Центри біологічного різноманіття

37. Диківський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу розміщений у північно-східній частині області в околицях села Диківка Знамянського району Він має овальну конфіругацію зовнішніх контурів, кластерну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

Його територія характеризується порівняно малопересіченим, хвилястим рельєфом з невеликою кількістю балок і долин струмків та малих рік. Найбільш вагоме екологічне значення на даній території відіграють лісові насадження, зокрема урочище “Підкова” загальною площею 82,0 га та розміщене на захід від нього безіменне лісове урочище балкового типу, яке має видовжену форму і простягається у меридіональному напрямку майже через всю територію даного центру біорізноманіття. Ці насадження представлені переважно листяними деревними породами, серед яких домінують ясен звичайний, клен гостролистий, дуб літній, вяз листуватий. З супутніх порід тут зростають липа дрібнолиста, вишня пташина, яблуня звичайна, клен польовий, горобина звичайна та деякі інші. У підліску переважають такі чагарникові породи як ліщина звичайна, свидина криваво-червона, бруслина бородавчаста, бузина чорна, глід одноматочковий, клен татарський. Травянистий покрив під наметом лісу досить різноманітний. У ньому найбіш часто зустрічаються чистотіл звичайний, анемона дібровна, анемона жовтецева, бедринець ломикаменевий, болиготов плямистий, гравілат міський, жовтяниця черговолиста, самосил гайовий, пустирник пятилопатевий, медунка темна та деякі інші.

По долинах балок зростають перстач повзучий, перстач гусячий, конюшина лучна, конюшина повзуча, чина лучна, подорожник великий, підбіл звичайний, тонконіг лучний, гірчак перцевий, жовтець їдкий, жовтець повзучий, герань лучна, первоцвіт весняний, герань лісова, дудник лісовий та деякі інші.

З фауни хребетних тварин в межах даного центру біологічного різноманіття помітно перважають птахи. В деревних насадженнях досить часто зустрічаються славка сіра, славка рябогруда, вівчарик жовтобровий, вівчарик – ковалик, мухоловка сіра, мухоловка білошийка, синиця велика, повзик європейський, підкоришник звичайний, зеленяк, зяблик звичайний, щиглик, шпак, дрізд чорний, дрізд чикотень, вивільга, великий строкатий дятел тощо. Практично всі вони занесені до охоронного списку Бернської конвенції (1979).

Диківський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається екологічним коридором, природною основою якого є русло р. Інгулець з Іванківським, Трепівським Новопилипівським центрами біологічного різноманіття, а своєю південною частиною, порівняно коротким екокоридором, що базується на суходільній балковій системі з Пантазіївським центром біорізноманіття, що знаходиться південніше. З Озерським центром біорізноманіття, що розташований північніше даний центр сполучається екокоридором, що базується на каналі Дніпро-Інгулець з прилеглими до нього ділянками лук на схилах балок. З Аджамським центром біорізноманіття він сполучається несуцільним, архіпелагоподібним екокоридором, що базується переважно на степових ділянках та руслах струмків і малих рік.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить