Центри біологічного різноманіття

60. Білопільський регіональний центр біологічного різноманіття біотичного типу знаходиться у центральній частині області в околицях с. Білопіль Новгородківського району. Він має овальні обриси зовнішнього контура, суцільну внутрішню структуру і є середнім за розмірами.

Його основу складають степові, лучні, водні, в меншій мірі лісові екосистеми, як природного, так і штучного походження, що зберегли до даного часу порівняно високий рівень природності.

Найбільш поширеними в межах даного елемента регіональної екологічної мережі є степові ценози, котрі приурочені до схилів балок та долин невеликих річок і струмків. За умовами зволоження тут переважають мезоморфні, а за родючістю мезотрофні місця зростання, в звязку з чим природна степова травяниста рослинність є порівняно багатою. Головне тло на цих степових луках утворюють травостої пирія повзучого, пирія середнього, пирія волосистого, мишія сизого, житняка гребінчастого, мітлиці виноградникової, стоколоса прямого, ячміня мишачого, костриці степової, тонконога сплюснутого тощо. У помітно меншій кількості тут зростають амброзія полинолиста, буркун білий, буркун жовтий, вербена лікарська, волошка синя, талабан польовий, суріпиця звичайна, суховершки звичайні, фіалка триколірна, чебрець Маршалла, сокирки польові, цикорій дикий, смілка широколиста, льонок звичайний та інші.

По схилах балок місцями зростають поодинокі кущі та куртини шипшини звичайної, жимолості татарської, бруслини європейської, скумпії шкіряної, маслинки сріблястої, клена татарського, гордовини звичайної, бузини чорної, бузини червоної тощо.

Водні біотопи представлені штучними водоймами невеликих розмірів, що використовуються для господарського і протипожежного водопостачання, розведення риби, вирощування водоплавної домашньої птиці, для рекреації у теплу пору року, напування худоби тощо. Ці водойми відносяться до евтрофних, про що зокрема свідчить видовий склад і характер розвитку гідрофільної рослинності. У верхівях і по берегах ставків зростають густі зарості очерета звичайного, рогоза вузьколистого, рогоза широколистого, аїра болотного, лепешняка тростникового, хвоща болотного, частухи подорожникової, осоки здутої, осоки лисячої, сусака зонтичного, півників болотних, незабкдки болотної та багатьх інших.

На водних плесах утворились густі підводні луки з рдесника пронизанолистого, рдесника плаваючого, рдесника блискучого, кушира зануреного, водопериці кільчастої, елодеї канадської, водокраса звичайного, ряски меншої та багатьох інших гідатофітів.

З водоплавних і болотяних птахів на вказаних ставках гніздяться лиска, курочка водяна, очеретянка дроздовидна, бугайчик малий, пірникоза мала, крячок чорний, крячок світлокрилий та деякі інші. З рідкісних видів безхребетних, котрі занесені до Червоної книги України (1994) тут мешкають красуня діва, а з хребетних зустрічається річкова видра, деркач, сорокопуд сірий, поручайник.

В межах даного центра біорізноманіття знаходиться природно-заповідний обєкт області - ботанічний заказник місцевого значення “Білопіль” площею 53,5 га, де збереглися типові степові рослинні угруповання зі специфічною місцевою фауною.

Декількома екологічними коридорами даний регіональний центр біологічного різноманіття сполучається з відповідними складовими регіональної екологічної мережі, а саме з Новгородківським центром біорізноманіття, що розміщений південніше, з Чечеліївським центром, який розташований східніше, з Варварівським центром на півдні і Новопразьким центром на півночі.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить