Центри біологічного різноманіття

17. Войківський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться в середній, північній частині області в околицях сіл Войківка, Комсомольське Маловисківського району. Він має неправильно овальні обриси зовнішнього контура, кластерну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

На даній території переважають типові лісостепові ландшафти, на яких помітне місце займають балкові комплекси, де місцями ще збереглася трав’яниста та чагарникова степова рослинність.

Лісові біогеоценози представлені тут байрачними насадженнями, котрі розміщені по верхівях та на схилах балок. Важлива екологічна роль цих насаджень полягає не тільки у захисті грунтів від водної ерозії, покращанні кліматичних умов на прилеглих територіях завдяки підвищенню відносної вологості повітря та вирівнювання добових і сезонних коливань температури. За формою вони є складними насадженнями, а за складом мішаними. Головними породами в місцевих лісах є дуб черешковий, ясен звичайний, вяз гладенький, клен гостролистий. З супутніх деревних порід цих насаджень слід вказати липу дрібнолисту, клена польового, клена ясенелистого, черешню, грушу звичайну. Окрім них в лісах зростають робінія несправжня акація вяз корковий, вяз граболистий, горобина звичайна, береза бородавчаста, тополя чорна, тополя тремтяча, клен сріблястий, гледичія триколючкова та деякі інші. Вказані деревостани окрім виконання водозахисних і водорегулюючих функцій, є осередками біологічного різноманіття, де зосереджується велика кількість рослинних та тваринних організмів самих різних систематичних груп і рівня розвитку – починаючи з найпростіших і закінчуючи ссавцями. Зокрема тут виявлені такі земноводні як ропуха сіра, ропуха зелена, жаба травяна, часничниця звичайна, рахкавка звичайна, тритон звичайний та деякі інші. З плазунів на даній території зустрічаються ящірка прудка, вуж звичайний, черепаха болотна. Останні два види найбільш чисельні у водно-болотних біотопах.

З видів тварин, котрі занесені до Червоної книги України (1994) у місцевих лісах зустрічаються великий дубовий вусач західний, жук-олень, павиноочко мале, борсук звичайний.

Двома екологічними коридорами Войківський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з іншими складовими регіональної екомережі області. Зокрема, з Камянським центром, який знаходиться на півночі екологічним коридором, природною основою якого є мала річка з наявними на її руслі низки штучних водойм та прилеглими заливними луками. З Лозоватським центром, який розташований на півдні екокоридором що базується балковій системі і долині невеликого струмка з прилеглими до нього схилами.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить