного коридору, що сполучає даний регіональний центр біологічного різноманіття з Бандурівським центром, котрий знаходиться південніше, а також з відповідними елементали регіональної схеми національної екологічної мережі Черкаської та Вінницької областей на півночі і заході.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить