Центри біологічного різноманіття

23. Василівський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у середній північній частині області в межах околиць сіл: Дібровка, Зелене, Василівка Новомиргородського району. Він маеє середні розміри, неправильно-округлі зовнішні контури і кластерну внутрішню структуру.

В межах даного центру біорізноманіття зростають лісові, лучні, водні та степові ценози з порівняно багатим набором видів рослин і тварин різних систематичних та екологічних груп.

Лісові насадження представлені похідними деревостанами, основу яких складають листяні породи, головними серед яких є дуб черешковий, ясен звичайний, вяз граболистий. У підліску тут зустрічаються ліщина звичайна, бузина чорна, бруслина бородавчаста, свидина криваво-червона, глід одноматочковий гордовина звичайна тощо. На узліссях зустрічаються бруслина європейська, терен колючий, жостір проносний, скумпія шкіряна, шипшина звичайна та інші породи. З травянистих рослин досить часто зустрічаються яглиця звичайна, кропива дводомна, дудник лікарський, кропива глуха, а у понижених місцях папороть чоловіча, лопух звичайний, медунка лікарська тощо.

Досить різноманітною в лісових насадженнях є дендрофільна орнітофауна, яка нараховує понад 70 видів пернатих. Серед останніх слід вказати дятлів – великого строкатого, середнього, білоспинного, малого строкатого, сірійського, зеленого, крутиголовку. Найбільш чисельними в місцевих лісах є все ж брібні горобині птахи, а саме лісовий щеврик, сорокопуд терновий, волове очко, вільшанка, соловейко східний, горихвістка чорна, горихвістка звичайна, дрізд чорний, дрізд горобинникславка рябогруда, славка сіра, мухоловка-білошийка, мухоловка сіра та багато інших. Серед хижих птахів слід вказати канюка звичайного, яструба великого, яструба малого, кібчика звичайного, дербника, чеглока, вухату сову, сіру сову, сплюшку.

Територія регіонального центру біологічного різноманіття перетинається руслом верхів’я р. Гнилий Ташлик, на якій споруджено каскад штучних водойм, переважно невеликих риборозвідних ставків. Для даної території характерні також розлогі заплавні луки з характерною гігрофільною трав’янистою та деревно-чагарниковою рослинністю. Степові ділянки збереглися на схилах балок та старих ярів.

В межах даного центру знаходиться природно-заповідний обєкт області - заповідне урочище місцевого значення “Василівське” загальною площею 56,8 га.

Декількома екологічними коридорами Василівський регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з сусідніми відповідними елементами регіональної екологічної мережі - з Кам’янським центром гідробіологічного різноманіття, котрий знаходиться на заході, за допомогою екокоридору, що базується на системі балок. З Оситняжським центром ландшафтного різноманіття, що розміщений на півночі – за допомогою екокоридора, природною основою якого є долина р. Гнилий Ташлик. З Бровківським центром біорізноманіття, що знаходиться на південному сході за допомогою екокоридора, що включає в себе верхівя Гнилого Ташлика та систему витягнутих балок. Найбільш вираженим екологічним коридором тут є “Глиноташлицький”, природною основою якого слугує русло і долина р. Гнилий Ташлик, що протікає у північному напрямку на територію сусідньої Черкаської області і завдяки якому регіональна екомережа Кіровоградської області інтегрується у регіональну схему національної екологічної мережі.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить