Центри біологічного різноманіття

30. Гайовський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у північній частині області в околицях сіл Гайове та Польове Олександрівського району. Він має округлу форму зовнішнього контура, суцільну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

Територія даного центра вирізняється порівняно пересіченим рельєфом з переважанням балок витягнутої форми, які впадають в долини невеликих річок і струмків. Близько третини території займають лісові насадження байрачного типу, що виконують вагомі водорегулюючі функції. У мішаних деревостанах зростають поряд з листяними, також і шпилькові деревні породи, серед яких переважає сосна звичайна. Значно менше тут нараховується ялини європейської, яка трапляється лише у лісах дібровного типу. У підліску цих насаджень зростають свидина криваво-червона, ліщина звичайна, бузина чорна, бруслина бородавчаста, гордовина звичайна, глід колючий, клен татарський та деякі інші чагарникові породи.

По днищах балок та долин невеликих рік і струмків збереглись у порівняно малозміненому стані мезогігрофільні рослинні угруповання, основу яких складають пирій повзучий, тонконіг лучний, конюшина лучна, конюшина повзуча, спориш пташиний, кульбаба лікарська, підбіл звичайний, перстач гусячий, мишачий горошок, подорожник великий, пижмо звичайне, жовтець їдкий, гірчак почечуйний тощо.

З рідкісних видів тварин, що занесені до Червоної книги України (1994) тут періодично зустрічаються сорокопуд сірий, канюк степовий, шуліка рудий, горностай, видра річкова, борсук звичайний.

Не суцільними екологічними коридорами даний компонент регіональної схеми національної екологічної мережі сполучається з іншими елементами екомережі Бровківським на південному заході, Плешківським на півдні та Триліським на північному сході. На заході дане урочище впритул прилягає до великого лісового масиву - урочища “Кам’янський ліс”, що розміщене на території сусідньої Черкаської області, тобто може вважатися ланкою, що виконує комунікативну функцію інтеграції регіональної схеми екологічної мережі області з іншими прилеглими територіями держави.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить