Центри біологічного різноманіття

29. Аджамський регіональний центр біологічного різноманіття гідробіологічного типу розташований у центральній частині області в околицях с. Аджамка Знамянського району. Він має середні розміри, близьку до овальної форму обрисів зовнішнього контура та кластерну внутрішню структуру.

Основу даного елемента регіональної екомережі складають водні, степові, лучні і лісові біоценози, які ще зберегли порівняно високий рівень природності. Рельеф місцевості тут помірно хвилястий. У небагатьох балках, що тут є, на крутосхилах зростають субмезоморфні лучно-степові рослинні угруповання з типовим для даної місцевості набором видів трав – пирія повзучого, конюшини польової, тонконого степового, льонка польового, живокоста польового, пижма звичайного, чебреця звичайного, фіалки триколірної тощо.

З Червонокнижних видів рослин тут зустрічаються астрагал шерстистоквітковий, ковила волосиста, ковила Лессінга. Крім травянистих, окремими групами та поодиноко зростають чагарники – терена колючого, шипшини звичайної, маслинки сріблястої, свидини криваво-червоної, бірючини звичайної, а по вологому дну балок верби козячої та макрогідрофілів – рогозів широколистого та вузьколистого, очерета звичайного, різних видів осок тощо.

Лісові біоценози тут представлені штучними балковими насадженнями з участю таких деревних порід як ясен звичайний, вяз гладенький, вяз листуватий, робінія несправжня акація, гледичія триколючкова, тополя чорна, верба біла, вільха чорна та інших. В одному з насаджень впродовж багатьох років існує гніздова колонія сірих чапель. Окрім цього в межах лісових насаджень зустрічаються лисиця звичайна, заєць сірий, козуля європейська, припутень, горлиця звичайна, крук, сойка, фазан та інші види звірів і птахів. Тут також виявлені зліди життєдіяльності борсука звичайного, горностая, видри річкової – тварин, що занесені до Червоної книги України (1994).

Водойми, які знаходяться в межах даного центру використовуються для інтенсивного риборозведення. Разом з тим, вони дають притулок великій кількості навколоводних птахів, як в період розмноження, так і під час весняних та осінніх міграцій. Зокрема тут зустрічаються такі червонокнижні види тварин як скопа, змієїд звичайний, підорлик великий, орлан-білохвіст, боривітер степовий, шуліка рудий, горностай, тхір степовий, борсук звичайний, видра річкова.

В межах даного центру біологічного різноманіття знаходиться обєкт природно-заповідного фонду області – орнітологічний заказник місцевого значення “Аджамський” загальною площею 67, 4 га.

Екологічним коридором, природною основою якого є річка Аджамка даний центр біорізноманіття сполучається з Клинцівським центром біорізноманіття на південному заході, Митрофанівським на сході, Можарівським на заході і Диківським на північному сході. У північному напрямку тим же екокоридором даний центр біорізноманіття сполучається з природним ядром загальнодержавного значення ур. Чорний ліс.

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить