Центри біологічного різноманіття

91. Войнівський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу знаходиться у середній частині області в околицях сіл Новоолександрівка і Войнівка Новоукраїнського району. Він має овальні обриси зовнішніх меж, середі розміри і кластерну внутрішню структуру.

Даний центр об’єднує головним чином степові, лучні та водні екосистеми, що створюють досить складні і мальовничі ландшафти. Рельєф місцевості тут досить пересічений і включає розлогу систему балок, прилеглих до долини р. Плетений Ташлик, неподалік від його впадання у р. Чорний Ташлик, найбільш потужну водну артерію південної частини області.

Степові фітоценози локалізовані на крутосхилах балок та річкових долин і представлені головним чином ксеромезофітними, мезотрофними типами умов зростання. У травянистому покриві цих ділянок головне тло складають злаково-різнотравні формації, домінантами у яких є наступні види рослин – пирій повзучий, пирій середній, тонконіг степовий, тимофіївка степова, келерія струнка, костриця степова, деревій майже справжній, деревій благородний, суріпиця звичайна, чебрець український конюшина польова, молочай польовий, грицики звичайні тощо. Менш поширеними і чисельними тут є - льонок звичайний, подорожник ланцетолистий, пустирник звичайний, королиця звичайна, чорнокорінь лікарський, лопух справжній, лопух павутинистий, звіробій звичайний, віскарія звичайна, суховершки звичайні, фіалка триколірна, гірчиця чорна тощо.

З рідкісних видів рослин, що занесені до Червоної книги України тут зростають астрагал шерстистоквітковий, сон чорніючий, ковила волосиста, брандушка різнокольорова.

Окрім травянистої рослинності на остепнених ділянках схилів подекуди зростають деревні і чагарникові породи, зокрема – клен ясенелистий, робінія несправжня акація, шипшина звичайна, слива колюча, вишня степова, вишня магалебська, глід одноматочковий, маслинка срібляста, барбарис звичайний, бруслина європейська та деякі інші.

В мкежах даного центру біорізноманіття наявні декілька штучних водойм, які мають досить багатий тваринний світ, в тому числі і види, котрі знаходяться під охороною. Зокрема, тут нараховується близько 40 видів птахів і ссавців, які включені до охоронного списку Бернської конвенції (1979). Серед них рибалочка блакитний, одуд, бджолоїдка звичайна, сова болотна, пірникоза велика, пірникоза мала, пірникоза чорношия, чапля руда, бугай, бугайчик, лелека білий, шилохвіст, широконіска, свищ, чернь червоноголова, лебідь –шипун, коловодник звичайний, коловодник великий, турухтан, чибіс, грицик великий, лунь очеретяний, а з ссавців – рясоніжка велика, нічниця водяна, вечірниця руда, ласка та деякі інші.

З видів, що занесекні до Червоної книги України тут зустрічаються чернь білоока, коловодник ставковий, кульон великий, скопа, лунь польовий, лунь лучний, видра річкова, горностай та деякі інші тварини.

В межах даного центру біорізноманіття знаходиться природно-заповідний обєкт області - ландшафтний заказник загальнодержавного значення ”Войнівський” загальною площею 50,0 га.

Пятьма екологічними коридорами Войнівський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими аналогічними структурами регіональної схеми національної екологічної мережі. Так, екокоридором, природною основою якого є долини рік Плетений Ташлик, Чорний Ташлик і Грузька він сполучається з Піддубнівським центром біорізномапніття, що розташований на півдні. Іншим екокоридором, котрий базується на верхівї р. Плетений Ташлик, а також яружно-балковій системі даний центр сполучається з Лозоватським центром біорізноманіття. З Вольнівським центром біологічного різноманіття, що розташований на південному сході він сполучається екокоридором, що базується на заплаві Плетеного Ташлика при його впаданні у Чорний Ташлик та річковій долині з прилеглими терасами останнього. З Глодоським центром біорізноманіття Войнівський центр зєднується екокоридором, природною основою якого слугують долини р. Плетений Ташлик і р. Сухий Ташлик у їх верхівї. Несуцільним екокоридором, який базується на річкових долинах Плетеного Ташлика і верхівя Великої Висі, а також суходільні балкові системи даний центр сполучається з Дідовобалківським регіональним центром біорізноманіття, що розміщений північніше.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить