Центри біологічного різноманіття

27. Великосеверинський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу розташований у центральній частині області в околицях сім Велика Северинка, Лозоватка, Кандаурове Кіровоградського району. Він має середні розміри, близьку до овальної форми обриси зовнішніх контурів та кластерну внутрішню структуру.

В межах даного центру біорізноманіття наявні степові травянисті, лучні, водно-болотні та лісові біоценози. Рельєф місцевості досить розчленований, особливо в околицях сіл Велика Северинка та Кондаурове. Схили балок тут мають південну і західну експозиції та значну крутизну. Завдяки цьому створюються умови для формування мезоморфних, а подекуди і субксероморфних рослинних ценозів. Окрім типової степової травянистої рослинності на схилах балок зростають окремі кущі шипшини звичайної, маслинки сріблястої, бруслини європейської, а також куртини терена звичайного, скумпії звичайної, свидини криваво-червоної, клена татарського та інших чагарникових порід.

Лісові насадження мають штучне походження. До їх складу входять такі породи як робінія несправжня акація, клен польовий, клен гостролистий, клен ясенелистий, гледичія триколючкова тощо. Окремими смугами по берегах водойм висаджені дуб звичайний, клен гостролистий, ясен ланцетолистий та інші деревні породи. На березі заболоченої заплави р. Інгул зростає штучне соснове лісове насадження водоохоронного призначення.

На заболоченій ділянці, а також у верхівях ставків зростають формації рогозу вузьколистого, рогозу широколистого, очерету звичайного, схеноплектуса озерного, лепешняка водяного, гірчака земно-водного різних видів осок, череди трироздільної, хвоща болотного, поодинокі екземпляри калюжниці болотної, щавеля кінського та багатьох інших макрогідрофільних рослин. З гігрофільних деревних порід тут виявлені верба біла, верба козяча, тополя чорна, тополя дельтовидна, тополя тремтяча, тополя біла, вільха чорна, калина звичайна та інші.

В межах даного центру ландшафтного різноманіття наявний порівняно багатий тваринний світ. Тут нараховується близько 70 видів птахів та 30 видів ссавців, багато комах, серед яких є і рідкісні, котрі занесені до Червоної книги України (1994). Зокрема, сколія степова, подалірій, махаон, павиноочко середнє, бражник мертва голова, деркач, чернь білоока, лунь польовий, лунь степовий, скопа, видра річкова, тхір степовий.

Трьома екологічними коридорами Великосеверинський регіональний центр біорізноманіття сполучається з відповідними складовими регіональної схеми екомережі. Так, з Клинцівським центром, що знаходиться на півдні екологічним коридором, природною основою якого є русло р. Інгул і прилеглі до нього природні обєкти. Іншим екокоридором, що включає в себе різні типи угідь – степові, руслові, лучні ділянки, даний центр сполучається з Можарівським центром, що знаходиться на південному сході. З Аврамівським центром біорізноманіття, який розташований на півночі Великосеверинський центр сполучаєтться екокоридором, що базується на долині р. Інгул і його правої притоки. З Трепівським центром біорізноманіття, котрий розташований на північному сході – екологічним коридором природною основою якого є долина малої р. Воль, що впадає в інгул з лівого берега.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить