Центри біологічного різноманіття

82. Великодрюківський регіональний центр біологічного різноманіття природно-ландшафтного типу знаходиться південній частині області в околицях сіл Великодрюкове, Марянівка Бобринецького району на. Він має близькі до овальної форму зовнішніх меж, кластерну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

Він об’єднує досить різноманітні природні та штучні екосистеми серед яких помітно переважають похідні степові ділянки. Лучні, водні та лісові екосистеми представлені тут у помітно меншій кількості. Підставою для виділення даної території і її включення до регіональної схеми національної екологічної мережі є той факт, що вона вирізняється на загальному тлі агрокультурного ландшафту досить вираженим рельєфом та наявністю різноманітних біотопічних умов, котрі зумовили формування своєрідних, багатих на види природних комплексів. Окрім цього, важливою підставою є присутність на даній території природно-заповідних обєктів області – ландшафтного заказника загальнодержавного значення «Шумок» загальною площею 20,1 га., а також заповідного урочища «Чобіток» загальною площею 55,0 га.

Заповідне урочище «Чобіток» являє собою невеликий лісовий масив, що знаходиться в околицях с. Марянівка. Це змішане насадження складається з листяних порід, головними серед яких є дуб звичайний, ясен високий, ясен ланцетолистий, клен гостролистий, вяз граболистий, робінія несправжня акація та деякі інші.

З чагарникових порід під наметом лісу зростають свидина криваво-червона, дерен чоловічий, бірючина звичайна, карагана деревовидна, глід одноматочковий, бруслина бородавчаста, бузина чорна, бузина червона, смородина золотиста тощо.

На галявинах та узліссі зростають досить багаті видами травянисті угруповання де найчастіше зустрічаються бузина травяниста, шавлія лісова, мальва лісова, дзвоники скупчені, звіробій звичайний, валеріана лікарська, анемона лісова, ожина сиза, первоцвіт весняний, фіалка запашна, гравілат міський, суховершки звичайні тощо.

Водні біотопи локалізовані у нижніх елементах рельєфу і являють собою ставки, побудовані для розведення риби, водопостачання, напування худоби у період випасу, для термінових заборів води у протипожежних цілях, для рекреації у літні місяці тощо. На даний час це типові евтрофні біоценози, котрі є досить багатими на видове різноманіття істот, які їх населяють. Тут існують представники практично всіх типів царства тварин починаючи з одноклітинних, найпростіших організмів і закінчуючи найбільш розвинутими з сучасних живих істот – ссавцями.

Декількома екологічними коридорами Великодрюківський регіональний центр біологічного і ландшафтного різноманіття сполучається з іншими складовими регіональної екологічної мережі. Зокрема з Пісчанським центром ландшафтного різноманіття, який розташований на заході за допомогою екокоридору, природною основою якого є мала річка – права притока р. Сугоклії. З Бериславським та Костомарівським регіональними центрами ландшафтного іті біолочного різноманіття за допомогою екокоридору, що базується на р. Громоклей її аквальних комплексах та прируслових терасах. З Маріупольським центром, що знаходиться південніше за допомогою екокоридору, природною основою якого слугує верхівя р. Гнилий Яланець з багаточисельними аквальними комплексами і прирусловими терасами. З Витязівським центром біорізноманіття екокоридором, який базується на верхівї р. Мертвовод з прилеглими до неї прирусловими терасами, схилами балок і долин.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить