Центри біологічного різноманіття

88. Вольнівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу розміщений у південній частині області в околицях сіл Вольне і Приют Новоукраїнського району. Він має овальну форму зовнішнього конткра, средні розміри та кластерну внутрішню структуру.

До його складу входять головним чином степові, лучні та водні ценози, що зберегли порівняно високий рівень природності. Загалом місцевість розташування даного центру біорізноманіття характеризується досить розчленованим, пересіченим рельєфом з великою кількістю ярів та балок з задернованими схилами.

На схилових ділянках сформувались переважно субмезоморфні мезотрофні типи умов зростання у яких домінінтами є наступні види трав - тонконіг степовий, келерія гребінчаста, пирій середній, стоколос прямий, костриця степова деревій майже справжній, грицики звичайні, талабан польовий, конюшина польова, чебрець український, деревій звичайний тощо.

Поодиноко і невеликими групами зростають суріпиця звичайна, стоколос безостий, подорожник середній, нетреба колюча, полин степовий, полин гіркий, буркун білий, горицвіт весняний, фіалка запашна, барвінок малий, морка дика, дивина скіпетровидна, синяк звичайний, сокирки польові, звіробій звичайний, ромашка лікарська, цикорій дикий, дурман звичайний, нетреба звичайна та деякі інші.

З червонокнижних видів рослин тут зростають ковила волосиста, ковила Лессінга, сон чорніючий, астрагал шерстистоквітковий, брандушка різнокольорова, шафран сітчастий.

По дну балок і долин струмків локалізовані мезоморфні, мезо - і мегатрофні типи умов зростання, на яких травяниста флора представлена наступними видами – костриця лучна, мітлиця тонка, тонконіг лучний, пирій повзучий, конюшина лучна, конюшина повзуча, тимофіївка лучна, спориш звичайний, жовтець їдкий, жовтець повзучий, гравілат міський, перстач гусячий, кропива жалка, волошка лучна, гірчак перцевий, подорожник великий та деякі інші трави.

В межах даного центру біологічного різноманіття зустрічається близько 50 видів тварин, які занесені до списку Берскої конвенції (1979). Це боривітер звичайний, дербник, чеглок, канюк звичайний, зимняк, лунь очеретяний, бджолоїдка звичайна, бугай, чапля біла велика, чапля біла мала, квак, бугайчик, крижень, чирка більша, чирка менша, крячок чорний, крячок білокрилий, сова болотяна, коловодник чорний, коловодник звичайний, чибіс, очеретянка велика тощо.

Декількома екологічними коридорами Вольнівський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з аналогічними елементами регіональної схеми національної екологічної мережі. Так, з Трудолюбівським центром біорізноманіття, що знаходиться на сході, - за допомогою екокоридору, природною основою якого є балкова система. З Великодрюківським центром, що розташований на південному сході даний центр зєднується за допомогою екокоридору, природною основою русло р. Чорний Ташлик. Завдяки йому ж також з’єднується з Войнівським центром, що знаходиться на північному заході. З Дончинським центром біорізноманіття, який розміщений на півдні даний центр сполучається екокоридором, котрий базується на долині малої річки Лозоватка, а також на річковій заплаві Чорного Ташлика. З Кропивницьким центром біорізноманіття, який розташований на південному заході Вольнівський центр сполучається екокоридором, природною основою якого є долина малої безіменної річки, що впадає у Чорний Ташлик і власне долина Чорного Ташлика.

Таким чином Вольнівський регіональний центр біологічного різноманіття відіграє важливу роль у регіональній мережі степової зони виконуючи суттєву сполучну функцію між іншими аналогічними складовими регіональної схеми національної екологічної мережі.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить